2018. november 12., 17:45

Megtartották a XIX. Katona Mihály Napokat Búcson

Ünnepi istentisztelettel és a névadó emléktábláinak megkoszorúzásával zárult vasárnap a búcsi Katona Mihály Alapiskola és a református egyház által megtartott XIX. Katona Mihály Napok elnevezésű rendezvénysorozat, amelynek több műsora a Mátyás király Emlékév jegyében zajlott.

 

Katona Mihály Napok
Galéria
+14 kép a galériában
Fotó: búcsi iskolai archívum
Bátorkeszi győzelem a műveltségi vetélkedőn

A búcsi alapiskola 1999-ben vette fel a faluban elhunyt tudós-lelkész-tanár, Katona Mihály (Szatmárnémeti, 1764 – Búcs, 1822) nevét, 2000 óta pedig minden ősszel megrendezi a róla elnevezett napokat.

A rendezvénysorozat keretében, a Mátyás király Emlékév jegyében történelmi és kulturális témákat tartalmazó műveltségi vetélkedőt rendeztek az iskolában. A versenyen a helyi tanulókon kívül további 8 iskola csapata vett részt, s tudásukat a kérdéseket összeállító Elek József gimnáziumi tanár vezette zsűri értékelte. "Az első helyen a bátorkeszi csapata végzett, csupán egy ponttal megelőzve a búcsiakat, a dunamocsiaknak pedig a 3. hely jutott" - mondta el Győző Andrea, a házigazda intézmény igazgatója.

Még két hétig látható a Hunyadiak dicső kora című kiállítás

Az iskolai galériában ez alkalommal is megnyílt egy kiállítás. "A budapesti Magyarság Házából Gaal Gergely, a Mátyás király Emlékév elnöke jóvoltából kölcsönkaptuk a Hunyadiak dicső kora című kiállítást, amelyet a vetélkedő során személyesen mutatott be nekünk. Még két hétig nálunk látható az anyag, majd Perbetére vándorol" - tudtuk meg.

Majd Gál Tamás, Hetényen élő színművész A helység kalapácsa című előadásával szórakoztatta a közönséget. Mivel Katona Mihály Szatmárnémetiben született, az ottani testvériskolájuk tanára, Szilágyi Norbert Mátyás az igazságos? című előadását is meghallgathatták a diákok.

A névadó síremlékét és emléktábláit is megkoszorúzták

„Múlt pénteken tanulóink a Katona Mihály élete alapján készített összeállításukat mutatták be a református templomban. Azután a temetőben felkerestük névadónk síremlékét“ - mondta el Győző Andrea.

Katona Mihály két emléktábláját pedig a zárónapon koszorúzták meg. A templom falán egy régebbi emléktábla található, odabenn pedig a Búcsról korábban kitelepített Tokodi Lajos által tavaly adományozott emléktábla kapott helyet. Az idei műsorfüzérben Szeder László, komáromi kerékpáros világutazó Két keréken a nagyvilágban című élménybeszámolója és a Kard rendje csoport középkori fegyveres bemutatója is helyet kapott. 

„A vasárnapi záró istentiszteletet Molnár László, az éppen nyugdíjba vonuló helyi tiszteletes tartotta. Közreműködött a Csemadok búcsi alapszervezetének énekkara és a madari református gyülekezet kórusa“ – árulta el az igazgatónő a rendezvényről.

Magyarul írt, ezért nem válhatott világhírűvé

„Katona Mihály a felvilágosodás korának nagyon haladú szellemű, sokoldalú személyisége volt, akit érdemes jó példaként diákjaink elé állítani. A komáromi református kollégium tanáraként kis falunkban találta meg a munkásságához szükséges nyugalmat. Nemcsak lelkész volt, hanem földrajztudományos kutatásai során a világűr működését is tanulmányozta. A könyveiben olvasható gondolatai ma is időszerűek. Mivel azonban a felfedezéseit magyarul írta le, nem válhatott világhírűvé. Emellett nagyon áldozatkészen viszonyult a búcsi református gyülekezethez, segítette a tevékenységét“ – válaszolt Győző Andrea arra a kérdésünkre, miért tartják fontosnak a helyi Katona Mihály-kultusz éltetését.

Fotó:  búcsi iskolai archívum

Katona Mihály Napok
Galéria
+14 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.