2024. augusztus 10., 19:40

Fél évszázada két keréken

Félszáz éves lett a Honismereti Kerékpártúra. A Kárpát-medencei szinten egyedülálló, identitást és a magyar közösséget erősítő rendezvény évtizedek óta érdeklődők százait vonzza. Az idei túra Palócföld feltérképezését tűzte ki célul, megismerve a környék kulturális, történelmi és természeti értékeit.

 

Honismereti Kerékpártúra - Török híd Poltáron.
Fotó: Urbančok Larisa FB
Félszáz esztendő az ember életében is mérföldkőnek számít, nem még egy túra történetében, ezért illik méltón megünnepelni. Ezt a Honismereti Kerékpártúra szervezői is így gondolták, ezért az idei túrát ünnepi gálával indították. Losoncon, a történelmi városháza dísztermében mintegy 120 egykori és jelenlegi HKT-s gyűlt össze, hogy nosztalgiázzon, beszélgessen és a jövőbe tekintsen. A találkozót követően pedig ismét bringára pattantak, hogy a hagyományokhoz hűen bejárják a térség nevezetességeit.

 

Nógrád kincsei

Az idei esemény egyik különlegessége volt, hogy csillagtúra formájában barangolták be a vidéket, tehát ugyanarról a táborhelyről indultak, és ugyanoda érkeztek vissza, de minden nap más volt a célállomás. Nógrád kincsei nyomában haladva előbb megtekintették Losoncon a Szabó Gyula Emlékházat és a napjainkban multikulturális központként működő zsinagógát. Felfedezték a régió ékszerdobozaként számon tartott Gácsot, ellátogattak Csontváry Kosztka Tivadar egykori patikájához és a róla elnevezett interaktív múzeumhoz, illetve az ógácsi Szent György-templomhoz. De voltak Poltáron, ahol a helyi üveghutában az üvegfúvást is kipróbálták.

Hosszabb túrát tettek Palócföld legnagyobb várában, Füleken, majd onnan hazafelé megálltak Persén, ahol megnézték a Bacskai Béla festőművész egykori otthonából kialakított emlékházat. Az idei program záróakkordjaként 17 millió éves időutazáson is részt vettek a kerékpározók, amely során megismerték a Novohrad–Nógrád Geopark kiemelt látnivalóit. Hodossy Katalin szervező elmondta, a Honismereti Kerékpártúrán mindig az adott térség magyar vonatkozású emlékhelyeinek, értékeinek felfedezése a cél.

– Az ötven túrának több mint harminc szervezője volt, minden évben több tízen, volt, hogy több százan gyűltünk össze, és tekertük, róttuk a kilométereket. Ez a szám idén 60 körül mozgott, mivel lehet jönni akár csak egy napra is, csatlakozva a helybéli programokhoz, így a résztvevők száma is mindig változik.

 

Hagyományt teremtettek

A résztvevők száma mellett a kerékpártúra útvonala is évente változik, a témája viszont állandó: megismerni szülőföldünk értékeit és megismerkedni azokkal, akik ezeket az értékeket megtartják és továbbviszik. Ez a nemes kezdeményezés még 1975-ben, magyar főiskolások körében fogalmazódott meg.

Az első kerékpártúra megszervezését a prágai Ady Endre Diákklub elnöke, Merva László vállalta, akitől a későbbiekben más diákklubok helyi viszonyokat jól ismerő vezetői, tagjai vették át a stafétabotot. Akkor a Kis-Duna partján gyülekeztek, nem is sejtve, milyen hagyományt teremtenek. Ennek immár öt évtizede, s a kerékpártúra azóta is töretlen népszerűségnek örvend.

Virágkorát a ’70-es évek végén, a ’80-as évek elején élte, amikor a résztvevők száma meghaladta a 200-at is. 1989-ig elsősorban a hazai magyarlakta területeket járták be, majd megismerkedtek azokkal a területekkel is, ahol ma már kevés magyar él, de a magyar történelem és hagyomány szempontjából fontosak.  Eddig legnyugatabbra Pozsonyon túlra, legkeletebbre a Vereckei-szorosig, legészakabbra pedig az egykori legészakibb magyar várig, Nedecig jutottak el.

Naponta átlagosan 40-50 kilométert tekernek, de mind távban, mind pedig a tempót illetően mindig a leggyengébb láncszemhez igazodnak a szervezők, hiszen a túrákon gyermekek és nyugdíjasok is részt vesznek. Mindannyian vallják, hogy a kerékpáros országjárás egyaránt szolgálja a test, a szellem és a lélek épülését, az egészség megóvását, a természet védelmét. A rendezvény viszont nem csupán a szabadidő hasznos eltöltéséről szól, sokkal inkább a közösségépítésről, hiszen a kerékpártúrákra mindig is jellemző volt, hogy olyan csapat alkotja, amely nemcsak egymásért érez felelősséget, hanem az utánuk következő generációért is.

 

Azonos értékrendű emberek találkozóhelye

A sok év alatt a felvidéki honszeretők nem csupán a magyar hagyományokat ápolták, hanem saját hagyományokat is teremtettek, amelyek egy közösségként tartják össze a résztvevőket.

– Ezeknek is köszönhető, hogy a régi túrázók már nemcsak a gyerekeikkel, hanem az unokáikkal jönnek. Idén volt egy kerékpározónk, aki húsz éve volt legutóbb a túrán, azóta Kanadában él. Idén eljött megünnepelni a kerékpártúra évfordulóját, és maradt velünk tekerni. Ő volt az egyik leglelkesebb résztvevőnk, mert boldoggá tette, hogy magyar nyelvű közegben lehet. Az identitáserősítés, a hagyományok ápolása itt annyira természetesen és őszintén valósul meg, hogy valóban mindenki töltekezik belőle – tette hozzá Hodossy Katalin.

Bodnár Mónika 2004 körül kezdett el járni a túrákra. Először csak a férjével, majd vitték a gyerekeiket, később pedig az unokákat is.

– Azért szeretjük a Honismereti Kerékpártúrát, mert jó a közösség, és kihívást is jelent, mert egy bizonyos teljesítményt nyújtani kell. Az is fontos számunkra, hogy azonos értékrendű emberekkel töltjük a hetet, és olyan helyeket nézünk meg együtt, amit turistaként nem biztos, hogy látnánk. A helyi vezetők szakavatottak, jól ismerik az adott környéket, amit részletesen bemutatnak a csapatnak. Emellett érdekes előadásokat hallgatunk, esténként a tábortűz mellett pedig együtt dalolunk. A fiam, aki most 24 éves, a mai napig emlegeti, hogy ez volt az a közeg, ahol a népdalokat megismerte – emelte ki Bodnár Mónika.

Hodossy Áron számára is nagy élményt jelentett a túra, és örül annak is, hogy rengeteg új ismerettel gazdagodott, amit aztán az iskolában kamatoztathat.

 

Szükséges a „vérfrissítés”

2022 mérföldkő volt a kerékpártúra életében, ekkor alapították meg ugyanis a Honismereti Kerékpártúra Polgári Társulást, hogy jogi hátteret biztosítsanak a rendezvénynek. Urbančok Larisa, a társulás elnöke lapunknak elmondta, ez azért is fontos, hogy a fél évszázadot megélt kerékpártúrát legyen kinek továbbadni.

Honismereti Kerékpártúra - Az Ógácsi Szent György templomban.
Az Ógácsi Szent György templomban.
Fotó:  Urbančok Larisa FB

 

– Szeretnénk a fiatalokat, a kisgyermekes családokat bevonzani, egyfajta alumni találkozóhellyé tenni a biciklitúrát. Ezért jövőre megnyitjuk az újabb ötven évet a túra életében. Az ideit még a régi struktúra szellemében szerveztük, ahogyan a nagy öregek elkezdték, de velük egyeztetve arra jutottunk, hogy úgy tudunk továbblépni modern világunkban, ha az eszmét, a jól bevált szokásokat megtartjuk, és azokra valami újat építünk. Olyan modern struktúrát rakunk köré, ami szükséges a „vérfrissítéshez”. Szeretnénk valódi tábori hangulatot kialakítani, hogy legyenek napközben is programok a táborhelyen, így aki „csupán” a közösség miatt jön, mert nem bír annyit biciklizni, vagy kicsi gyermekkel érkezik, de mégis szeretné a Honismereti Kerékpártúra lüktetését, eszmeiségét magába szívni, akkor az is megtehesse – hangsúlyozta Urbančok Larisa.

Jövőre tehát a megszokott kiváló hangulatban, de sok újdonsággal várják a szervezők a jelentkezőket, hogy együtt fedezzék fel a Felvidék kincseit.

 

Az írás megjelent a Magyar7 2024/32. számában.

 

 

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.