2012. május 1., 11:10

Dél-Szlovákia veszélyei - Értékelték a környezeti hatásokat

POZSONY. A fővárosi Dionýz Štúr Állami Földtani Intézet ((ŠGÚDŠ) több éves földtani megfigyelése alapján kidolgozta az újkori civilizációs betegségek által leginkább veszélyeztetett szlovákiai helységek listáját.

A infarktusok, rosszindulatú daganatok illetve rákos megbetegedések kialakulására a geológiai környezet, a talaj valamint a talajvíz is hatással van- derül ki egy  2008 és 2010 között végzett felmérésből.  A szakemberek a földtani környezet és az emberi egészség közötti összefüggéseket vizsgálták az ország 2 900 településén.  Elemezték a talajmintákat, a  talajvizet értékelték és figyelték, hogy ezek milyen hatást gyakorolnak a lakosság egészségi állapotára– tájékoztat a Korzár napilap.

A mérések feldolgozott eredményei a www.geology.sk oldalon tekinthetőek meg. A lakosságot leginkább az egészségügyi mérések végeredményei érdekelhetik. Az oldalon megtekinthető a rákos, illetve a szív- és érrendszeri megbetegedések gyakorisága, és a település lakóinak átlagéletkora.

Sokkal kedvezőbb a helyzet Kelet-Szlovákia északi részén, mint a délin - állítja Stanislav Rapant, az intézet geológusa. Itt elmondása szerint a paleozoikumból származó vulkanikus kőzetek is hozzájárulnak a lakosság rossz egészségi állapotához. A helyzetet bonyolítja a Gömör-Szepesi érchegységben évszázadokon keresztül végzett bányászati tevékenység, ami a talajvíz szennyeződését okozta. Ezért találhatóak a déli járásokban olyan községek, ahol kedvezőtlenebb a lakosság egészségi állapota - mondta a geológus.

Szakemberek most azt próbálják meghatározni, hogyan lehet a lakosság egészségére gyakorolt negatív környezeti hatásokat enyhíteni. Megfigyelik a kémiai anyagok hatását az emberi szervezetre, a toxikus anyagok halmozott jelenlétét a talajban, vagy a talajvízben. Ezek ugyanis fokozott mértékben válthatnak ki rákos megbetegedéseket. Ahol  fokozott mértékű az elszennyeződés, nem ajánlott a zöldségtermesztés. 

Ahol alacsony a föld kalcium- és magnéziumtartalma, magasabb a szív-és érrendszeri megbetegedések száma. Védekezni kalcium és magnéziumpótlással lehet. „Nem kell a lakosságot kiköltöztetni a kedvezőtlen hatású területekről, de fel kell őket világosítani.  Ez a felmérésünk célja” – mondta a szakember a Korzár napilapnak.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.