2013. június 7., 16:53

Gondot okoz a belvíz a Dunaszerdahelyi járásban

DUNASZERDAHELY. A Dunaszerdahelyi járásban jelenleg a felnyomuló talajvíz okozza a legnagyobb gondot.

Terepszemlét tartott ma délután a Dunaszerdahelyi járásba Robert Kaliòák belügyminiszter, Martin Glváè védelmi miniszter és Peter Žiga, a környezetvédelmi tárca vezetője. A kormánytagok áttekintették az árvízvédelmi előkészületeket és a medvei polgármesterrel is megbeszélést folytattak.  Megtudták, hogy a Csallóközben jelenleg a felnyomuló belvíz okozza a legnagyobb gondot.

„Monitorozzuk a Duna teljes szakaszát Pozsonytól Párkányig” – mondta az újságíróknak Róbert Kaliòák belügyminiszter hozzátéve: a belügyminisztérium kész segítséget nyújtani azoknak a településeknek, amelyeket a belvíz fenyeget. 400 szivattyú áll készenlétben, amelyeket a Duna töltése mentén vetnek majd be, ahol a talajvíz folyamatosan gondot okoz – magyarázta.

Peter Žiga környezetvédelmi miniszter elmondta: a Duna jelenleg Bősnél tetőzik, ezért Dunacsúnynál (Èunovo) egyre kevesebb vizet irányítanak a folyó régi medrébe. A vízhozam óránként 100 m3/s-el csökken. „Jelenleg azokat a helyeket védelmezzük, ahol a folyó később tetőzik majd, Révkomáromot és Párkányt” – fűzte hozzá.

Martin Glváè védelmi miniszter közlése szerint Révkomáromban több tucat katona tölti a homokzsákokat, s a tárca felkészült az árvízzel kapcsolatos különleges kérések teljesítésére is.

Richárd Kme, a Dunaszerdahelyi Körzeti Hivatal elöljárója portálunkkal közölte: ma harmadszor ült össze megalakulása óta a válságstáb. Megállapították, hogy a járásban stabilizálódott az árvízhelyzet. "Ha valami nagy katasztrófa (pl.: gátszakadás) nem történik, védelmi rendszerünk ellenáll az áradásnak, hiszen még bő egy méter tartalék van a gátakon. A járás nyolc községében, többek között Doborgazon (Dobrohoš), Vajkán (Vojka nad Dunajom), és Kulcsodon (K¾úèovec) nagyobb gondot okoz most a belvíz, ami mindenütt más kiterjedésű. Például Bodakon (Bodíky) a pozsonyiak által épített üdülőövezetet teljesen elborította a víz, Doborgazon a falu végén található futballpálya és  többek között a polgármester családi háza került víz alá. Sajnos, a belvízzel nem nagyon tudunk mit kezdeni, csak reménykedhetünk, hogy visszahúzódik“ –  nyilatkozta.

Az elöljáró hangsúlyozta, mivel nagy méretet öltött a katasztrófaturizmus, annak megfékezése érdekében éjjel-nappal járőrszolgálatot tartanak. „Az esetleges balesetek megelőzése céljából a rendőrséggel és az érintett polgármesterekkel közösen  a folyamatos járőrözést vezettünk be a vízparton. A polgárőrök nem engedik a nézelődöket a veszélyes területekre. Munkájukat a rendőrök is segítik“ – közölte.

A Dunaszerdahelyi járásban, akárcsak Révkomáromnál, helyenként szivárgást észleltek a gátakon. „Ahogy észrevesszük a kisebb szivárgást, máris orvosuljuk a problémát. Eddig nem történt nagyobb vízáteresztés, amely elhárítására nem találtunk volna megoldást“ – mondta  Richárd Kme hozzáfűzve: a szivárgásokat ők is hagyományos módon, homokzsákokkal tömítik.

Az ún. régi Pozsonyi útról már nem lehet eljutni a fővárosba, mert az itt található két kisebb hidat víz borítja. A szakemberek úgy döntöttek, hogy ilyen állapotban veszélyes a hidakon való átkelés, ezért vannak lezárva.

Az egyre romló belvízhelyzettel kapcsolatban Ivan Garèár, a Szlovák Hidrometeorológiai Intézet (SHMÚ) szóvivője arról tájékoztatta a TASR hírügynökséget, hogy a belvíz akár két nappal a Duna tetőzése után is gondot okozhat a Csallóközben. Mennyiségét az érintett községek Dunától való távolsága is befolyásolja. „Arra számitunk, hogy a belvizek 15-40 cm-vel magasabban lesznek, mint a 2002-es árvíz idején" – állapította meg Eugen Kullman, a SHMÚ szakembere.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.