2026. június 22., 12:12

Erőt adó közösségi élmény - IX. Nyitott Templomok Napja Szőgyénben

Te erőt adsz” – énekelte a Tatai Egressy Kórus a szőgyéni Nagyboldogasszony-templomban, és ez a három szó végül nemcsak egy dal sora maradt, hanem mintha az egész nap alaphangját megadta volna. Június 20-án a templom megnyílt a látogatók előtt, és megtelt mindazzal, amit egy közösség a múltjából, hitéből, ünnepeiből és reményeiből magával hoz.

Dr. Farkas Zsolt atya, Svajcer Edina, Berényi Kornélia és Leboc Szabolcs
Dr. Farkas Zsolt atya, Svajcer Edina, Berényi Kornélia és Leboc Szabolcs
Fotó: Kaszmán-Saróka Liliána

A Szőgyén Öröksége Társulás idén kilencedik alkalommal szervezte meg a Nyitott Templomok Napját. A rendezvény már a meghívó mottójával is világos irányt adott az alkalomnak: „Tedd a kötelességedet, és bízz a Gondviselésben!” Mert aki szombaton belépett a szőgyéni templomba, láthatta, hogy egy elhivatott szervezői csapat alázatos munkája állt össze egy ünnepi nappá.

A reggeli megnyitón Smidt Tamara éneke után Farkas Zsolt atya, a rendezvény védnöke, Leboc Szabolcs, a Szőgyén Öröksége Társulás elnöke és Berényi Kornélia, a rendezvény elhivatott szervezője köszöntötte a jelenlévőket. Leboc Szabolcs arról beszélt, hogy az idén is igyekeztek színes és sokrétű programot összeállítani, ami méltó templomukhoz és Szőgyén község történelmi múltjához.

Amikor belépünk ebbe a csendes, megszentelt térbe, a történelem és az örökkévalóság találkozik. Ezek a falak évszázadok óta őrzik az itt élők imáját, örömeit és fájdalmait. A templomunk nemcsak egy építészeti remekmű vagy műemlék, hanem a falu, a helyi közösségünk szíve, egy olyan békesziget, ahová mindig be lehet térni megpihenni, elcsendesedni, vagy erőt meríteni a mindennapokhoz 

– fogalmazott a társulás elnöke.

Dr. Farkas Zsolt atya, a rendezvény fővédnöke szintén arra irányította a figyelmet, hogy ezen a napon a templom különleges módon válik az Úr dicséretének helyévé. Majd hozzátette, hogy dicsérhetjük őt a szentmisében, dalainkkal és imáinkkal, de ezen a különleges napon verssel, zenével, előadásokkal és kiállításokkal is. Kiemelte, hogy Krisztus jelenlétében lehetnek együtt a résztvevők, ami önmagában is nagy ajándék.

Tatai Egressy Kórus és Beeri Barnabás zongoraművész
Tatai Egressy Kórus és Beeri Barnabás zongoraművész
Fotó:  Kaszmán-Saróka Liliána

A nap zenei nyitányát a Tatai Egressy Kórus szolgálata adta, amely előadása különleges fényt adott a délelőtti óráknak. A templom akusztikája és a gyönyörű előadás olyan emelkedett légkört teremtett, ami sokak szívét megérintette. Ezt követően megnyílt a „Példaképeink időtlen értékekkel” című kiállítás. Az Ars Sacra Fesztivál Alapítványt és a tárlatot Dragonits Márta mutatta be. A magyar szenteket, boldogokat, vértanúkat és példaképeket felvonultató kiállítási anyag olyan embereket mutat be, akiknek volt mit kockáztatniuk, és mégis hűségesek maradtak. A delelőtti programok a szentmisével zárultak.

Leboc Szabolcs lapunknak elmondta, a Nyitott Templomok Napja a társulás egyik legfontosabb, talán leginkább meghatározó rendezvénye.

Ez a nap jelentős a helyi kulturális élet szempontjából is, de talán még ennél is fontosabb, hogy összekapcsoljuk a helyi örökséget, a kultúrát és a hitvallást. Felekezettől függetlenül mindenki számára nyitott a templomunk, a program. Igyekszünk olyan üzenetet közvetíteni, amely által behívjuk az embereket a templomba, akár csak öt percre, akár az egész napra. Kicsit talán ezáltal is próbálunk evangelizálni

– mondta.

A délutáni színes programban nagy szerepet kaptak a gyermekek is. Az Engedjétek hozzám és a Hagyományaink nyomában című gyermekműsorokban a helyi tanintézmények kis növendékei szerepeltek, ráadásul a Komáromi Marianum Egyházi Iskolaközpont diákjai a A róka útra kel című mesejátékkal lakták be a templom terét. 

Gáspár Bettina és Góra Zoltán
Gáspár Bettina és Góra Zoltán
Fotó:  Kaszmán-Saróka Liliána

A délután zenei előadásai szépen egymásra rétegződtek. A Szőlővirág Népdalkör énekében a helyi közösség hangja szólalt meg. Gáspár Bettina hegedűjátéka Góra Zoltán zongorakíséretével már csendesebb figyelmet kért, Janszo Orsolya operaénekes és Kaprinyai László zongorista Szakrális utazás a zene hangján című koncertje pedig az esti elmélyülés felé vezette a hallgatóságot.

Berényi Kornélia, a program egyik szervezője arról beszélt, hogy minden évben próbálnak minden korosztályt megszólítani, egészen az óvodásoktól kezdve, mert fontosnak tartják, hogy mindenkihez szólni tudjanak.

Amikor reggel kinyitottam a templomot és beléptem ebbe a szent térbe, akkor azt mondtam: most meghívlak, Uram, hogy legyél itt ma velünk, ma minden szinten téged dicsérjünk. Nagyon felemelő volt a teljes nap. A szentmise kórusát is megkönnyeztem, a Szőlővirág dalkört is. Ilyenkor érzékenyebb az ember lelke, főleg ha látja, hogy minden a tervek szerint összeáll

– idézte fel. Elárulta azt is, hogy a rendezvény koncepciója évről évre a nemzeti-keresztény értékek mentén épül fel, de mindig keresik az adott évfordulókhoz és helyi kötődésekhez illő szálakat. Így idén a község első írásos említésének 870. évfordulójára is emlékeznek. Ennek apropóján Svajcer Edina, a Tájház és Régészeti Múzeum vezetője, és a rendezvény egyik szervezője vetített képes előadásban idézte fel Szőgyén történelmét. Előadásának egyik központi üzenete a Szőgyén Öröksége Társulás küldetését is összefoglalta:

Az a feladatunk, hogy az őseink által ránk hagyott örökséget őrizzük, éltessük, és így mi magunk is olyan értékeket hozzunk létre, amelyeket gyermekeinknek továbbadhatunk. Ez erősítheti meg őket abban, hogy van miért ebben a faluban maradni.

A délután során Laczkó Gábor Templomsorsok című vetített képes előadása ezt a gondolatot tágabb térbe helyezte, és régi fotókon, leveleken keresztül a falu két templomának történetén keresztül bemutatta, hogy a templomok sorsa egyben közösségük sorsa is.

Laczkó Gábor helytörténeti előadása
Laczkó Gábor helytörténeti előadása
Fotó:  Kaszmán-Saróka Liliána

A zenei és helytörténeti előadások között a Fára festett Szentírás című ikonkiállítást Kunné Paulus Györgyi ikonfestő mutatta be, majd az esti programban a Romzsa Tódor című életrajzi filmet vetítették. Bokor Attila alkotása Boldog Romzsa Tódor kárpátaljai görögkatolikus püspök életén és vértanúságán keresztül idézte fel a XX. századi keresztényüldözés egyik megrendítő fejezetét. A nap végén gyertyafényes szentségimádás és szentségi áldás következett, majd éjszakai zarándoklat indult a szőgyéni Nagyboldogasszony-templomból a kürti szőlőhegyre, a Szent Iván-éji tűzgyújtásra. A templomból induló éjszakai út szép lezárása volt az egész napnak: a résztvevők nem egyszerűen hazafelé indultak, hanem továbbvitték magukkal azt, amit a nap során kaptak.

Gyertyafényes szentségimádás, szentségi áldás
Gyertyafényes szentségimádás, szentségi áldás
Fotó:  Berényi Kornélia

Leboc Szabolcs szerint a szervezők minden évben szeretnének valami maradandót adni a látogatóknak, de nem az a lényeg, hogy egyik év felülmúlja a másikat.

Azt szeretnénk, hogy közösségeinkk találkozzanak egymással. Hogy mindenki jól érezze magát, és hazavigyen valamit ebből a napból: új tapasztalatot, új megélést. Aztán ha érez magában indíttatást, tovább is tudja adni másoknak

– mondta.

A IX. Nyitott Templomok Napja Szőgyénben éppen ettől vált többé egy jól megszervezett programnál. A gyermekek műsora a jövőről beszélt, a helytörténeti előadás a gyökerekről, a kiállítások a példaképekről, a film a hűségről, a szentmise és a szentségimádás az Istennel való kapcsolatról, a zene pedig arról, amit sokszor nem lehet elmondani, csak elénekelni. A résztvevők pedig megtapasztalhatták, hogy a mindennapokban megfáradt embernek néha nem újabb magyarázatra van szüksége, hanem jelenlétre, amely mellé ül, felemeli, és továbbviszi az úton.

Megosztás
Címkék