2018. december 10., 10:18

Csicsó: az eredeti vízmintákban fekália-szennyezést okozó baktériumok jelenlétét állapították meg

Hétfőn reggel az átmeneti kényszerszünet után ismét nyitott kapukkal várták a gyermekeket a csicsói és a komáromfüssi oktatási intézmények. A Komáromi járás két községében történt ivóvízszennyezés további fejleményeiről Andrea Kološovát, a Komáromi Területi Közegészségügyi Hivatal vezetőjét kérdeztük. Villáminterjúnk.

Csallóköz - ivóvíz
Fotó: TASR

Kedden valóban feloldják az ivóvízfogyasztásra vonatkozó tilalmat Csicsó és Komáromfüss községben, mint ahogy azt a portálunknak vasárnap nyilatkozó Földes Csaba mérnök, Csicsó polgármestere feltételezi?

A tilalom feloldásáról egyértelműen majd csak azután beszélhetünk, ha a rendelkezésünkre állnak a megismételt vízminta-vizsgálatok végleges eredményei. Hétfőn reggel még csak annyit mondhatok: a vonatkozó eredmények oly´ mértékben igazolták az ügyben előzőleg tett lépéseinket, hogy mérsékelhettük az elfogadott óvintézkedéseket.

Emiatt az óvodákkal együtt ismét működhet az érintett iskola, de a gyermekek még a számukra csomagolt palackozott ivóvizet fogyasztják.

Már megszületett az arról szóló hivatalos álláspont, hogy pontosan mi is okozta az ivóvízfertőzést?

A történtek kapcsán nem fertőzésről, hanem az ivóvíz nem megfelelő minőségéről és a talajvíz esetleges szennyeződéséről beszélünk. Az eredeti vízmintákban fekália-szennyezést okozó baktériumok jelenlétét állapítottuk meg. Hivatalunknak nem áll jogkörében az, hogy az esetleges vízszennyezés okát egyedül állapítsa meg, illetve hivatalos álláspontot fogalmazzon meg. E kérdésben további kompetens szervekkel közösen kell döntenie, illetve megoldást találnia. Ezért az illetékesek az érintett szervek részére ma délutánra munkaértekezletet hívtak össze a Komáromi Járási Hivatal környezetvédelmi osztályára. Hozzátenném:

a kialakult helyzettel kapcsolatban nem észleltük, hogy megnövekedett a különböző fertőzések, illetve megbetegedések száma.  

További vízminták vizsgálatát is tervezik Csicsón és Komáromfüssön?

Bár a vízmintavételt már megismételtük, de természetesen, megfigyeléseink folytatódnak, azok  gyakoriságát majd a folyamatban levő vizsgálatok eredményei alapján határozzuk meg.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.