2018. június 3., 10:14

Lesz-e Úszoron aszfaltgyár?

Még el sem csitult a gyomirtóval szennyezett ivóvíz esete, az év elején újabb környezetvédelmi probléma ütötte fel a fejét a Csallóközben.

Úszor, aszfaltgyár
Galéria
+2 kép a galériában

Az idei tavasznak nem tudtak felhőtlenül örülni az úszoriak. Kiderült ugyanis, hogy a falu közvetlen közelében egy aszfaltgyártó üzem építését tervezik, amely az R7-es gyorsforgalmi út építéséhez készítené az aszfaltot. A Csallóközt átszelő út nagyban hozzájárul majd az autós közlekedés felgyorsulásához, megkönnyítéséhez, sokan régóta várják a megépülését. Mindenki számára világos az is, hogy az úthoz aszfaltra van szükség. Azt viszont nehezen értik meg a Somorja szomszédságában fekvő, 1 200 lelket számláló kis faluban, miért éppen náluk kell egy büdös gyárat építeni, pár száz méterre a lakóházaktól, ráadásul az ivó- és termálvíztartalékai révén védett övezetben.

Nem közölték velük

A lakosságot természetesen senki sem értesítette, a község lakói szinte véletlenül, a világháló közösségi oldalairól értesültek egy bitumenes keverékeket bevonó üzem létrehozásának szándékáról az Úszor határában épülő gyorsforgalmi út mellett.

– Utánajártunk, hogy a laikus számára nehezen értelmezhető megnevezés valójában egy aszfaltkeverékeket gyártó egységet jelent, ami veszélyeztetheti a környezetünket, és káros lehet az egészségünkre – mondta Bott Domonkos Lívia, aki az Úszor a Családokért nevű polgári kezdeményezés egyik aktivistája. – Januárban aláírásgyűjtésbe kezdtünk, és februártól aktívabban részt vettünk a község életében, mivel senkit sem hagy hidegen, hogy mi épül a közvetlen közelében. A beruházó részéről három lehetséges helyszín került szóba az aszfaltgyár megépítésére: Úszor, Pozsonyivánka és Ketelec. Márciusban figyeltünk fel arra, hogy Pozsonyivánka, a második helyszín lakossága egyhangúlag elutasította egy ugyanilyen ipartelep felépítését.

A D4R7 Construction Kft. a kivitelezője a Pozsonyt elkerülő D4-es autópálya-körgyűrűnek és a Csallóközön át húzódó R7-es gyorsforgalmi útnak, az összesen 59 km-es útszakasznak. Az R7-es út építését ellátó, aszfaltkeveréket előállító üzem Úszor kataszterében épülne fel a kivitelező tervei szerint, alig 600 méterre a lakott övezettől. A környezetükért aggódó úszoriak az április 5-i képviselő-testületi ülésen benyújtották a falu elöljáróinak a 600 aláírást tartalmazó petíciójukat. Egyre nő az ellenzők tábora, mostanra már több mint 1 200 aláírás gyűlt össze.

320 teherautó, rákkeltő gázok

– Több okból is tiltakozunk az aszfaltozó itteni felépítése ellen – folytatta a többgyermekes fiatal édesanya. – Azért mondunk nemet erre a tervezetre, mert Szlovákia legnagyobb aszfaltkészítő üzemének tervezik, napi 10 órás működési idővel, a hétvégéket beleértve, reggel héttől este tízig tartó állandó üzemmódban, 400 000 tonnás évi termeléssel. Ez a természetre és az itt élő emberek életére jelentős negatív hatást eredményezne. Az aszfalt feldolgozásánál és szállításánál rákkeltő anyagok kerülnek a levegőbe, amelyek a környezetvédelmi tanulmány alapján az üzemtől több kilométeres övezetre is kiterjedhetnek.

A kivitelező tervezetében 320 elhaladó teherautóval számolnak naponta. A tiltakozók tartanak az ehhez kapcsolódó átlagon felüli zajtól, a légszennyezéstől, az utak tönkretétételétől.  Az ingatlanok leértékelődése is nyomós érv a gyár ellen, de ennél sokkal fontosabb az egészséges környezet megóvása. Beadványukban rámutattak arra, hogy nem az épülő R7-es ellen tiltakoznak. Viszont meggyőződésük, hogy a gyorsforgalmi út megvalósulásának nem feltétele az, hogy az aszfaltgyár Úszoron épüljön meg.

Az április 5-i nyilvános önkormányzati ülésen jelen voltak a tiltakozó polgárok is, mintegy 150-en. Felszólalásaikban kiemelték, hogy ha megépülne az üzem, a benne tárolt és feldolgozásra kerülő környezetszennyező anyagok a Csallóköz ivóvízkészletét is veszélyeztetnék.

Hogyan dönt a Most-Híd-as környezetvédelmi miniszter?

A falu vezetősége a lakosság által beadott petíciót elfogadta, és még áprilisban, az önkormányzat elutasító véleményével együtt továbbította a minisztériumba. Sojka Zoltán, Úszor polgármestere akkor az újságíróknak elmondta, hogy egy tervezett beruházásról van szó, egyelőre a környezetvédelmi minisztérium véleményezi a tervezetet. A minisztériumnak figyelembe kell vennie a környezetvédelmi és egészségügyi hatástanulmányok eredményét, valamint a lakosság és az önkormányzatok véleményét. A polgármester a Magyar7 kérdésére elmondta, hogy még nem ismerik a minisztérium döntését, és azt sem tudják, mikorra várhatják. – Pillanatnyilag várakozunk. A környezetvédelmi minisztérium a beruházónak, a Cintra Infraestructuras Internacional által vezetett konzorciumnak fogja elküldeni a véleményét, amely majd értesít bennünket. A mai napig nem kaptunk semmilyen választ – mondta Sojka Zoltán.

– Somorja város is elutasítja az aszfaltgyártó üzem létesítését Úszoron. Az üzemet a közkedvelt parkerdőtől, a Pomlétól néhány száz méterre építenék, ha engedélyt kapnának a megvalósításra. Az ilyen gyártóegység minden szempontból kedvezőtlen lenne Somorjára nézve is – nyilatkozta az ügyben lapunknak Orosz Csaba, Somorja alpolgármestere.

A város április végén elküldte hivatalos elutasító álláspontját a környezetvédelmi minisztériumnak. Indoklásukban rámutattak, hogy az építési tervezet dokumentumaiból hiányoznak bizonyos, a környezetre és az egészségre káros hatásokat vizsgáló tanulmányok, kérik ezek kidolgozását. – A beruházó szerint az aszfaltgyártó egység csak az R7-es útszakasz megépüléséig üzemelne, utána szétszednék, és rekultiválnák a termőföldet. Erre semmi garanciát nem látunk, annál inkább egy újabb lég- és vízszennyező forrást a Csallóközben – mondta Orosz Csaba.

(Cikkünk a Magyar7 c. hetilap 2018/22. számában jelent meg.)

Úszor, aszfaltgyár
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.