Közös dobolással a gyermekek jogaiért, Komáromban - KÉPEKKEL
Egy tucat helyi iskola hozzávetőleg 800 diákja november 20-án a Klapka téren, esőben megvalósult egyidejű dobolással hívta fel a figyelmet a gyermekek erőszakkal szembeni védelmének fontosságára. Ugyanis Komárom város is csatlakozott az UNICEF kezdeményezéséhez, amely a ma tartandó gyermekjogok világnapjához kötődik. Annak részeként majd további lépésekre is sor kerül, például ma sötétedéskor kékbe borul az összefogás jelképének számító Monostori-híd.

E napon világszerte az iskolák bevonásával olyan programokra kerül(t) sor, amelyekkel a szervezők ráirányítják a figyelmet a gyermekek jogaira, az ellenük irányuló erőszakos tettek korai megelőzésére és az esélyegyenlőségre.
„A csend nem véd meg minket az erőszaktól, doboljunk, hogy jobban halljanak minket!” – e jelmondat jegyében valamennyi olyan komáromi iskola, melyet alapiskolás korú gyermekek látogatnak, bekapcsolódott az ún. Bubnovačka elnevezésű össz-szlovákiai kezdeményezésbe, amely felett Zuzana Čaputová szlovák és Petr Pavel cseh államfő vállalt fővédnökséget. Tudatosítva, hogy sajnos, a kiskorúak ellen elkövetett erőszakos cselekedetek az életünk velejárói, s azokról tudomást sem véve, nem folytatható struccpolitika.
A Klapka téri rendezvény elején Takács Viktória, a főszervező Eötvös Utcai MTNY Alapiskola diákja a Hallelujah című lélekemelő dalt adta elő.
A magyar és szlovák nyelvű bevezető során a résztvevők között üdvözölték Keszegh Béla polgármestert, Darina Ježovát, a komáromi munkahivatal illetékes koordinátorát és Bagita Juditot, a Komáromi Közös Tanügyi Hivatal szakreferensét, valamint a helyi alapiskolák, speciális alapiskolák, gimnáziumok és a művészeti alapiskola tanulóit, pedagógusait.
Megtudtuk: az ENSZ Közgyűlése – mintegy 10 év előkészítő munka után – 1989. november 20-án fogadta el a Gyermekjogi Egyezményt (UN Convention on the Rights of the Child – UN CRC). Ez a nap azóta a gyermekjogok világnapja.
Az egyezmény összefoglalja azoknak a jogoknak a minimumát, amelyeket minden államnak biztosítania kell a gyermekek számára, így a gyermekek életben maradását, fejlődését, védelmét és a társadalomban való részvételét biztosító jogokat. Összesen 193 ország, azok között Szlovákia is aláírta ezt a fontos egyezményt. A hétfői esemény három szlovákiai főszervezője az illetékes nemzeti koordinációs központ, a szlovák munkaügyi és szociális minisztérium, valamint a nyitrai Slniečko (Napocska) nonprofit szervezet volt.
Annak bizonyítására, hogy miért rendkívül fontos a gyermekek elleni erőszak korai megelőzése, pár megdöbbentő statisztikai adat is elhangzott. ”E tetteket nem bagatellizálhatjuk el, s nem tehetünk úgy, mintha azok nem tartoznának ránk! Novemberben a gyermekjogok világnapján kívül több fontos esemény és dátum is van a jogvédelem területén, mint például a gyermekek szexuális kizsákmányolása elleni védelem európai napja, továbbá a gyermekek elleni kegyetlenségek és visszaélések megelőzésének világnapja.
A továbbiakban alapiskolások olvasták fel a gyermekek szülőkhöz írt levelét, amiből egyebek mellett kiderült: kiskorukban még nem gondolták, hogy szólniuk kell a szüleikhez, mert odahaza teljes biztonságban érezték magukat, de később szembesültek a külvilágban rájuk leselkedő veszélyekkel, lelki és testi bántalmazásokkal, megaláztatásokkal. Ezért mindezek ellen most felemelik a hangjukat, hogy mindenki hallja a kiáltásukat, sírásukat, segélykérésüket. Fontosnak tartják, hogy a kortársaik is megismerjék a saját jogaikat, ezért mindkét nyelven ismertették a gyermekek jogait, amelyek a diáktársaik által tartott méretes lapokon is olvashatók voltak.
A beszédeket követő közös dobolás után Hámori Dalma, a helyi művészeti alapiskola tanulója részletet adott elő a Notre Dame-i toronyőr című musicalből. A kezdeményezés részeként ma több városban kékre festenek egy emblematikus építményt azért, mert azt a kék szín jelképezi. Komáromban hétfőn éjjel a Monostori-híd borul kékbe, mivel az az összefogás szimbóluma.
Végül megtudtuk: november második hetében több iskola osztályai ellátogatnak a Városházára, ahol majd Keszegh Béla polgármester és Gajdáč Ondrej alpolgármester fogadja a diákokat. E találkozók során megismerkedhetnek a városi önkormányzat működésével, s azt is megtudhatják, hogy a jövőben milyen módon szólhatnak bele a város történéseibe, s miként érvényesíthetik a jogaikat úgy, hogy az közben a közösség érdekeit is szolgálja. Az interaktív rendhagyó órán a diákok saját soraikból diák polgármestert is választhatnak, és felvázolhatják terveiket, elképzeléseiket azzal kapcsolatban, hogy mi mindenen változtatnának a városban.