lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2019. október 23., 15:32

Így emlékeztek az '56-os forradalomra Füleken

A füleki magyar tannyelvű iskolák is megemlékeztek az 1956-os forradalom eseményeiről. Verssel, vetítéssel, kultúrműsorral idézték fel a múlt eseményeit.  

forradalom4.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Fotó: Szvorák Emese

Az 1956-os forradalom és szabadságharc Magyarország népének a szovjet megszállás ellen folytatott szabadságharca, mely a 20. századi történelem egyik legmeghatározóbb eseménye volt.

Békés tüntetéssel kezdődött, véres harcba fulladt.

A Mocsáry Lajos Alapiskolában műsorral emlékeztek a történelmi eseményekről, melynek keretében filmrészletet vetítettek, majd néhány diák tömören ismertette a múlt eseményeit. „Ez volt az a nap, amikor a magyar nép kimondta: elég volt! Nagy Imrére szavazunk, magyar kormányt akarunk! Minden ország katonája, maradjon a hazájában!” – skandálták a diákok.

Balog Zsolt szaxofonjátéka
Balog Zsolt szaxofonjátéka
Fotó:  Szvorák Emese

Fukács Csilla a megemlékezés kezdeményezője, szervezője portálunknak elmondta: magyar iskola pedagógusaként lényegesnek tartja, hogy a magyar vonatkozású történelmi eseményekről megemlékezzenek. „A jelen és a bizonytalan jövő mellett, a múlt megismertetése is fontos. Úgy gondolom, hogy vizuális módon, dramatikusan előadva sokkal jobban átélik a gyerekek a múltbeli történések jelentőségét, üzenetét. Amikor a jövőre utaltam, olyan generációra gondoltam, akik, bízva abban, hogy most jó példát látnak maguk előtt, erős nemzedékké válnak, és büszkén felvállalják nemzetiségüket, múltjukat, történelmüket” – nyilatkozta.

A kultúrműsort a Himnusz közös eléneklése zárta, melyet Balog Zsolt szaxofonjátéka kísért.

A II. Koháry István Alapiskolában az iskolarádióban hangzott el a történelmi összefoglaló. „A kilencedikes diákokkal a rádiós körben összeállítottunk egy szöveget, ami egyszerűen, a lényeget összefoglalva taglalta az 56-os eseményeket. A negyedik tanítási óra keretében így mindenki hallhatta az elriasztó számokat, hogy sose feledjék: 226 embert kivégeztek, 26 000-et elítéltek, 25 000-et bebörtönöztek és internáltak, 2400 hősi halott volt, 200 000-en kivándoroltak.” – emelte ki Puntigán Tünde pedagógus.

Megemlékezés a Mocsáry Lajos Alapiskolában
Megemlékezés a Mocsáry Lajos Alapiskolában
Fotó:  Szvorák Emese

A Füleki Gimnáziumban hagyományosan az irodalom óra keretén belül emlékeztek az 1956-os forradalomról. Ma mindenütt, ahol rendhagyó irodalomóra volt, beszélgettek a szabadságról, a függetlenségről, a magyarok véréről, melyről Albert Camus oly meghatóan vélekedett:

A legázolt, bilincsbe vert Magyarország többet tett a szabadságért és igazságért, mint bármelyik nép a világon...A magára maradt Európában, csak úgy maradhatunk hívek Magyarországhoz, ha soha és sehol el nem áruljuk, amiért a magyar harcosok életüket adták, és soha, sehol, – még közvetve sem – igazoljuk a gyilkosokat.

Fotó:  Szvorák Emese

A beszélgetés értő fülekre talált, hangsúlyozta Szvorák Zsuzsanna pedagógus. A múltidézés idén kiegészült a Rákóczi Szövetség által támogatott „Október 23-i Diákutaztatási Programmal”, melyen először vettek részt a nyolcosztályos gimnázium diákjai. A programban részt vevők Miskolcon, a helyi Fényi Gyula Jezsuita Gimnázium diákjaival és tanáraival közösen rótták le tiszteletüket az ’56-os hősök előtt.

forradalom4.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.