2019. október 16., 13:35

Harmonia Sacra Danubiana Fesztivál: cél a valós értékek bemutatása

Szeptember 14. és november 30. között Komáromban zajlik a XXVIII. Harmonia Sacra Danubiana Egyházművészeti Fesztivál. Szervezője a Csemadok Komáromi Alapszervezete, Komárom város és a helyi katolikus plébánia. A zenei fesztiválként indult, majd az ingyenes hangversenyeken kívül vallási témájú kiállításoknak, előadásoknak is helyet adó rendezvény minden évben a magyarországi Ars Sacra Fesztivállal egyidőben valósul meg.

harmonia-sacra-19-ben
Galéria
+10 kép a galériában
Fotó: Csémi Dávid Ildikó

„Egybecseng a már Kárpát-medenceivé terebélyesedett Ars Sacra Fesztivál és az általunk életre hívott fesztivál célja: az egyes művészeti ágak segítségével megszólítani a különböző vallású, világnézetű embereket, s növelni a valódi értékek iránti igényt. Továbbá azért is mindig ősszel valósul meg a komáromi műsorfüzér, mert ezen időszakhoz több jeles nap kötődik. Például a világi művei mellett sok egyházi zeneművet is írt Liszt Ferenc 1811. október 22-én született. Tiszteletére kiváló orgonaművészek szólaltatják majd meg a Szent András Bazilika történelmi orgonáját. Annak épülete az1849-es nagy tűzvészben leégett, majd újjáépített elődjét 1860. október 28-án szentelték fel ismét, s erről a napról is minden évben megemlékezünk“- tudtuk meg Stubendek Lászlótól, a Csemadok Komáromi Alapszervezetének elnökétől.

A Žlutice-i kancionálé és Mátyás király kálvária másolata Komáromban

Egy hónapon át nagy érdeklődés övezte a bazilika oratóriumában kiállított, Žlutice-i kancionálé eredeti példányának hű mását.

„A 63 × 40 × 16 cm nagyságú, 28 kg súlyú, gazdagon illusztrált, kézzel írt, latin és cseh nyelvű kottás egyházi szertartáskönyv 1558-ből származik. Elkészítését 1550-ben Žlutice (németül Luditz) nyugat-csehországi városka elöljárósága Jan Táborský prágai kódexíró műhelyében rendelte meg, és segítségével először 1558-ban a virágvasárnapi szertartásokat végezték. A kancionálé a Cseh Köztársaság Nemzeti Kultúremléke és a Nemzeti Írásbeliség Emlékei Könyvtár egyik legértékesebb, féltve őrzött példánya. Mivel Žlutice Ógyalla testvérvárosa, annak polgármestere segítségével jutottunk e lehetőséghez. Szombattól novemberig, a nagymegyeri cserkészek kérésére, az ottani Fészek Ifjúsági Központban lesz látható a méretes könyv“ - mondta el az esemény főszervezője.

Fotó:  Csémi Dávid Ildikó

Azután a bazilikában még mindig kiállított másik értékes ereklyére, Mátyás király kálváriájának tökéletes mására hívta fel olvasóink figyelmét.

„A Krisztus kereszthalálát ábrázoló, 72 cm magas, fél kiló súlyú, gazdagon díszített, gótikus-reneszánsz szobrászati mű a délelőtti vasárnapi szentmisék után csodálható meg a bazilikánkban. Mátyás király kálváriája az esztergomi Főszékesegyházi Kincstár legértékesebb darabja és Magyarország legnagyobb ékszerkincse egy építészeti keretbe folalt talpas kereszt. Aranyból készült, és igazgyöngyökkel, drágakövekkel, szobrászzománccal díszítették. A francia ötvös művnek talapzata 1480 körül készült, s Mátyás király címere díszíti. A kereszt Mátyás király kincstárából Bakócz Tamás érsekhez, tőle pedig az esztergomi kincstárhoz került. Tökéletes mását érdemes megtekinteni“ - magyarázta.

Ugyancsak e fesztivál keretében, a Duna Menti Múzeum Zichy-palotabeli részlegén nyílt meg Gadányi Jenő (1896 – 1960) festőművész Szakrális természet című kiállítása, amelyről korábban írtunk: https://muzsa.sk/muveszet/vetiteses-konyvbemutatoval-szinesitett-gadany…. Halld, Izrael! címmel pedig Bajcsi Ildikó, a Szlovákiai Mária Rádió alelnöke a plébánia nagytermében a Szentföldön tett látogatásáról tartott vetítéssel egybekötött élménybeszámolót.

Ingyenes orgonakoncertek és a MÁV Szimfonikus Zenekarának fellépése

A Komáromi orgonaesték-sorozat keretében előbb Přemysl Kšica prágai, majd Kováts Péter esztergomi orgonaművész koncertezett a Szent András-bazilika történelmi orgonáján. Ugyanott múlt vasárnap a Kantantína Női Kamarakórus, a Komáromi Művészeti Alapiskola Consonantia furulya-zenekara és az érsekújvári Enthea Női Vokálkórus közös hangversenyét élvezhettük.

„E hét végén két nívós koncertre kerül sor. Szombaton 18 órától a Magyar Államvasutak - MÁV Szimfonikus Zenekara ad koncertet a bazilikában, közreműködik a Concordia Vegyeskar – Stubendek István vezényletével. Magyarország egyik legelismertebb, vezető nagyzenekarával évek óta nagyszeren együttműködünk. Vasárnap 19 órától a Komáromba szintén mindig szívesen visszatérő Szabó Imre, pozsonyi orgonaművész koncertje következik. Október 26-án 18 órától a Selye János Gimnázium testvériskolájának, a budapesti Szent István Gimnáziumnak Szimfonikus Zenekara először koncertezik nálunk. Az iskola mintegy 60 egykori diákjából és oktatójából alakult zenekarral közreműködik: Szarka-Sipos Katalin – szoprán, Préda László – trombita, Seeman László – kürt, Mészáros Zsolt Máté – orgona, vezényel: Juhász Bence. Október 28-án pedig az 1849-es nagy tűzvészben leégett, majd újjáépített templomunk 1860. október 28-i újbóli felszenteléséről egy ősi rítusú, latin misével emlékezünk meg“ - ecsetelte a folytatást Stubendek László.

Fotó:  Csémi Dávid Ildikó

Hozzáfűzte: november 17-én délután Nagy István, a gútai zeneiskola pedagógusa szólaltatja meg a híres komáromi orgonát, e hónap végén pedig egy érdekesnek ígérkező előadást is meghallgathatnak a bazilikába betérők.

„November közepéig Juraj Puškár, pozsonyi restaurátor vezetésével befejeződik a bazilika freskóinak feltárása. Az örvendetes eredményeket egy előadáson ismerteti a nyilvánossággal. Kiderült az, hogy több nagyon értékes freskó sikeresen átvészelte a Komáromot sújtó két földrengést, illetve tűzvészt. Mindezekről a szakember érdekes információkat közül majd velünk egy még egyeztetés alatt álló időpontban” - zárta tájékoztatását a főszervező.

harmonia-sacra-19-ben
Galéria
+10 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.