2019. október 11., 18:27

Leleplezték Pozsony bronzmakettjét. Magyar felirat is található rajta, de hibásan

Október 10-én az egykori koronázóváros bronzmakettjét leplezték le a Vajanský-rakparton. A dombormű Pozsony jellegzetes épületeit és városrészeit ábrázolja Mária Terézia uralkodásának idején.

br6.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Radi Anita

A Pozsonyt ábrázoló bronzmakett a Vajanský-rakparton található a Café Propeller mellett. A dombormű a történelmi Pozsonyt ábrázolja 1765-ben, Mária Terézia uralkodásának idején.

A bronzmaketten megelevenednek Pozsony jellegzetes épületei (a pozsonyi vár, Prímás palota, a Szent Márton-dóm, Grassalkovich-palota stb.), várfalai, váralja, barokk külvárosai és szőlőhegyei.

Fotó:  Radi Anita

A bronzöntvényt Richard Zozulak szobrász készítette egy 1913-ból származó gipszmakett alapján, amely a Pozsonyi Városi Múzeum gyűjteményében található.

A múzeumból származó gipszmakettet beszkennelték, majd ennek alapján gipszöntvényeket alakítottak ki. Az egyes házakat és objektumokat 3D nyomdán kinyomtatták, majd beleillesztették a modellbe. Ezután bronzba öntötték és az egyes elemeket összehegesztették.  

A bronzmakett mérete 145 x 145 cm, súlya 450 kg.
A bronzmakett mérete 145 x 145 cm, súlya 450 kg.
Fotó:  Radi Anita

A domborművön négynyelvű felirat (szlovák, magyar, német, angol), illetve Braille-írás is található.

Ennek kapcsán a kezdeményezők kiemelték, hogy Pozsony tapintható térképe, makettje a vakok és gyengén látók számára is segítséget nyújt abban, hogy a tapintás által elképzelhessék, hogyan nézett ki a város a 18. században.

Hibás a magyar fordítás

Habár dicséretes, hogy Pozsony bronzmakettjének kezdeményezői fontosnak tartották magyar nyelven is feltüntetni a dombormű kísérő szövegét, mégis nem lehet elsiklani amellett, hogy a magyar változat több fogalmazási hibát is tartalmaz.

Fotó:  Radi Anita

Íme a szöveg:

 A bronzmodell Pozsonyt Mária Terézia uralkodásának idején a 18. század második felében. a koronázási város legnagyobb virágzási idején jelképezi. A Pozsonyi Városi Múzeum gyűjteményei minta modelljével inspirálta. 2019-ben kezdeményezte és kiállította: Rotary Club Bratislava Danube és OZ Skrášlime Slovensko.”
A bronzmakettet Zuzana Aufrichtová, Pozsony-Óváros polgármestere, és Alžbeta Melicharová, a Bratislava Tourist Board igazgatónője leplezte le. A művet a főváros jellegzetes édességével, a pozsonyi kiflivel keresztelték meg.

Fotó:  Radi Anita

Az új óvárosi attrakciót a Skrášlime Slovensko (Szépítsük meg Szlovákiát) nevezetű polgári társulás és a Rotary Club Bratislava Danube kezdeményezte.

Fotó:  Radi Anita
br6.jpg
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék