Csütörtökön kezdődik a 38. Csallóközi Vásár – részletes program
Dunaszerdahely vásári joggal rendelkező város volt már a 16. században, neve is a szerdánként tartott hetivásárból ered. A 19. század első felében a hetivásáron kívül hét nagy vására volt: a Márton-napi, a Luca-napi, a Piroska-napi, a Virághéti, a Keresztjárói, a Magdolna-napi és a László-napi vásár. A vásárok hagyománya a második világháború után, a szocializmusban megszűnt. Egészen 1981-ig kellett várni az első nagy vásárra, ám azt azóta is minden évben megrendezik. Idén szeptember 20-tól 23-ig tart.

Hogy milyen lesz a 38. Csallóközi Vásár, arról a vásárigazgató, a Dunaszerdahelyi Városi Hivatal pénzügyi főosztályvezetője, Pápay Zoltán tájékoztatta a ma7-et.
„Úgy döntöttünk, hogy miközben megőrizzük a vásári hagyományokat, nyitunk a fesztivál felé is. Mostanra a vásár mezőgazdasági jellege megszűnt, és elsősorban a modern kézműves termékek cserélnek gazdát. A másik részen, ami gasztronómiát és a kultúrát érinti, ott pedig a mai kor színvonalának megfelelő fesztiváli hangulatot szeretnénk teremteni a vásár látogatóinak.”
„Maradtunk amellett a konzervatív nézet mellett, hogy a rendezvény egész ideje alatt ingyenes, nem szedünk belépőt. Az egész Csallóköznek szeretnénk egy fesztivál- és nyárzáró rendezvényt biztosítani. Az előző évek tapasztalata az mutatja, hogy a legnagyobb dél-szlovákiai gasztronómiai-kulturális rendezvény és vásár a miénk, ötven és százezer közötti a négy nap alatt a látogatók száma.”
„Annak ellenére, hogy folyamatban van a DAC Aréna építése, a Csallóközi Vásár a szokott helyén lesz, a Vásártéren. Az építkezési munkálatok által lefoglalt területet próbáltuk minimalizálni, és már tavaly igénybe vehettük az Aréna új, térkővel borított parkolóját. Itt alakítjuk ki a Kézművesek utcáját, amelyben a helyi árusok és a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara, valamint a testvérvárosaink kézművesei kapnak helyet. Ez mögött lesz megtalálható a Gyereksziget, ahol a gyermekeknek szánt műsorokat, foglalkozásokat összpontosítjuk.”
„A vásárt tematizáltuk, külön helyeztük a vásári részt, és külön helyen vannak a körhinták, és létrehoztunk egy központi területet, ahol a gasztronómiai és kulturális része zajlik a vásárnak. Ezen belül található a Minőségi borok utcája, ahol üvegpoharas borkóstolóra lesz mód. Az idei évben elsősorban a dél-szlovákiai új borászok bemutatására helyeztük a hangsúlyt, a kürti és a párkányi régióból. Lehetőséget akarunk biztosítani a feltörekvő új borászoknak, hogy őket is ismerje meg a nagyközönség. Emellett a Balatoni borrégióból három pincészet érkezik: a Laposa, a Feind és a Horváth Pince. Meghívtuk továbbá az egyik legnagyobb erdélyi borászatot is a Rékasi borrégióból és a Pannonhalmi borrégióból is várunk egy pincészetet.”
A vásár vendége lesz Tatai Robi, a „séfek séfe”, kinek látványkonyhájában nyárson forog majd az ökör, a kecske, a vaddisznó és mindenféle apróvad. Ezen kívül közel hatvan étel és ital árus fogja bebiztosítani a kilátogató közönség ellátását.
A vásári terület lehető legnagyobb részét igyekeznek besátorozni, hogy akár rossz időjárás estén is megtarthassák a programokat.
A programokkal szeretnének minden korosztályt megszólítani a szervezők. Kora délután a gyerekprogramok kerülnek színpadra, aztán a népzene-, majd a nóta- és az operettrajongók találnak kedvükre valót. Esténként, éjszakába nyúlóan pedig a könnyűzenei koncertek, utcabálok szórakoztatják a közönséget.
„Ennek a régiónak talán az utolsó erős fellegvára Dunaszerdahely, ezt meg akarjuk őrizni. A programot is ennek jegyében állítottuk össze, de az árusokat, büféseket is felkértük, hogy magyarul is írjanak ki mindent, tiszteljék meg ezzel az itt lakókat.”
