2023. november 25., 08:51

Ezzel a trükkel próbálkoznak a zsebesek a karácsonyi vásárban! Erre figyeljen a vásári forgatagban!

A karácsonyi vásárok nemcsak a karácsonyi ajándék beszerzésére alkalmasak, hanem kikapcsolódásra is, nagyon jó a hangulatuk is, legyen szó akár Bécsről, akár Budapestről, akár Pozsonyról. De az ingyekoncerteken csápolás forralt borral a kezünkben rémálommá válhat, ha zsebesek áldozataivá válunk. A Pozsonyi Városi Rendőrség most leleplezte a zsebtolvajok legújabb trükkjét!

telefon zsebben
A zsebtolvaj számára ez egy felhívás
Fotó: Pexels

Önfeledten sétál a karácsonyi vásárban, és egyszer csak valaki "véletlenül" egy jó nagy, zsíros sült kolbászt ken a kabátjához, lehetőleg a mustáros felével, vagy leönti egy fél pohár punccsal? Azonnal élesítse az éberségét, különben pillanatokon belül zsebtolvajlás áldozata lesz.

Peter Borko, a Pozsonyi Városi Rendőrség kommunikációs osztályvezetőjének tájékoztatása szerint ez a zsebesek egyik legújabb trükkje. A tolvajok általában csoportban dolgoznak. Az egyik étellel vagy itallal összepiszkítja az áldozat ruháját, majd elnézést kér, és felajánlja, hogy letisztítja. Eközben természetesen megtapogatja a károsult zsebeit is, és ő, vagy társa, a zavarodottságot kihasználva elveszik kiszemeltjük pénztárcáját, telefonját.

Klasszikus trükk, amikor valaki pénzt szeretne felváltatni, lehetőleg valami félhomályos helyen, általában azzal, hogy parkolójegy vásárlására kell. Ennek ne üljön fel, a belvárosban már csak kártyával lehet fizetni a parkolásért, és egyébként se vegye elő a pénztárcáját olyan helyzetekben, amelyeket nem tud ellenőrzése alatt tartani. Ha mégis előveszi, kétféleképpen is rosszul járhat. Előfordulhat, hogy a pénztárcát kikapják a kezéből és elfutnak vele, vagy, jobb esetben, a tülekedést és a tömeget kihasználva kevesebb pénzt adnak vissza.

Borko szerint az is kedvelt trükkje a zsebtolvajoknak, hogy előidézik az érintkezést, például úgy, hogy váratlanul megállnak a tömegben haladó potenciális áldozat előtt. Ekkor az nekiütközik. Az ügyesebbek már az ütközés pillanatában megfosztják valamilyen vagyontárgyától, az is előfordul, hogy társuk teszi ezt meg.

Viszonylag régi trükk – ez nem lopás, ez csalás –, hogy az elkövető magát állítja be áldozatnak, mondván, hogy ellopták a pénztárcáját, nincs pénze a hazaútra, ezért felkínálja, hogy akár áron alul is eladja arany ékszerét, márkás óráját. Ezek azonban bizsuk, a márkás óra pedig szörnyűséges replika. Ez már olyan régi trükk, hogy az internet előtti világban is próbálkoztak vele.

A legjobb, ha az ilyen próbálkozót alapból elhajtja, ha szakmázna vele egy kicsit, hívja fel a figyelmét arra, hogy az egykori Osztrák-Magyar Monarchiában 1867-ben vezették be a kötelező fémjelezést, s ezt a nemes hagyományt Csehszlovákia és Szlovákia is tovább vitte.

Természetesen, mint ma már mindent, a fémjelet is hamisítják. Gyanakodásra adhat okot, ha a jel nem jól látható, nincs elég mélyre ütve. Azt ugyanis úgy kell elhelyezni, hogy minden karakternek és a keretnek is nagyítóval jól láthatónak kell lennie. Az igazán profik más, fémjelezett tárgyból vágják ki az arany fémjelzést, tehát az is gyanakodásra adhat okot, ha a fémjel körül forrasztást lát. Ha ön nem ékszerész, vagy zálogházi becsüs, a karácsonyi vásárban ne vásároljon aranyékszert, egy ismeretlen benzinvásárlását támogatva, mert biztos, hogy ötvözetet vesz, szó szerint aranyáron.

A rendőrség néhány egyszerű megoldást is ajánl, amivel megelőzhetjük, hogy ellopják értéktárgyainkat.
  • Ne hivalkodjon anyagi helyzetével, és ne tegye közszemlére értéktárgyait.
  • Ha telefonál, a telefont a hívás után mindig tegye el, ne helyezze magunk mellé az asztalra vagy a padra.
  • Ne vigyen magával feleslegesen sok készpénzt.
  • Telefonját és pénztárcáját soha ne hordja a farzsebében, innen a legkönnyebb ellopni. Inkább a táskájában hordja.
  • Figyeljen a hátizsákjára, táskájára. Már minimális odafigyeléssel is elriaszthatjuk a zsebtolvajt: duplacipzáros hátizsák vagy táska esetén kössük össze egy zsineggel, kulcskarikával vagy reptéri poggyászlakatocskával a cipzárokat. Előfordulhat, hogy a pályakezdő tolvajok ebben az esetben könnyebb áldozatot keresnek, mint ahogy a több, egyszerű mechanikai védelem az autóban is elriaszthatja a nem megrendelésre dolgozó amatőr autótolvajokat.
  • A tolvajok egy része, a zsebmetszők a táska fizikai megkárosításával, kivágásával dolgozik. Ezért, ha hátizsákot visz, akkor azt a tömegben viselje félvállon, hogy gyakrabban tudja ellenőrizni, vagy tegye át a mellkasára.
  • A PIN kódot ne tartsa a bankkártyája mellett.
  • Ha többen mennek ki, kölcsönösen figyeljenek egymásra. Figyeljen másokra is, esetlegesen figyelmeztessen másokat, nehogy áldozattá váljanak.

Ha mégis megtörtént a baj, értesítse az állami rendőrséget a 158-as, vagy a városit a 159-es telefonszámon, majd, ha ellopták a bankkártyáját, haladéktalanul hívja bankja ügyfélszolgálatát. Ha meglopták, akkor az önfeledt vásározásnak úgyis annyi...

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.