lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2024. január 21., 18:08

Csemadok-díjak – Balogh Gáborra emlékezve

A Csemadok Országos Tanácsa 2024. január 21-ére szervezte meg a magyar kultúra napját. A galántai rendezvényen átadták a Csemadok-díjakat. A 2023 októberében, életének 79. évében elhunyt Balogh Gábor, a Csemadok Nagykürtösi Területi Választmányának elnöke in memoriam életmű díjban részesült.

Balogh Gábor

Balogh Gábor 1945. július 30-án született Köbölkúton. Szakérettségit a Tornaljai Mezőgazdasági Technikumban szerzett 1963-ban. Könyvelőként kezdett dolgozni Köbölkúton, a helyi szövetkezetben, majd ezt a munkát folytatta új lakhelyének közelében. Fiatal korában néptáncolt, színdarabot játszott. 1966-ban megnősült, és felesége szülőfalujába, Ipolybalogra költözött. Két lánya és öt unokája van. Amint az a méltatásból kiderült,

kezdettől fogva bekapcsolódott a társadalmi életbe; a helyi sportegyesületnek húsz évig, a járási testnevelési szövetség elnökségének tíz éven keresztül vezetőségi tagja, a helyi sakkegyesületnek huszonöt évig volt az elnöke.

Aktívan sakkozott húsz évig, tizenhét évig volt a járási sakkszövetség elnöke. A rendszerváltás után, az első szabad választások alkalmával, 1990-ben Ipolybalogon polgármesterré választották, ebben a funkcióban tizenhat évet töltött el nyugdíjba vonulásáig. Ipolybalog plébánosának támogatásával elkészíttették a Szent Korona hű másolatát 2005-ben, azóta évente Szent Korona Ünnepet tart a falu.

1987-ben alapító tagja volt a Palóc Társaságnak, 2003-ban a Rákóczi Szövetség Ipolybalogi Alapszervezetének, 1992-ben segédkezett az első nemzetközi népfőiskola létrehozásában, majd 1994-ben Ipolybalogon is megalapította az Ipolyvölgyi Népfőiskolai Társaságot.

Részt vett az Ipoly Eurorégió megalapításában, mely a történelmi Hont-Nógrád vármegyék területén levő településeket gyűjtötte egy szervezetbe, függetlenül attól, hogy az Ipoly folyó melyik oldalán helyezkednek el. Vezetőségi tagként tevékenykedett az Ipoly Unió Természetvédelmi és Kulturális Egyesületben, melynek célja az Ipoly-völgy környezeti és kulturális értékeinek megóvása és revitalizációja. 2000-től tagja a visegrádi székhelyű Szent György Lovagrendnek, ahol a magisztrátusban a helyettes főkapitány címet töltötte be, és a Kárpát-medencei elszakadt nemzetrészekben működő priorságok tevékenységét segítette elő. 2008-tól a budapesti székhelyű Szent Korona Társaság, a Szent Korona Szövetség, valamint 2011-től az 1956-os Vitézi Lovagrend Világszövetségének is a tagja.

1963-tól tagja a Csemadoknak, melyben különböző tisztségeket töltött be.

1996-tól a Nagykürtösi Területi Választmány elnöke, 2006-tól az Országos Tanács elnökségi tagja, regionális alelnök. Mint országos elnökségi tag egyben kuratóriumi tagja a rimaszombati székhelyű Simonyi Alapítványnak, valamint tagja a Szövetség a Közös Célokért szervezet Ellenőrző Bizottságának és a Felvidéki Értéktár Bizottságnak is.

Élete során sok megbecsülésben, kisebb-nagyobb elismerésben és kitüntetésben volt része: 2005-ben a Szent György Lovagrend a Szent Koronával és Anjou-liliomokkal díszített tiszti keresztje kitüntetést kapta meg a magyar kultúra és hagyományok eredményes szolgálatáért; 2006-ban – a hosszú, eredményes munkáért – érdemelte ki a Csemadok Országos Emlékérmet; 2014-ben Szent Korona Emlékérmet kapott az Ipoly mente kultúrájáért, annak fennmaradásában elvégzett lelkiismeretes munkásságáért, valamint az első Szent Korona Ünnep megszervezésében és annak hagyománnyá válásának elősegítésében végzett áldozatos munkájáért. 2019-ben a felvidéki magyarság érdekében több országos és regionális szervezetben végzett tevékenysége elismeréseként Magyar Ezüst Érdemkereszttel díjazták, míg 2021-ben a határon túli magyar kultúra ápolása érdekében kifejtett életművéért a Magyar Kultúra Lovagja lett.

Az Ipoly menti régió kulturális életében végzett önzetlen, fáradhatatlan és áldozatos munkája elismeréseként a Csemadok Nagykürtösi Területi Választmánya örökös tiszteletbeli elnökévé választotta. 2003-ban alapító tagja, haláláig felelős kiadója és szerkesztője volt a Nagykürtösi járás egyetlen magyar nyelvű lapjának, a Kürtös közéleti havilapnak”

– hangzott el a méltatásban, amely így folytatódott:

Nehéz lenne felsorolni azt a sok rendezvényt, amelyet a Csemadok Nagykürtösi Területi Választmánya az ő elnökségének a 25 éve alatt valósított meg. Mindig nyitott volt az értékes kezdeményezésekre, amelyek közül többet az alapszervezetek már önállóan szerveznek meg (szüreti ünnepségek, emléknapok, író-olvasó találkozók, kiállítások stb.). Fontos volt számára, hogy a szlovák többségű településeken is évente legyen megemlékezés nagyjainkról (Madách, Mikszáth, Balassi, Kubányi stb. Szívén viselte a nehézségekkel küszködő alapszervezetek sorsát, minden tőle telhető segítséget megadott nekik. Nagy álma teljesült, amikor 2023 őszén, halála előtt alig három héttel a Csemadok Nagykürtösi Területi Választmánya ipolynyéki székházának parkjában felavatták a Petőfi-szobrot. Nemcsak irányította és szervezte a Csemadok Nagykürtösi Területi Választmánya munkáját, de nem riadt vissza a fizikai munkától sem; az utolsó pillanatig dolgozott, igazi közösségi ember volt, aki számára fontos volt a szülőföld, az anyanyelv, a magyarság, a hagyományápolás, nemzeti ünnepeink, emlékjelek állítása.”
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.