2020. március 4., 15:51

Jutalmazták a 2019-es év legjobb komáromi sportolóit

A Tiszti Pavilon dísztermében március 4-én megrendezett ünnepségen jutalmazták azokat a sportolókat, akik a rangos bel- és külföldi versenyeken elért kimagasló eredményeikkel tavaly leginkább öregbítették Komárom város hírnevét.

Galéria
+13 kép a galériában
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

Az illetékesek a városi sportbizottsághoz beérkezett jelöltek kapcsán idén először a sportklubok véleményét is kikérték. Az év sportolója megtisztelő címben részesülő egyének és csapatok képviselői jutalmukat a város vezetőitől és a bizottsági tagoktól vehették át. Néhányan az aktuális versenyeik és egyéb halaszthatatlan elfoglaltságaik miatt személyesen nem lehettek jelen az ünnepségen, amely elején Keszegh Béla polgármester szólt a jelenlevőkhöz.

Leszögezte: idén sem volt könnyű dönteni, hiszen sok rendkívüli sportteljesítményt kellett összehasonlítani egymással. Elmondta: az élsportolók kinevelése mellett az  utánpótlás folyamatos biztosítására és a tömegsport támogatására is nagy gondot fordítanak. Az idén a város 200 ezer euróval támogatja a helyi sportlétesítmények felújítását, 1 millió eurót költenek azok fenntartására, valamint 300 ezer euróval segítik a sportklubok tevékenységét. Köszönetet mondott a város hírnevét öregbítő sportolóknak és edzőiknek, akiknek sok sikert és kitartást kívánt.

A helyi Capoiera Polgári Társulás látványos brazil harci táncbemutatója után Kovács Dávid, a városi sportbizottság elnöke és Mihalicska Róbert beszélt. Kiemelték: a városban futószalagon születnek a jobbnál jobb sporteredmények, s Komárom országos és világbajnokokkal is büszkélkedhet, illetve több sportoló az idei tokiói olimpiára is készül Végül a Városi Hivatal illetékes osztályának két munkatársa: Bagita Judit és Szénássy Melinda olvasta fel az idei jutalmazottak méltatását.

Lássuk a legjobbak névsorát!

Az olimpiai sportág – csapatsport, ifjúsági korosztály kategóriában a Komáromi Kajak-kenu Klub győzött, amely 2019-ben harmadszor is elnyerte a Szlovák Kupát. A klub versenyzői tavaly az országos bajnokságon 30 bajnoki címet, huszonkilenc 2. és negyvenegy 3. helyet szereztek.

Az olimpiai sportág – ifjúsági korosztály, egyéni sportoló kategória győztese, Ujvári Marko kajakozó tavaly a szlovák junior válogatott tagja lett. Legjelentősebb eredményei közé tartozik a K2-ben 1000 méteren elért 4. helyezése a junior Európa-bajnokságon és a K2-ben 1000 méteren elért 5. helyezése a junior VB-n.

A felnőtt olimpiai sportág - csapatsport kategória nyertese a KFC Komárno lett, amely férficsapata 2019 nyarán fennállása legjobb eredményét elérve az 5. helyen zárta az országos II. labdarúgó liga küzdelmeit. A diákcsapatok közül az U13-as kategóriában a II. osztály 2. helyén végeztek, míg az U10-esek megnyerték a pontvadászatukat.

A felnőtt olimpiai sportág - egyéni sport kategória díjazottjai: Mariana Petrušová és Botek Adam. Az előbbi a Komáromi Kajak-kenu Klub egyik legeredményesebb versenyzője. Gyorsasági kajakban a szlovák válogatott tagja. Legkiemelkedőbb eredményei: bronzérem a minszki Európa Játékokon és a 23 évesek korcsoportjában elért Európa-bajnoki cím. Az utóbbi korábban K2-ben Peter Gelle társa volt. Két hónappal a szegedi VB előtt azonban csatlakozott az Erik Vlček, Samuel Baláž és Zalka Csaba alkotta csapathoz, illetve a K4 csapat tagja lett, amely a minszki Európa Játékokon bronzérmet és olimpiai kvótát is szerzett.

A nem olimpiai sportág – ifjúsági korosztály, egyéni sportoló kategóriában: Balogh Bence, a Szlovák KEMPO Szövetség kékves sportolója győzött. A tavalyi spanyolországi VB-n 2 bronzérmet, a Világkupán pedig 2 arany- és 1 bronzérmet szerzett. A Szlovák KEMPO Szövetség 2019 decemberében az év harcosaként díjazta.

A felnőtt nem olimpiai sportág - csapatok kategória díjazottja a Biliárd Sport Klub lett, amely a tőle megszokott módon 2019-ben is szlovák bajnoki címet szerzett. Mivel minden tagja komáromi születésű, ez egy igazi lokálpatrióta csapat. Két játékosa a szlovák válogatott tagjaként vesz majd részt az idei finnországi VB-n.

A nem olimpiai sportág – felnőtt korosztály, egyéni sportoló kategóriában: Tomáš Vu thanht díjazták, aki a helyi Capoiera brazil harcművészeti csapat vezető edzője. Tanítványaival több nemzetközi, így brazil versenyen jeleskedett. A libereci Európa-bajnokságon profi kategóriában 1. helyezést szerzett.

Szenior-veterán korosztály kategóriában a gyorsasági kajak megszállottja, Gabriel Zirkelbach végzett az élen. A rövid távokon teljesít jól, erről tanúskodik a torinói Európa Játékokon elért 1. helyezése K1, K2 és K4-ben - 200 m távon, valamint a K4-ben szerzett 1. helyezés - 1000 m távon. A szegedi Veterán VB-n háromszoros világbajnok lett K1, K2 és K4-ben - 200 m távon.

Edző kategóriában Peter Likérre esett a választás, aki hosszú ideje professzionális szinten készíti fel a gyorsasági kenusokat. Tavaly a tanítványaival az év kiemelkedő nemzetközi eseményein ért el kitűnő eredményeket, így minden alkalommal érmekkel tértek haza. A legértékesebb a szegedi VB-n elért bronzérem volt a K4 - 500 méteren, az Erik Vlček, Adam Botek, Samuel Baláž és Zalka Csaba felállásban, ami 4 olimpiai kvótát is jelent Szlovákiának.

Sportszemélyiség kategóriában a 82 éves Csaplár Árpád kerékpárversenyzőnek, a helyi Bike Club Piko-Komárno tagjának jutott a pálma. Az ifjúkori sikerei után ma is aktív versenyzőnek számít, sebessége 30 km/ó felett van. 2018-ban részt vett a Kukonia Easy 33 km-es távján, amely 60 év feletti kategóriáját meg is nyerte.

Minden jutalmazásra felterjesztett sportoló bekerült a Komárom város facebookos oldalán meghirdetett közönségdíj-kategória jelöltjei közé. Végül a weboldal látogatói közül 855 vokssal Tomáš Ryšavýt szavazták meg közönségdíjasnak, aki a losonci szlovák bajnokságon 1. helyezést ért el fekvenyomásban és felhúzásban, a tiszakécskei EB-n 1. lett fekvenyomásban és felhúzásban, az érsekújvári VB-n pedig felhúzásban 1., fekvenyomásban pedig 2. helyet ért el.