2019. november 6., 17:18

Kié a 41 millió €-t érő földterület?

A Szalánci-hegy körüli botrány tárgyalása ismét visszakerült az elsőfokú bíróságra. Igy határozott Szlovákia Legfelsőbb Bírósága.

szalanc3.jpeg
Fotó: Google

A fellebbezési eljárást a  nyilvánosság kizárásával tárgyalták, és a következő döntés született: a megtámadott végzést megsemmisítik, és az ügyet visszautalják a Besztercebányai  Kerületi Bíróságra továbbtárgyalásra. Az ügy tárgya egy 41 millió €-t érő földterület, a vádiratban szereplő személyek pedig Milan I. vállalkozó, Pavol P., a Kataszteri/telekkönyvi/ Hivatal volt igazgatója és Ferdinand O. jegyző.

Fellebbezés

Idén áprilisban ez a bíróság már ítéletet hozott az ügyben, amelynek értelmében a vállalkozót és az igazgatót bűnösnek találta csalás és dokumentumhamisítás miatt. A tőketerebesi Milan I.-t két év, Pavol P-t pedig egy év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélték, a jegyzőt viszont felmentették. Az ügyész azonnal fellebbezett az ítélet ellen, mindhárom bűnösségének kimondását követelve. Ez már a második ítélet volt az ügyben, az első még 2015-ben született.

Előzmények

 Egy közel 20 évvel ezelőtt kezdődött történetről van szó.  1997-ben egy tőketerebesi  vállalkozó, Milan I.  a magyarországi gróf Károlyi László unokáját Szlovákiába csalta, hogy az igazolja:  nagyapja házasságon kívül született lányának, Mária Dušičkovának anno földet ajándékozott. Csakhogy tolmács hiányában az unokának  mindössze egy aprócska tulajdonrészről és  egy házikóról tettek említést.  Károlyi ezt a jegyzőkönyvet 1998-ban aláírta.

Ennek alapján az ingatlanról további jegyzőkönyvek készültek, amelyben már  6500 ha-nyi földterület szerepelt. Így vették az ingatlant nyilvántartásba.  

Később ez a hatalmas érték a Slanské hory Kft. tulajdonába ment át, amelynek társtulajdonosa és ügyvezetője a már elhunyt Mária Dušičková unokájának a férje, Milan I. volt.

Egy szervezett csoport

A botrány kirobbanása után Károlyi unokája tagadta, hogy a kérdéses földterületet nagyapja  esetleges házasságon kívül születt gyermekének ajándékozta volna. Tény viszont, hogy Mária Dušičková  85 évesen, 1998-ban a Ferdinánd O. gyanúsított nagykaposi jegyző által készített hamis dokumentumok alapján földtulajdonossá vált.

A bíróság megállapította, hogy Mária magas kora és egészségi állapota miatt sem a jegyzőkönyvet,  sem más dokumentumot nem írhatott alá, azt valaki más tette meg helyette. Milan I-nek ebben az azóta szintén gyanúsítottá vált  kataszteri hivatal egykori igazgatója segített.

A bíróság döntése értelmében a jegyző nem tudhatta, hogy hamis dokumentumokat kellett hitelesítenie, ezért őt felmentették, ám az ügyész mindhármukat csalással és nyilvános dokumentumok meghamisításával vádolta meg. A bíróság nem beszélt bűnszervezetről, a gyanúsítottak pedig egyöntetűen azt állították, hogy ártatlanok, és politikai hátterű kreált ügyről van szó
A Besztercebányai Kerületi Bíróság először a vádiratot 2008-ban kapta kézhez, és 2009-ben kezdte el tárgyalni az ügyet.

Kihallgatták a gróf unokáját is

Ezután a bírók több tanút és szakértőt is meghallgatott, többek között Károlyi László unokáját is, akinek az állításaiban több ellentmondást is felfedezni véltek. 2013 elején a szenátus jelezte, hogy a bizonyítási eljárást be kívánja fejezni, ám előbb a gyanúsított vállalkozó, majd a kórházi ápolásra szoruló jegyző miatt kellett a tárgyalást elnapolniuk.

Végül októberre halasztották az ítélet kihirdetését, csakhogy a szenátus ekkor abbéli óhajának adott hangot, hogy  szeretné megismerni Milan I. és a Lesy SR között folyó polgárjogi eljárás eredményét. Ezt követően, 2013. december 5-én a szenátus zárt ülésén úgy döntött:

leállítja a büntetőeljárást arra hivatkozva, hogy az már több mint 15 éve tart, és az ügyben a vitatott tulajdonról már -- polgári eljárásban --született bírósági ítélet.

Az ügyésznő azonban panaszt nyújtott be, amelynek a Legfelsőbb Bíróság helyt adott, és az ügyben további eljárásokat helyezett kilátásba.

Hamis vallomás

Ezzel a botránnyal függ össze az  az érvényes bírósági döntést is, amelyben a Besztercebányai Járási Bíróság a 74 esztendőt Nikházy László Imre magyar állampolgárt hamis tanúzás és eskütétel miatt egy év felfüggesztett szabadságvesztésre ítélte, ugyanis a bíróság előtt- hogy a vádlott Milán I-t mentse--, Károlyi grófot bizalmas barátjának nevezte, aki elárulta neki, hogy nagyapja egy jelentős földterületet ajándékozott házasságon kívül született gyermekének. Károlyi gróf ezzel szemben tagadta, hogy tudott nagyapja gyermekéről, és senkinek sem tett említést a földbirok elajándékozásáról.

Újabb eset

A Besztercebányai Kerületi Ügyészség az ügyet a vádiratnak a Kassai Kerületi Bíróságra történő benyújtásával 2004 májusában lezárta. Azóta az akták Kassa, Bazin /Pezinok/, Besztercebánya illetve a Legfelsőbb Bíróság között ingáznak. A fellebbviteli bíróság állást foglalt a bíróság joghatósággal kapcsolatos javaslataiban, és a vádlottak által a kassai bírákkal szemben megfogalmazott kifogásaiban. A jegyző és az igazgató neve felmerült egy másik ügyben is.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.