2021. augusztus 14., 11:06

Kis községek nagy gondja

Szlovákiában továbbra is nagyon alacsony a szennyvízhálózatra csatlakozott háztartások aránya. 2015-ben ez a szám csupán 65,2 százalék volt. Emiatt az Európai Unió több ízben a nemtetszését fejezte ki. A víz védelméről szóló törvény szigorításának életbe lépésével Szlovákia kötelezte magát, hogy 2021 decemberéig a lakosság minden olyan településen csatlakozik a csatornahálózathoz, ahol a rendszer megépült. Ellenkező esetben több száz eurós büntetést róhatnak ki a lakosokra.

szennyvíztisztító
A rendszer működését mutatja Marcinkó Zoltán
Fotó: A szerző felvétele

A helyzetről azonban nem elsősorban a lakosok tehetnek. A környezetvédelmi tárca adatai alapján a települések alig egyharmadában épült meg eddig a csatornarendszer. Az önkormányzatok részéről az igény és az akarat megvan, a szükséges források elérése azonban szinte lehetetlennek tűnik.

Milliós nagyságrendű vállalás

Fülekpüspökiben csupán a lakosság 4 százaléka számára elérhető a kanalizáció, ez is csak annak köszönhetően, hogy a Jánošík és a Mező utca lakóihoz elér a füleki csatornahálózat. Az önkormányzat hosszú évek óta igyekszik forrást találni a rendszer kiépítésére, hiszen ekkora beruházást támogatás nélkül lehetetlen megvalósítani. Az évek során többször pályáztak, sikertelenül. Noskó László polgármester szerint nagyjából tizenegy éve kezdtek komolyan foglalkozni a problémával. Az elődje, Bacskai Sándor által elkészített terv 4,5 millió eurós költségvetéssel számolt.

fülekpüspöki községháza
Fülekpüspöki madártávlatból
Fotó:  Községi hivatal
Mivel Fülekpüspöki Fülekkel egy agglomerációt alkot, és a város már jóval korábban teljesítette a keretszámokat (Fülek lefedettsége 90% fölötti), ezért mi községi szinten a kohéziós alapból való merítésre nem vagyunk jogosultak

– magyarázza, hozzátéve, az évek alatt a terv előkészítésébe és módosításába majd’ 100 ezer eurót fektettek be. – A falunak 2023 végéig érvényben lévő építkezési engedélye van. A közbeszerzésen kívül mindent bebiztosítottunk. Aktualizáltuk a költségvetést, így a 4,5 millió euróból 6 millió 365 ezer euró lett, viszont jelenleg az emissziós alapon kívül máshova nem pályázhatunk. Tudnivaló, hogy itt nagyon hosszú a várakozási idő, és csupán 500 ezer euróban részesülhetünk – panaszolja a polgármester, hozzátéve, az idén várható egy újabb pályázati kiírás, amire reagálni szeretnének.

fülekpüspöki községháza
A fülekpüspöki községháza
Fotó:  A szerző felvétele

Csatornarendszer hiányában a lakosok kénytelenek maguk megbirkózni a szennyvízproblémával. Segítségképpen a képviselő-testület jóváhagyott egy szimbolikus 20 eurós díjat, ennyivel tudnak beszállni a szennygödrök tisztításába. Ennek ellenére, több más községhez hasonlóan, Fülekpüspökiben is bevett gyakorlat, hogy az ülepítők tartalmát a helyi patakokba, esővíz-elvezető árkokba ürítik a lakosok. Ezeket az embereket felelősségre kellene vonni, hiszen a környezetszennyezésen túl törvénysértést követnek el, de ilyen kis közösségben senki sem akar perlekedni a szomszédjával.

Ajnácskőn megoldódni látszik a probléma

A faluban még Hunyák József polgármester idején épült meg a szennyvíztisztító. 2019-ben Poprocký Iván került a polgármesteri székbe, ekkor szerelték be az utolsó gépeket, és működtetik a rendszert. A polgármester elmondja, évekig tartott, mire ezt elérték, mivel több kisebb pályázatból sikerült összerakniuk a szükséges összeget. 2019 novemberében a község vásárolt egy szennyvízszállító teherautót is, amelyet nemcsak az ajnácskőiek, de a környező falvak is használhatnak. Ez azonban nem jelent megoldást. A rendszer tökéletes működéséhez a csatornahálózat elengedhetetlen.

A Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium 2020-ban hagyta jóvá az erre vonatkozó pályázatunkat, ám egy jelentős tételt, mintegy 420 ezer eurót kihúztak belőle. 2,6 millió euró támogatásban részesült a falu, amihez hozzájön a 150 ezer eurós önrész, így a teljes beruházás több mint 2,7 millió euróval számol.  Ebből építjük meg a mintegy 12 kilométeres csatornahálózatot. A versenypályázat már lefolyt a kivitelezőt illetően, jelenleg a szerződésen dolgozunk"

– árulja el Poprocký Iván. Hozzáteszi, hogy a cég a közbeszerzés alatt több hibára rámutatott, ami növeli a költségeket. Ezért előfordulhat, hogy végül nem tudják megépíteni a csatornahálózatot.

Sajnos, ez a helyzet is fennáll. Mert nemcsak a 420 ezer euró hiányzik, ezen felül is vannak költségek. Annak ellenére, hogy az önrészt saját költségvetésből szeretnénk kifizetni, elkerülhetetlennek tűnik egy nagyobb kölcsön felvétele. Az építőanyagok nagymértékű drágulása sem kedvező"

– sorolja a problémákat a polgármester.

Ajnácskői polgármester
Poprocký Iván
Fotó:  Poprocký Iván

A tervezett hálózat Csevicénél kezdődne, majd Ajnácskőbe érve szétágazna, és hat átemelőállomás épülne meg. Egy Csevicén, egy az ajnácskői állomáson, négy a faluban. Ajnácskőben a falun keresztül haladó megyei út javítása is a kanalizáció kiépítésétől függ. Tavaly elvégezhették volna a mintegy 1,4 km hosszú szakasz aszfaltozását, de a csatornahálózat építése miatt lemaradtak róla. Az új aszfaltréteghez ugyanis öt évig nem lehet nyúlni, csupán javítás esetén. A megyétől ígéretét kaptak, hogy ha a csatornahálózat bekerül a földbe, a következő választási ciklusban megújulhat az említett szakasz.

Béna előnyben

A nógrádi kisközség azon kevés falvak egyike, amelyekben működik a kanalizáció. Még 2005-ben több mint 1 millió eurós uniós támogatással került sor a csatornahálózat, a víztisztító és a vízvezetékek teljes kiépítésére. 2009-től folyamatosan működteti a község. Marcinkó Zoltán polgármester szerint Bénán nem volt gond a lakosság csatlakozásával, a hálózat karbantartásával annál inkább. Ezért a rendszer működtetését szeretnék átadni a Közép-szlovákiai Vízműveknek. Nagy teher kerülne le a község válláról, hiszen a folyamatos hibaelhárítás és a javítási költségek nagy terhet jelentenek az önkormányzatnak. A rendszer működtetésének átvételéhez azonban néhány szigorú feltételnek kellett megfelelni, ezeket mostanra sikerült teljesíteni. A polgármester szerint a csatornarendszert egyébként is erre szakosodott vállalatnak kellene működtetnie.

A bénaihoz hasonló rendszer kiépítése manapság 8 millió euróba is kerülhet, ezért mi szerencséseknek mondhatjuk magunkat, hiszen önrészt sem kellett fizetnünk. Ma egy ezerfős falu esetében csak a tervdokumentáció és az engedélyeztetés mintegy 100 ezer eurós kiadás, amit nem egyszerű kigazdálkodni. Ehhez jön még az 5%-os önrész.
 
Folyamatos hibaelhárítás

Az átemelőállomások ráadásul a gyenge pontot jelentik. Ahol a víz szabad esését nem teszik lehetővé a domborzati viszonyok, átemelőket kell építeni. Ezek szivattyúi gyakran meghibásodnak, kiégnek, s minden nagyobb javítás, szivattyúcsere több ezer eurós kiadás. Ezt minden üzemeltető ismeri. Sajnos akadnak emberek, akik szinte mindentől a lefolyón keresztül akarnak megszabadulni, nem tudatosítva, milyen károkat okozhatnak ezzel.

bénai szennyvíztisztító
A bénai szennyvíztisztító
Fotó:  A szerző felvétele

A háztartások között akadnak olyanok, amelyeket nem lehet csatlakoztatni a szennyvízhálózatra, de a falu 80%-a teljesítette az elvárást.

"A kanalizáció pozitív dolog a számunkra. Bénán hál’ istennek teljes infrastruktúrával rendelkezünk, ami előnyt jelent. A szociálisan hátrányos helyzetű családoknak azonban ez nagy anyagi teher, sokan nem engedhetik meg maguknak a vízvezetékre való csatlakozást."

Rájuk gondolva egy vízkiadó nyilvános kút kiépítését tervezzük, amelynek a terve jóváhagyásra vár a belügyminisztériumban. A jövőben szeretnénk több ötletet megvalósítani, amelyekkel hatékonyabbá és olcsóbbá tehetjük a szennyvíztisztítást. Ilyen az átemelőállomás modernizálása darálóberendezéssel és a napenergia használata az energiaköltségek csökkentésére"

– avat be a részletekbe a polgármester.

Lesz átfogó megoldás?

A legfrissebb hírek szerint a környezetvédelmi tárca október végén csatornahálózat, szennyvíztisztító telep és közüzemi vízellátó rendszer kiépítésére ír ki pályázatot. A minisztérium szerint egyelőre 11,6 millió eurót különítettek el erre. A megszólított polgármesterek azon a véleményen vannak, hogy az Unió részéről hatalmas a nyomás, a környezetvédelmi törvények folyamatosan szigorodnak, a támogatás viszont korántsem elég. Ha egy falu belevág a csatornahálózat kiépítésébe, egy évtizedre elfelejtheti a többi beruházást, fejlődést. Ez nem egyes régiók problémája, ezért országos szintű megoldást igényelnének.

Megjelent a Magyar7 2021/32.számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.