2024. szeptember 13., 17:19

Felelős hulladékgazdálkodás

Közel 850 ezer euróba került Nyárasdon az új gyűjtőudvar, amelyen helyi vállalkozók és csallóközi kivitelezők dolgoztak.

Az ünnepélyes átadás
Az ünnepélyes átadás
Fotó: Lacza Gergely

Nagyban megkönnyíti a hulladék szelektálását és feldolgozását az a beruházás, amelyet Nyárasd község már 2008 óta tervezett, azonban különféle akadályok miatt csak 2024-re tudott megvalósítani. Ötödszöri próbálkozásukat végül siker koronázta, amelynek során 942 550 euró uniós forrást nyertek el 47 128 euró önrész vállalása mellett. 

A traktor és tartozékai
A traktor és tartozékai
Fotó:  Lacza Gergely

A projekt tartalmazta az üzemeltető épület felújítását, a kerítés és a beton silóvályúk megépítését, a nagy teherbírású mázsa, továbbá a gyűjtőudvar betonozott felületének létrehozását, ezenkívül a világítást, a kamerarendszer kiépítését és az esővíz elvezetését.

Három 10 köbméteres, két 4 köbméteres és öt 7 köbméteres konténert, továbbá egy veszélyes hulladékokra szolgáló zárt konténert is elhelyeztek a gyűjtőudvaron. Van egy raktárhelyiség az újrahasznosítható hulladékok számára, egy 200 literes tárolóedény használt olajokra, nyolc 220 literes műanyag hordó a konyhai hulladék számára, továbbá a lakosság körében kiosztották az erre a célra szolgáló tárolóedényeket. 

A gyűjtőudvar ünnepélyes átadása a nyárbúcsúztató nap nyitányaként zajlott a Rózsa utcai telephelyen. 

Sok évet kellett várni erre a napra. 2019-ben már majdnem összejött a támogatás, amikor a régi párttársunk, Sólymos László volt a környezetvédelmi miniszter. Aki azonban jártas ebben a pályázati világban, tudja, hogy egy dolog a jóváhagyás, és másik a szerződés aláírása. A 2020-as parlamenti választás előtt a miniszter lemondott, a megbízott miniszter, Érsek Árpád viszont nem írta alá a szerződést. Magyarul, nem sikerült a pályázatunk. Beadtuk ötödször is, és 2023-ban végre sikeres lett, így mára elkészülhetett a gyűjtőudvar"

– hangsúlyozta Bacsó László polgármester, majd arra is kitért, hogy a községek egyre nagyobb problémaként élik meg a rájuk szakadt hulladékgazdálkodás gondjait. Egyre nagyobb és egyre drágább probléma. 

A fenntarthatóság jegyében

Nyárasdon néhány hónapja osztották ki a lakosok között az új, chippel ellátott kukákat, és feliratkozási sorrendben a konyhai és biohulladék tárolóedényeit is hamarosan megkapják. A polgármestere örül annak, hogy a gyűjtőudvar kivitelezését a versenypályázat értelmében egy dunaszerdahelyi cég, a GSP–STAV Kft. nyerte el, hiszen ezzel a csallóközi embereknek tudtak munkát adni. Tréfásan megjegyezte, muszáj volt a legolcsóbb árat adniuk, különben nem lenne munkájuk, de nyilván a komoly szakmai tapasztalatuk, illetve a kisebb távolság miatti alacsony fuvarozási költségek és a helyismeret is hozzájárultak ahhoz, hogy ők lettek a kivitelezők.

A konténerek
A konténerek
Fotó:  Lacza Gergely

A gyűjtőudvar területén régen téglaégető volt, ami azt jelenti, hogy a talaj agyagos, és komolyabb esőzések idején ez nagy gondot okozott, de a problémát végül sikerült megoldani. Mint mondta a polgármester, a kivitelező cég képviselőivel,

Miroslav Fojtíkkal és Vadkerti Dáviddal rendszeresen ellenőrizték a munkálatok menetét, és örül annak, hogy sikerült tartani a június végi határidőt. Az önrész kifizetését hitelből oldotta meg a község.

– Nem nagyon ismerek ettől előnyösebb hitelt. A Környezetvédelmi Alaptól lehetett fölvenni 10 éves futamidőre 0,1 százalékos kamattal, ami az inflációt figyelembe véve gyakorlatilag dotációnak is minősíthetnénk. 2022-től ugyanis az önkormányzatok súlyos forráshiánnyal néznek szembe – jegyezte meg a polgármester.  

Bacsó László és Berényi József
Bacsó László és Berényi József
Fotó:  Lacza Gergely

Az ünnepélyes átadón jelen volt Nagyszombat megye alelnöke, Berényi József. Mint mondta, ehhez a beruházáshoz közvetlenül nincs köze a megyének, de gratulál a község polgármesterének és a helyi önkormányzatnak a gyűjtőudvar megépítéséhez, és biztos benne, hogy minden nyárasdi polgár javát szolgálja majd.

– Olyan községből jövök, ahol szintén van gyűjtőudvar, ezért hadd emeljem ki annak fontosságát. Alsószeliben, ahol élek, tavasszal minden évben megszervezzük a szemétgyűjtést. Egy nap alatt végzünk vele, mert van hova vinni az embereknek a hulladékot. Régen ez nem így volt. A gyűjtőudvar rendkívül fontos beruházás, talán az egyik legjobb, amibe egy község most belevághat. A másik fontos tényező, hogy ami a gyűjtőudvarba kerül, az újrahasznosítható. Végre befejeződik az, aminek évtizedeken keresztül tanúi voltunk, hogy különböző helyeken megjelentek a szemétdombok, amelyek az esőnek köszönhetően szennyezték legnagyobb kincsünket, a talajvizet. Az Európai Unió a sok negatívuma mellett ezt legalább támogatja. Mindig is annak a híve voltam, hogy lehetőleg a helyi vagy a környékbeli beruházók, kivitelezők végezzék el a helyi munkákat, hiszen az esetleges reklamációkat, javításokat és a beruházáshoz kapcsolódó egyéb dolgokat is egyszerűbb elintézni helyi partnerekkel.

Megjelent a Magyar7 2024/36.számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.