2019. augusztus 2., 09:40

Egyedülálló biciklis fejlesztés zajlik Párkány és Esztergom között

Még 2016-ban fogalmazódott meg Esztergom és Párkány vezetőségének fejében az a merész gondolat, hogy az Esztergomban működő kerékpáros kölcsönző rendszert érdemes lenne határon átívelő egységgé fejleszteni. 2017-ben pályázatot írtak, melyet támogatásra érdemesnek találtak annak bírálói. Mára a Mária Valéria Bike projekt uniós közbeszerzési eljárása, a kivitelező és működtető kiválasztása is lezajlott, s a tervek szerint őszre a lakosság szolgálatába állnak a drótszamarak. A fejlesztés összköltsége 921.155 euró. 

bike-2-bokor.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Valóra vált álomnak nevezte Romanek Etelka, Esztergom polgármestere a célegyenesbe érkezett fejlesztést. Az augusztus első napján tartott sajtótájékoztatón úgy fogalmazott, a két várost átszövő biciklikölcsönző rendszer

több mint turisztika, több, mint közösségi közlekedés,

hiszen egyrészt környezetbarát, másrészt egészséges, hiszen testmozgásra sarkall, nem utolsó sorban pedig korszerű és könnyen hozzáférhető. Kiemelte:

ez lesz az első országhatáron átnyúló kerékpáros közlekedési rendszer.

„Mi párkányiak évekkel ezelőtt csodálattal néztünk át erre az oldalra, s ennek egyik oka épp a biciklikölcsönző rendszer volt. Az Interreg programnak köszönhetően, melynek fő célja a határok két oldalán élő közösségek közelebb hozása egymáshoz, Párkányban hat dokkoló állomás jön létre, megkönnyítve ezzel a városon belüli közlekedést és az Esztergomba jutást is” – mondta el Szabó Eugen, Párkány első embere.

Hozzátette:

Szerencsés helyzetben vagyunk, hiszen amit a határ egyik oldalán csinálunk, az szolgálja a másik oldalon élőket is. Ez a projekt nagy falat volt, az egyes hatóságoknak is fel volt adva a lecke, hiszen az engedélyeztetést bonyolította a terv határon átnyúló mivolta. Szerencsére jó csapatmunkával sikerült mindent megoldani

– fejezte ki örömét Szabó Eugen. Hozzátette: az elmúlt években nagy erőbedobással dolgoztak azon, hogy Párkányban minél több bicikliutat alakítsanak ki, idén a Nánai út teljes szakaszán már kijelölt úton tekerhet a lakosság.

A közbeszerzést a T-Systems Magyarország Zrt. végzi alvállalkozójával, a Neuzer Kft-vel közösen. Feladataik közt szerepel a kerékpárok, dokkolók legyártása, a kölcsönző állomások telepítése, az arculat kialakítása, az informatikai háttér megteremtése, weboldal üzemeltetése, valamint a teljes rendszer üzemeltetése és karbantartása a projektfenntartás öt éve alatt.

Hernádi Ádám, Esztergom turisztikai fejlesztéséért felelős miniszteri biztos a sajtótájékoztatón rámutatott,

bár a kerékpározás a közlekedés legegyszerűbb fajtája, mégis megmutatja egy város fejlettségét.

Minél többen kerékpároznak, annál fejlettebb egy település közlekedési kultúrája. 45 elektromos biciklit is üzembe helyeznek, megkönnyítve ezzel az idősebbek közlekedését.

Ez a nagyszerű fejlesztés megfelel a XXI. század kihívásainak és illeszkedik a városok karakterébe. Azáltal, hogy végigtekerhetünk a kis utcákon, könnyedén megállhatunk a nevezetességeknél, kávézóknál lehetővé teszi, hogy figyeljünk a részletekre, így más perspektívából szemlélhetjük városainkat.

 Fóti Balázs, a kivitelezőt képviselve kifejtette, a projekt által

14 új kerékpárkölcsönző állomás jön létre, 8 Esztergomban és 6 Párkányban.

Emellett az Esztergomban már eddig működő dokkolók és biciklik felújítása is lezajlik majd.

A helyi lakosság éves vagy fél éves bérletet is válthat, míg a turisták számára napi, hétvégi és heti jegyekkel készülnek,

egyelőre az árszabás még nem történt meg. Jegyet váltani az információs irodákban, vagy a rendszer weboldalán, akár mobiltelefonnal is lehet. Fóti Balázs arra is rámutatott,

a projekt egyik nagy kihívása az árfolyamkezelés és a két város közti elszámolási rendszer megalkotása volt, hiszen a két település más pénznemet használ.

Tájékoztatott, a kerékpárokban GPS nyomkövető kerül elhelyezésre, mely több paramétert mér majd. A bicikli egyéni jelzőkészüléke jelez, ha a jármű elhagyja a megadott koordinátapontokat, ha túllép bizonyos sebességet (ti. autóval szállítják), vagy ha dokkolt állapotban van, mégis mozgásban lesz.  Elmondta, az eddigi tapasztalatok alapján a kerékpárok eltulajdonítása egyáltalán nem jellemző, a rongálás is csak minimális mértékben.

Az üzemeltetés mellett a karbantartást is a Neuzel Kft. végzi majd. A jegyárusítás mellett a mindennapi teendők közt szerepel az egy helyen felgyülemlett kerékpárok átmozgatása a kiürült dokkolókhoz, s eközben az állomások és kerékpárok állapotát is folyamatosan figyelik, s elvégzik rajtuk a szükséges szervizelést. A téli időszakban éves karbantartást végeznek.

 

bike-2-bokor.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék