2019. február 7., 09:31

Hogy a gyerek időben felismerje: fodrász akar lenni vagy filozófus?

Tudva lévő, hogy magas nálunk a pályaelhagyók száma, egyes kimutatások szerint 70 százaléknál is magasabb. Harangozó Ferenc fiatal szociálpedagógus és coach szerint ez azért van, mert abban a korban, amikor a tanulóknak pályát kell választaniuk, még nem ismerik önmagukat és gyakorlati tapasztalatik sincsenek. Így hát gyakran melléfognak.

palyav-4-bokor-copy-masolata.jpg
Galéria
+4 kép a galériában

„A 14 éves tanulók sokszor nem tudják, hová, merre. Amikor Ferivel erről beszélgettünk felmerült, lehetne a nyolcadikosoknak havi rendszerességgel tartani egy olyan önismereti tréninget, amely által hamarabb felismerik hivatásukat az életben. Megfontoltam, és a tanév kezdetén azt mondtam, vágjunk bele!” -  idézte a kezdetet Szarka Andrea a szőgyéni Csongrády Lajos Alapiskola igazgatója.

Harangozó Feri elmondta,

nagy súly fekszik a tanulók vállán, mert MOST kell döntenie, holott ehhez kevés segítséget kap.

Az általa tartott órákon, vagy inkább beszélgetéseken személyre szabottan keresik mindenki hivatását. Néha előtűnik, ez bizony ellentétes a szülők gondolatával, de ha a gyerekben ki tud kristályosodni merre szeretne indulni, a legtöbb szülő változtat álláspontján és támogatja gyermekét választott útját.

A szakember fontosnak tartaná azt is, hogy a választás előtt állók bepillantást nyerhessenek az egyes szakmákba, foglalkozásokba, hivatásokba,

mert nemegyszer diametrálisan különbözik a képzelet és a valóság. „Ha megtapasztalhatnák a gyári, az irodai, a mezőgazdasági munkát, ha kicsit belelátnának a vállalkozó munkájába lehet, már az alapiskola után a jó irányba tartanának, és nem kellene „nemszeretem” munkát végezniük, vagy számtalan kacskaringó után rálelni a hivatásukra”’ – magyarázza a szociálpedagógus.

Kifejtette,

a közoktatás bal agyféltekés tudást közvetít, a jobb féltekét, amely az érzelmi intelligenciáért felelős, elhanyagolják, pedig ezt már nem lehet utólag pótolni.

Azok a legsikeresebb emberek, akiknek mind a két agyfélteke együtt dolgozik.

„Ösztönzöm a fiatalokat, legyenek nyitottak, lazák, bátran merjenek kísérletezni. A sikerhez vezető út a tudás mellett az önbizalmon alapul.

Menjenek világot látni, de előtte világos választ adjanak arra a kérdésre: Miért megyek? Meddig maradok?

Sokszor előfordul, hogy a külföldre szakadt fiatal ott belekerül egy biztonsági mókuskerékbe, és nem mer kilépni onnan. Itthon már kiesett a rendszerből és bizonytalan a jövővel kapcsolatban. De ha választ adott a fenti kérdésekre, akkor itthon is megtalálja a boldogulását” – ecseteli Harangozó Feri, aki maga is élt már öt országban.

A foglalkozásokon sokszor él meg őszinte megnyilvánulásokat. Elmesélte azt az esetet, amikor az egyik lány az ötödik alkalom után meg merte mondani, ő igazából orvos szeretne lenni, de őt ebben még soha senki nem támogatta, és valószínűleg erre nem is alkalmas. „Önbizalom! Játssz el a gondolattal, hogy kezedben a diploma és állsz egy kórteremben” – biztattam, és az óra végére még az arca is megváltozott.

palyav-4-bokor-copy-masolata.jpg
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.