2019. május 25., 18:04

Felvidéki Tehetségnap: Écsi Gyöngyi kapta a Tehetségnagykövet-díjat

Különböző területeken kiemelkedő országos és nemzetközi eredményeket elért felvidéki alap- és középiskolásokkal, illetve mentoraikkal és családtagjaikkal telt meg május 25-én a komáromi Kultúrpalota díszterme. 

Tehetségnap
Galéria
+11 kép a galériában
Fotó: Nagy-Miskó Ildikó

A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége az V. Felvidéki Tehetségnapon oklevelekkel, könyvekkel és Vadkerti Imre-CD-kel jutalmazta az ifjú tálentumokat. 

Az idei Tehetségnagykövet-díjat Écsi Gyöngyi, hetényi református lelkész-előadóművész kapta.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A rendezvényt műsorvezetőként az SZMPSZ munkatársa, Novák Mónika nyitotta meg, majd a jelenlevőket Fekete Irén, a Pedagógusszövetség országos elnöke, a házigazda város képviseletében pedig Keszegh Béla polgármester köszöntötte. Majd meghallgatták Bajor Péter, a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége ügyvezető elnökének Milyen támogatásokra van szükségük a tehetséges diákoknak? című előadását.

45 iskola 115 egyéni jelöltje közül 85 diákot jutalmaztak

Az idén ismét az egyéni teljesítményeket értékeljük, jövőre a szintén remek munkát végző csoportokat, csapatokat szeretnénk elismerésben részesíteni. Így meg tudjuk teremteni a felvidéki tehetségnapok periodikusan ismétlődő hagyományát, mellyel reményeink szerint elérjük azt is, hogy valamennyi magyar nyelven oktató intézmény is él a felkínált lehetőséggel. A Szövetségünk által meghirdetett pályázatra 45 különböző alap-és középiskolából, 115 egyéni jelöltből 85-at javasolt az értékelő bizottság jutalmazásra – ők a mai nap ünnepeltjei itt, a város kulturális életének egyik meghatározó helyszínén, a Duna Menti Múzeum impozáns épületében - mondta el beszédében Fekete Irén, az SZMPSZ országos elnöke.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Megtisztelőnek nevezte, hogy ennyi tehetséggel megáldott fiatal társaságában lehet, hiszen

a tehetséget megilleti a megfelelő figyelem, mint ahogyan mentorát, felkészítő pedagógusát is.

Kiemelte: a tehetségnek sok arca van, de ez a készen kapott kincs csupán ígéret, ami csak támogató közegben képes kibontakozni és érvényesülni.

A támogató környezetet pedig a szülők, az elkötelezett pedagógusok és a társadalom erre szakosodott szervezetei tudják biztosítani. A Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetsége is igyekszik a maga területén a lehető legtöbbet megtenni a tehetséges diákok felkarolásában és képességeik érvényre juttatásában, hogy megtalálhassák a helyüket a tudományok, a sport vagy a művészetek világában - fogalmazott. Köszönetet mondott mindazokat, akik a tehetséggondozást szívügyüknek tekintik, beleértve azokat az anyaországi intézményeket is, amelyek anyagi forrásokat biztosítanak ehhez a nemes feladathoz.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Idén 7 kategóriában összesen 85 diákot jutalmaztak.

Természettudományok - 19, képzőművészet – 4, társadalomtudományok – 6, zeneművészet – 3, magyar nyelv és irodalom – 18, sport és mozgás – 9, előadóművészet – 26 díjazott.

Közülük néhányan egy-egy dal, tánc, vers előadásával, illetve prezentációjuk bemutatásával e rendezvényen is megcsillogtathatták tehetségüket.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A díjazott Écsi Gyöngyi továbbra is szolgálni akarja közösségünket

Az idei Tehetségnagykövet-díjat Korpás Éva és Vadkerti Imre után Écsi Gyöngyi, Hetényen élő bábos mesemondó, népdalénekes, forgatókönyvíró, rendező, lelkész és hitoktató kapta. Sokrétű munkásságát Vörös Mária, az SZMPSZ országos alelnöke méltatta.

Kora ifjúságától énekelt, táncolt, tagja volt többek között a Ghymesnek. Énekesként, előadóművészként Európa több országában számos fellépést tartott, tucatnyi hanghordozón énekelt, 3 önálló lemeze jelent meg, meseszínházat alapított, televíziós műsorokban szerepelt, miközben népdalgyűjtőként is tevékeny volt. 2007-ben elsőként részesült Mikola Anikó-díjban. Ő egyszerűen mesemondónak tartja magát. Árad belőle a népi kultúra, az emberek szeretete, a nyugalom, a harmónia. Hitelessége, egyénisége kisugárzása magával ragadja a gyermekeket, felnőtteket egyaránt, mert a hétköznapokban is azt képviseli, amit a színpadon... - hangzott el.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Szépapáink és elődeik történetei megérintik a lelkünket, s megmutatják nekünk, hogy hová tartozunk. Azt is elárulják, hogy melyik utat kell választanunk a megmaradásunk érdekében.

Nem utolsó sorban megerősítenek minket a hitünkben, hogy ha a Jóisten e tájra magyar embernek teremtett bennünket, akkor a szülőföldünkön magyarként kell élnünk, megmaradnunk és gyarapodnunk - vallja a díjazott.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

Portálunknak a díjátadás után így nyilatkozott: Meglepetésként ért e díj, és nagy megtiszteltetésnek tartom, hogy én kaptam. Megerősít engem abban a tudatban, hogy jó, szép és szükséges mindaz, amit csinálok – lelki hasznára lehetek közösségünknek.

Erre vagyok elhivatva, és sosem szeretnék olyan csinálni, ami csak a saját javamra válik.

Fotó:  Nagy-Miskó Ildikó

A jövőben is mindazt megteszem, ami tőlem telik, továbbra is szolgálni szeretném a felvidéki magyarságot - mondta el Écsi Gyöngyi.

Tehetségnap
Galéria
+11 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.