2021. október 9., 11:01

Iskolai ebéd - Enni vagy nem enni?

Szlovákiában a 2019-es iskolaévben bevezetett ,,ingyenes” étkeztetés az alapiskolákban sok család számára jelentett könnyebbséget. Szinte minden gyerek jár ebédre. Az állam állta a költségek nagyobbik részét, a szülőnek pedig minimálisan kellett ehhez hozzájárulnia. Amint megszűnt az állami hozzájárulás, megcsappant az ebédre járó gyerekek száma is. 

iskolai étkeztetés

Vajon melyik stratégia felelt meg jobban az iskolák által működtetett étkezdéknek? A korábbi, ingyenes étkeztetés, vagy a mostani? A Dunaszerdahelyi járás oktatási intézményeinek vezetőit, illetve olyan konyhafőnököket kérdeztünk, akik saját bőrükön tapasztalták a változásokat.

Dunaszerdahely más rendszerrel működik

A dunaszerdahelyi Gastro DS kft. a helyi iskolai és óvodai konyhák modernizálását tűzte ki célul. A teljes mértékben városi tulajdonban lévő cég 2017-ben kezdte a nagyon elavult, rossz műszaki állapotban lévő iskolakonyhákat modernizálni, amibe beletartozik a technológiai fejlesztés is. Egy év múlva adták át az első felújított iskolakonyhát, mégpedig a Szabó Gyula Alapiskola konyháját. Az elmúlt években aztán fokozatosan ez a konyha látta el ebéddel a három magyar és a két szlovák tannyelvű alapiskola dolgozóit és a diákokat is.

A Gastro DS konyhafőnöke, Križan Anett lapunknak beszámolt az alapiskolások étkeztetésének a rendszeréről. Külön fejadagokat dolgoztak ki az alsó és a felső tagozatosoknak, illetve a felnőtteknek. Ezzel sikerült minimálisra csökkenteni az ételhulladékot. Dunaszerdahelyen a diákok igényelhetnek hűségkártyát, amelynek révén három euróval kevesebbet fizetnek a tanulók.

Kártya nélkül az alsósok havi ebédköltsége 27,60, a felsősöké 29,20 euró. A szociálisan hátrányos helyzetű diákoknak csak a rezsiköltséget kell fizetniük, ami hűségkártyával 3 euró havonta, kártya nélkül viszont ennek a duplája – részletezte Križan Anett.

A dunaszerdahelyi Vámbéry Ármin Alapiskola tavaly szerződött a Gastro Ds céggel, de a járvány miatt csak idén kezdődött a tényleges együttműködés.  – Tulajdonképpen most van az az időszak, amikor látjuk, hogyan is működik az ételosztás az iskolában. Amikor még működött a saját iskolakonyhánk, nyolc szakácsnő dolgozott ott, és volt főszakács, illetve konyhavezető is. Minden az iskola hatáskörébe tartozott, de ahogy átvette az irányítást a Gastro Ds, a mi vállunkról lekerült ez a teher. Az ingyenes étkeztetést két tanéven át tudta biztosítani az iskola, de amikor megváltozott a rendszer, a szülők is gyorsan alkalmazkodtak a helyzethez. Nem mondanám, hogy zúgolódtak volna, vagy gondot jelentett volna számukra a dolog – mondta el Masszi János iskolaigazgató.

Csilizközt ellátják

Érezhetően megcsappant az ebédre járók száma a csilizradványi Kóczán Mór Alapiskolában, amióta megszűnt az ingyenes ebéd. Nagy Judit iskolaigazgató szerint a 242 gyermekből több mint ötven esetében mondták fel az ebédet.  – Véleményem szerint a minisztérium egyik legrosszabb döntése volt, hogy eltörölték az ingyenes étkeztetést országszerte. Olyan gyerekek is rendszeresen étkeztek, akik ezt korábban nem engedhették meg maguknak. Ha egy családban két-három iskolaköteles gyermek van, a szülőknek bizony gondot jelenthet az ebéd befizetése. Egy hónapban nagyjából 25 euró/fő az ebéd. Az adóbónuszt megemelték ugyan, de a szülő nem feltétlenül a gyermek étkeztetésére fogja költeni ezt az összeget. A szociális kedvezménnyel rendelkezők pedig nincsenek sokan. A helyzet az, hogy szociálisan hátrányos helyzetű, aki nem tudja megfizetni az ételt, nem biztos, hogy megkapja a támogatást – mondta Nagy Judit.

iskolai étkeztetés, menza

Az intézményben jelenleg öt diák van, aki hátrányosabb családi körülmények között él, így ők jogosultak az ingyenes ebédre. A tizenöt év feletti – de még alapiskolás – tanuló szülője nem igényelheti az emelt adóbónuszt, viszont a diák az ingyen ebédet igen. Nem sikerült azonban az allergiás, vagy valamilyen ételintoleranciával küzdő gyerekek étkeztetését megoldani. 

– Akinek ilyen jellegű problémái vannak, annak a szülő behozza az ételt, és a konyhán meg tudjuk neki melegíteni. Egyébként több szakácsra lenne szükségünk, mivel a Csilizköz összes óvodájának mi főzünk, és ki is szállítjuk a meleg ételt. Hat falu óvodáját látjuk el: Medve, Kulcsod, Patas, Csiliznyárad, Balony és Csilizradvány. Az igaz, hogy nem sok gyermekről beszélünk, hiszen kis településekről van szó, de van mit csinálnunk – zárta beszélgetésünket az igazgatónő.

A konyhát más üzemelteti

Sebő Renáta, a bősi Amade László Alapiskola igazgatója arról informált, hogy az iskolai alkalmazottak és a diákok a szlovák alapiskola étkezdéjét látogatják.  – Meglepődve tapasztaltuk, hogy nálunk nem csökkent az ebédre járók száma az ingyenes étkeztetés megszűnésével. Továbbra is járatják a gyerekeket ebédre a szülők, még ha többet is kell fizetniük érte. Természetesen a szociálisan hátrányos helyzetű diákoknak jár a kedvezményezett ebéd, de ebben az iskolaévben az intézményünknek egyetlen ilyen diákja sincs – jelentette ki az igazgatónő.

A nagymegyeri Bartók Béla Alapiskola diákjai és pedagógusai a Kereskedelmi Akadémia menzáján étkeznek. Az alapiskolából 370-en élnek az étkeztetés lehetőségével, mondta Soóky Marián igazgató. Amíg volt ingyenes ebéd, többen jártak az alapiskolából, most valamivel kevesebben. Erről már a Kereskedelmi Akadémia igazgatónője, Horváth Erzsébet tájékoztatott, aki szerint azonban nem volt látványos a csökkenés. Egy alsós – húsznapos átlaggal számolva – 23,60, a felső tagozatos pedig 25,20 eurót fizet havonta Nagymegyeren.

A konyha vezetőjétől, Kristóf Angelikától azt is megtudtuk, hogy most körülbelül ötven ebéddel főznek kevesebbet. – Amikor bevezették az ingyen ebédet, megnőtt az igény, és felvettünk egy kisegítő alkalmazottat a konyhára. Amint megszűnt a támogatott étkezés, tőle is búcsút kellett vennünk. Most szembesülök azzal, hogy vannak olyan diákok, akiknek hatalmas segítség volt az ingyenes ebéd lehetősége. Körülbelül ötven diák mondta le az étkezést. Jelen pillanatban a 17 szociálisan hátrányos helyzetű gyermek ingyen kapja az ebédet. Úgy vélem, meg kellett volna tartani az ingyenes étkeztetés lehetőségét. Klasszikus ebédeket főznek, az ételintolerancia problémákkal küzdő gyerekek helyzetét nem tudja megoldani a konyha.

Somorjai vélemény

A somorjai Corvin Mátyás Alapiskola igazgatója, Mészáros Péter nem bánja, hogy visszaállt a régi rend és fizetni kell az ebédért. Az ingyenes étkeztetést pocsékolásnak tartotta, s mint mondta, talán a családok jobban értékelik azt, amiért fizetni kell.

Összegezve elmondhatjuk, nagyon megoszlanak a vélemények. Van, aki a gyerekek miatt fontos és jó döntésnek tartotta az ingyenes iskolai étkeztetést, mások szerint nem igazán rázta meg a szülőket, hogy ismét fizetni kell az ebédért. A kormány most nem foglalkozik ezzel a kérdéssel, de talán megérné meghallgatnia az érintetteket, esetleg elemzést készíteni a pro és a kontra vélemények összevetése nyomán.

Megjelent a Magyar7 2021/40.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.