2018. szeptember 17., 08:37

Helyit eszem, helyitől veszem - ezt vallják Kisújfalun

Az idei, negyedik helyi termék fesztivált összekapcsolták a szervezők a szüreti felvonulással, olyan autentikus paraszti világot megidézve, amely egyre ritkább régiónkban.

piac-1-bokor.jpg
Galéria
+9 kép a galériában

A falun végigvonulva a tájház udvarára érkezett a szüreti menet, a lovasok, a kisbíró, a táncosok és zenészek. A bíró és bíróné kipattantak a hintóból és körbekínálták borral az ünnepre összeseregletteket. Addigra már állt a vásár is, a bámészkodóknak összefutott a nyál a szájukban a sok finomság láttán.

"Örülök, hogy a helyiek nem veszítették el a lelkesedésüket, most is közel 20 árusunk van, csakúgy, mint az előző években. A legkülönfélébb termékeket láthatjuk itt, kezdve a bortól a szappanig, a lekvártól a pástétomig, a rétesektől, a kézimunkáig. Ezzel a fesztivállal is ösztönözni szeretnénk a lakosokat, érdemes háztáji növénytermesztéssel és állattenyésztéssel foglalkozni, mert egészségesebb ételeket  tehetünk családjaink asztalára, kevésbé szennyezzük a környezetünket és még támogatjuk is egymást anyagilag, ha egymástól vásárolunk" - sorolta Geri Valéria polgármester és hozzátette, mindent meg fognak tenni azért, hogy naggyá nője ki magát ez a fesztivál.

Visszatérni az ősi készítési módokhoz? Legtöbbünknek esze ágában sincs, pedig talán az élelmiszerek nagyüzemi gyártása is ludas a mai kor sok betegségének a kialakulásában.

Hólya Izsák Erzsébet viszont a kenyérsütés kapcsán átváltott az ősi kovászos készítési módra. Előnyei a tisztább íz, hosszabb eltarthatóság és az, hogy lisztérzékenyek is ehetik. Aki egyszer is evett kovászolt kenyeret, rögtön érzi a különbséget, nekem is rögtön előjöttek a gyermekkori emlékek. Erzsike mindent feldolgoz, ami a kertjében terem, a befőzés a mindene. Lekvárjai közül az idei sláger a szilvás Nutella és a sült tea, de kétféle házi pástétomot is kínált.  

Danczi Magdi szárított gyümölcsöket árult, almát és vilmoskörtét, édességnek pedig cukrozott diót fahéj ágyon. "Mindenhová ezt viszem ajándékba, és örül is mindenki, hiszen tudja, tartósítószert nem látott a nassolnivaló. Esténként mi is ezt rágogatjuk" - mondta mosolyogva.

Búcsi Eszter három fajta, maga nyújtotta rétessel jött ki a fesztiválra. Nem kellett sokat vacakolnia az árusítással, mert az első órában elfogyott mind.

Fazekas Lili és édesanyja, valamint Tatár István tiszteletes úr szappanokat, illatos gyertyákat kínáltak, a helyi foglalkoztató és pár mesterember kézműves termékekkel voltak jelen a piacon.

Geri Valéria elmondta, a Csemadokkal karöltve sikeresen szervezi a község a rendezvényeket. Ezt a termelői piacot népzene és néptánc kavalkáddal fűszerezték, a helyi óvodások és iskolások, az Ösztövér néptánccsoport, a naszvadi Búzavirág éneklőcsoport és Sústya citerazenekar, a komáromi Feszty Árpád Néptáncegyüttes részvételével, amit majd táncház követ. "Újra és újra elmondom, rendezvényeinken elsődlegesen egymást örvendeztetjük meg, a mi lakosainknak adunk lehetőséget arra, megmutassák, miben jeleskednek, hogyan őrzik hagyományainkat" - hangsúlyozta a polgármester asszony. 

Hiánytalanul felsorolni a közreműködőket maga a lehetetlenség, olyan sokan tették hozzá a maguk részét a rendezvény sikeréhez. "Kúcsos" kalácsot is kínáltak, amit a Takács Péter által épített kemencében sütött meg a felesége és pár csemadokos asszony, Szabó Márti és asszonyai által főzött lagzis savanyúleves jó ízét máig a számban érzem, a pedagógusok pedig lángos sütéssel gyűjtöttek az óvoda és az iskola javára.

piac-1-bokor.jpg
Galéria
+9 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.