2024. május 20., 20:19

Izzasztó kunyhó – egy ősi rituálé temploma

Izzasztó kunyhót építettek a gömörpéterfalai Magyar Közösségi Ház udvarán. A kunyhó az izzasztásos gyógyítás és a lelki feltöltődés helye, amelyben az egyik legerősebb tisztító szertartást tartják. Egy ősi rituálé temploma, amely a természeti népeknél a megtisztulás szimbóluma.

kunyhó
Tisztítás belépés előtt
Fotó: Nagy Andrea

Ottjártamkor a csapat már javában építette a kunyhót, a mogyoróvesszőből készített vázat ponyvákkal, plédekkel fedték be. Gulyás János szertartásvezető, a Karabaksa Szellemi Út tagja elmondta, a szertartás idején a fényt, a világosságot teljesen kizárják és elzárják a szellőzés lehetőségét is. Régen állatbőröket használtak, manapság azonban különböző pokrócokkal, takarókkal fedik le a kunyhót.

Megtisztulás és újjászületés
A kunyhó közepébe egy lyukat ástak, amelybe forró köveket helyeztek. A szertartás a tűz megrakásával kezdődik. A Tűzember 28 követ helyez el a máglyában, amelyek közel egy óra után a megfelelő hőmérsékletre forrósodnak fel.

– Az izzasztó kunyhóban négy kör van. Mind a négy körben hét-hét forró kő kerül a tűztérbe. Egy körnek az időtartama körülbelül 20-30 perc. Hajszálpontosan ezt nem lehet megmondani, de körülbelül másfél és két óra között szokott lenni az izzasztás időtartama – tette hozzá Gulyás János.

A Tűzember felel a tűz égéséért és a kövekért, a Vízasszony füsttel megtisztítja a résztvevőket, és beengedi őket a kunyhóba. Bent pedig a Füvesasszony különböző gyógynövényeket szór a kövekre, amelyekre aztán vizet locsolnak a szertartás folyamán, ezáltal gőz keletkezik. Így mind a négy elem megjelenik – a föld, a víz, a tűz és a levegő. A kunyhó az anyaméhet, vagyis a női energiát, a kövek és a máglya pedig a férfi energiát szimbolizálják. A kunyhóban egy oltár is helyet kapott. A bent tartózkodás ideje alatt a résztvevők folyamatosan énekelnek, imádkoznak, felajánlanak, vagy megpróbálnak elengedni valamit.

– Mi csak magunkból tudunk adni, a verejtékünket, a könnyeinket, a fájdalmunkat, a félelmünket. És mindenki, aki részt vesz egy ilyen izzasztó szertartáson, újjászületve jön ki a kunyhóból. Nagyon sokat tudunk dolgozni magunkon ilyenkor, letenni félelmeinket és az imáinkkal kívánni valamit. Ezért gyűltünk most össze, hogy támogassuk ezt a csodálatos közösséget, és imádkozzunk azért, hogy nagyon sokáig itt legyünk egymásnak, ilyen hitben, szeretetben és bizalomban – mondta Király Valéria, a Karabaksa Szellemi Út tagja.

A kunyhóból kilépve a résztvevők lefekszenek a földre. Ilyenkor előfordulhat testelhagyás, repülés, felszabadulás, és sokan megkapják kérdéseikre a válaszokat. De a legfőbb cél a megtisztulás, mondják a szertartás vezetői.

kunyhó
Épül a kunyhó
Fotó:  Nagy Andrea
Az egyik legősibb szertartás

A szertartást megelőzi egy felkészülés is, amikor a kunyhózók énekelnek és megosztják egymással gondolataikat, ki mit szeretne elengedni a folyamat során. Kovács Gizella már négy éve kunyhózik.

Az izzasztó kunyhóba soha nem cél nélkül megyünk be. Mindig magunkért, vagy egy közeli hozzátartozónkért imádkozunk, illetve dolgokért, megoldásokért, meglátásokért vettünk részt a rituálén

– mondta. Kovács Gizella egy szertartás során talált megoldást a problémájára.

– Döntés előtt álltam, hogy a pályafutásom során merre lépjek tovább. A döntés nagyon jónak bizonyult, és azóta is kapom a segítséget a munkámban – emelte ki Gizella.

Az izzasztó kunyhó az egyik legősibb szertartás. Őseink hagyatéka, hiszen a források szerint már a szkíták is alkalmazták. Az emberi testre jótékony hatással van, mivel a magas hőfok hatására rengeteg káros anyag szabadul ki a testből.

Míg egy átlagos szaunában nagyjából 60-70 fok körüli a hőmérséklet, addig egy izzasztókunyhóban 100 fok fölé is emelkedhet. Mindemellett lelki és szellemi szinten is tisztít és gyógyít. Van azonban négy kizáró ok, amit érdemes figyelembe venni. Nem vehet részt az izzasztó kunyhó szertartáson az, akinek súlyos szív- és érrendszeri betegsége, súlyos tüdő-, vagy légzőszervi betegsége, súlyos idegrendszeri betegsége van, illetve azok a nők, akik épp menstruálnak. Egykor ugyanis ilyenkor a nők elvonultak, nem végeztek házi munkát, nem dolgoztak, nem neveltek gyermeket, csak a saját szellemi létükkel törődtek.

Testi-lelki-szellemi munka

Kopecsni Gábor, a Felföldi Dalia Iskola vezetője elmondta, van még néhány dolog, amit a közösségi terükbe idővel szeretnének megépíteni. Ezek egyike az izzasztó kunyhó, amire most sor került a Karabaksa közösség segítségével.

– A Magyar Közösségi Házban testi-lelki-szellemi munka zajlik, és bizony a kunyhózás során egy kicsit megállunk, kiengedjük a gőzt, mind testi, mind lelki megtisztulás céljából. Az izzasztó kunyhót általában közösségben, közösségi alkalmakon használjuk. Ilyen például az edzőtábor, ahol a vizsga utáni megtisztító szer keretében az övezés előtt lehet kunyhózni, de akár kimondottan egy erre épülő lelki gyakorlat keretében is jó választás lehet. Az izzasztó kunyhó bár ősi, de vallástól független és szabadon használható, nincs benne semmi olyan dolog, ami valakinek a vallási hovatartozását sértené – hangsúlyozta.

Bárki kipróbálhatja, mert ha a kunyhózás nem kifejezetten egy közösségen belül történik, akkor előre meghirdetik és a feltüntetett elérhetőségen lehet érdeklődni, illetve tájékoztatást kérni a szertartásról.

– Nemcsak testi gyógyítási módszerről, hanem mélyebb lelki tartalommal bíró, bárki számára nyitott lehetőségről van szó. Tehát szeretettel várunk mindenkit! – zárta Kopecsni Gábor.

Megjelent a Magyar7 2024/20. számában.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.