2019. február 27., 14:25

Káprázatos fotókon a hídépítés: így áll az új Duna-híd építése Komáromban

Várhatóan alig egy év múlva már beindul a forgalom az Észak- és Dél-Komáromot összekötő új Duna-hídon. A pozsonyi Apollo híd után ez lesz Szlovákia második legnagyobb hídja, melyhez hasonló felfüggesztett, egyoldalas létesítmény csak Kanadában található.

Komáromi híd februárban
Galéria
+9 kép a galériában
Fotó: NIF

A szlovákiai oldalon a híd pályaszerkezete elérte az itteni oldalon levő hídfőt. Ezzel befejeződött a leghosszabb szakasz tolása, s az elemek a végleges helyükre kerültek. A komáromi Duna-híd merevítőtartójának Szlovákia irányába történő eltolása múlt héten megtörtént, s az első szabadszereléssel készülő elem február 14-én beemelésre került. Ezzel a 600 méter hosszú merevítőtartóból 278 méter hosszúságút helyeztek el – olvasható a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. (NIF) Facebook-oldalán. 

A tájékoztatásból az is kiderül, hogy már a pilon alsó háromszögének acélszerelése is megtörtént, további 6 elemet pedig beemeltek a helyére. „Ezzel a 120 méter magas pilonból 42 méter elhelyezésre került, 100 méter magasságig a pilonelemek már a helyszínre lettek szállítva“ - olvasható.

A pályalemezek építését a magyarországi oldalon folytatják. Miután elkészül a pilon, sor kerül a víz feletti pályaszerkezet építésére.

Juhász Zoltán, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. útfejlesztési igazgató-helyettese 2018 nyarán azt mondta: a híd átadását 2019 végére tervezik. A beruházásnak köszönhetően Komáromnál közvetlen teherforgalmi kapcsolat jön létre Magyarország és Szlovákia között. Addig a kamionok korlátozás nélkül Vámosszabadi felől 53, míg Parassapuszta felől 180 kilométeres kerülővel haladhatnak át a magyar és szlovák határon.

Az új átkelőt a H-M Dunahíd Konzorcium építi, amelynek tagja a Hídépítő Zrt. , valamint a Mészáros és Mészáros Kft. is. A kivitelezés nettó összege 91,2 millió euró (mintegy 28,6 milliárd forint), az összeg 85 százaléka uniós forrás.

A hídszerkezet egypilonos, ferdekábeles híd, acél pályalemezzel. A 600 méter hosszú hídon kétszer egysávos főút vezet majd át a Duna felett, kerékpárutat, gyalogos járdát, közvilágítást is kialakítanak. Az egyedi szerkezet miatt a pilon és a kábelek díszkivilágítást kapnak.

Fotó:  NIF

Fotó:  NIF

Fotó:  NIF

Fotó:  NIF

Fotó:  NIF

Fotó:  NIF

Fotó:  NIF

Fotó:  NIF

Komáromi híd februárban
Galéria
+9 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.