2022. október 2., 12:48

Juraj Droba Pozsonypüspökiben bocsánatot kért a kitelepítések miatt

A Kitelepítettek Emléknapjával indította a Csemadok Pozsonyi Városi Választmánya és Pozsonypüspöki Alapszervezete a XXXVI. Városi Kulturális Napok idei rendezvénysorozatát. Az emléknap alkalmából délelőtt szentmisét tartottak a megbékélés jegyében a pozsonypüspöki Szent Miklós-plébániatemplomban, amelyet Vadkerti József esperes-plébános celebrált. Ezt követően került sor a helyi magyar tanítási nyelvű alapiskola kertjében a kopjafa megkoszorúzására.

Kitelepítettek Emléknapja, Pozsonypüspöki
Galéria
+6 kép a galériában
Fotó: Dunajszky Éva

„Emlékekből él az ember, s múltból él az emlékezet. Kinek nincs múltja, nem lehet jelene s jövője sem” – nyitotta meg a délelőtti megemlékezést báró Ötvös József szavaival Jégh Izabella, a Csemadok Pozsonyi Városi Választmányának elnöke.

Kitelepítettek Emléknapja, Pozsonypüspöki
A szentmise, amelyet Vadkerti József pozsonypüspöki esperes-plébános celebrált, a megbékélés jegyében zajlott
Fotó:  Dunajszky Éva

„A megbékélés szándékával emlékezni jöttünk össze ma is a reggeli szentmisére, és ide a kopjafához is mi, a szülőföldünkön maradt utódok. Emlékezni jöttünk a 75 évvel ezelőtt eleinkkel szemben elkövetett igazságtalanságokra, ugyanakkor szívünkben megbocsájtva és megbékélve sorsunkkal” – hangsúlyozta az elnök asszony hozzáfűzve, az idő a sebeket begyógyította ugyan, de az emlékeket nem tudja velünk elfeledtetni.

Kitelepítettek Emléknapja, Pozsonypüspöki
Jégh Izabella: Emlékezni jöttünk a 75 évvel ezelőtt eleinkkel szemben elkövetett igazságtalanságokra
Fotó:  Dunajszky Éva
Elmaradt a bocsánatkérés

A kopjafánál tartott megemlékezés ünnepi szónoka Ožvald Erzsébet, Pozsony megye alelnök asszonya volt. „Elmaradt a bocsánatkérés vagy legalább a csendes főhajtás. Ennek az erkölcsi jóvátételnek pedig már régen elérkezett az ideje” – mondta ünnepi beszédében a megyei alelnök, majd az események történelmi előzményeit ismertette.

„A második világháború után az újjáalakult Csehszlovákiában az 1945. április 5-ei Kassai Kormányprogram a magyarokat és a németeket kollektívan tette felelőssé az ország felboncolásáért. Az Edvard Beneš államfő által május és október között életbe léptetett, és

1946-ban törvényi erőre emelkedett dekrétumok e két nemzetiség alapvető jogait korlátozták, majd megfosztották őket állampolgárságuktól.

A dekrétumok nyomán 1945-46 telén mintegy 40 ezer felvidéki magyart deportáltak fűtetlen marhavagonokban a csehországi Szudéta-vidékre” – mondta egyebek mellett hozzátéve, kiűztek 36 ezer 1938 előtt magyar állampolgárságú személyt, beindult a reszlovakizáció, mely során 423 ezer megfélemlített magyarból 327 ezer kérvényezett lett szlováknak nyilvánítva.

Kitelepítettek Emléknapja, Pozsonypüspöki
Ožvald Erzsébet: Elmaradt a bocsánatkérés
Fotó:  Dunajszky Éva

Mint mondta, a lakosságcsere ideje alatt szinte naponta vitték a kijelölt családokat ingóságaikkal együtt Magyarországra, Pozsonypüspökiről is. Enyhülés csak az 1948. februári események után következett be. „A magyar nemzetiségűek visszakapták állampolgárságukat, a reszlovakizációs nyilatkozat azonban csak 1954-ben lett érvénytelenítve.

Kitelepítettek Emléknapja, Pozsonypüspöki
Az eseményt Leskó László Tamás alezredes, Magyarország katonai attaséja is megtisztelte jelenlétével
Fotó:  Dunajszky Éva

Ugyanakkor a Beneš-dekrétumok hatályon kívül helyezését, az elkobzott vagyonok visszaadását sem Csehszlovákia, sem az 1993-tól önálló cseh és szlovák állam sem tűzte napirendre” – mondta az alelnök asszony hozzátéve, azóta 75 év telt el.

Mi megbocsátunk, de sosem feledünk… Mi nem a múltban ragadtunk, de a múltból merítünk, hogy jelenünkben és jövőnkben ilyen szörnyűségek ne történhessenek már meg”

– mondta hozzáfűzve, mi azóta is a bocsánatkérésre várunk. „Mert a legtöbb, amit az ellenségednek adhatsz, az a megbocsátás, a legtöbb, amit az ellenfelednek adhatsz az a tolerancia, a legtöbb, amit a gyerekednek adhatsz, az a jó példa, a legtöbb, amit a szüleidnek adhatsz, az a mély tisztelet, és a legtöbb, amit mindannyiunknak adhatunk, az a jóindulat. És mi hiszünk az emberi lény jóságában, az együttérzés értékében és a jóindulat erejében” – zárta ünnepi beszédét a megyei alelnök.

A tolerancia és az együttélés szigete

Az megemlékezést megtisztelte jelenlétével Juraj Droba, Pozsony megye elnöke is, aki az ünnepi köszöntő elhangzása után szintén szólt a jelenlévőkhöz. „Pozsony megye elnökeként ez a megye számomra a különböző nemzetiségű emberek együttélésének és a toleranciának a szigetét jelenti. Nekünk, szlovákoknak is vissza kell térnünk a második világháborút közvetlen követő évekhez, amikor néhány lakosságcsoport erőszakos kitelepítésére sor került, és a mi megyénkből is, az akkori Csehszlovákiából több magyar polgártársunkat kitelepítették” – mondta a megye elnöke.

Kitelepítettek Emléknapja, Pozsonypüspöki
Juraj Droba: Bocsánatot kérek azoktól a családoktól, akiket mindez érintett
Fotó:  Dunajszky Éva

„Bár én nem vagyok az állam képviselője, és nincs jogom a szlovák állam nevében megnyilvánulni, legalább Pozsony megye nevében hadd kérjek bocsánatot:

Bocsánatot kérek azoktól a családoktól, akiket mindez érintett, bocsánatot azoktól, akik még életben vannak, és bocsánatot kérek azoknak az utódjaitól is, akik már nincsenek közöttünk”

– tette hozzá Juraj Droba.

Kitelepítettek Emléknapja, Pozsonypüspöki
Pék Zoltán, Pozsonypüspöki polgármestere és Falanga Wurster Olívia, a Szövetség helyi szervezetének elnöke koszorúz
Fotó:  Dunajszky Éva

A megemlékezés végén a résztvevők elhelyezték a kopjafánál a kegyelet virágait. A megemlékezést hagyományosan megtisztelte jelenlétével Szelepcsényi Sándor, a Csemadok Pozsonypüspöki Alapszervezetének tiszteletbeli tagja, akinek szintén kitelepítették innen 1947-ben a családját, valamint Leskó László Tamás alezredes, Magyarország katonai attaséja, Pék Zoltán Pozsonypüspöki polgármestere, Kaszás Kornél, a Petőfi Program ösztöndíjasa Mosonmagyaróvárról, a Szövetség helyi szervezetének elnöke, Falanga Wurster Olívia és Nagy Mónika, a Pozsonypüspöki Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola igazgatónője is. A megemlékezést a helyi magyar tanítási nyelvű alapiskola diákjai tették szavalataikkal még emlékezetesebbé.

Kitelepítettek Emléknapja, Pozsonypüspöki
Galéria
+6 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.