2018. június 24., 13:08

„Fába róva, vagy kőbe vésve, mindenütt hagytak egy jelet“

Magyar Örökség díjban részesült a gömörországi Ulman István és a Gömöri Kézművesek Társulása példája.

ulman_díj
Galéria
+8 kép a galériában
Fotó: Majoros Jácint

A Magyar Tudományos Akadémia Dísztermében kilencvenegyedik alkalommal megtartott díjátadó ünnepségen sok jeles személyiség vett részt a díjazottakon kívül. Áder János a Magyar Köztársaság elnöke is részt vett az ünnepségen, hiszen a második kitüntetettben egykori professzorát, néhai apósát: dr. Herczegh Géza jogtudóst tisztelhette, aki szintén a felvidéki Nagykaposhoz kötődik.

Fotó:  Majoros Jácint

Böszörményi Gergely, a Magyar Örökség és Európa Egyesület elnöke elnökétől megtudtuk, hogy a Magyar Örökség díj olyan személyeknek, intézményeknek, mozgalomnak, városnak, olyan teljesítménynek – lehet ez sport, vagy kultúrális, vagy művészeti -  teljesítménynek adható, állampolgári javaslatok alapján, amely valóban a Kárpát-medence, sőt, hát lehet mondani, hogy az egész világ magyarságának büszkesége. A díjazottak, most már több, mint húsz év alatt, minden alkalommal negyedévente hét díjazottról beszélünk, már több, mint ötszázan vannak.

Fotó:  Majoros Jácint

A „Magyarság Láthatatlan Szellemi Múzeumába“ az elbíráló bizottság döntése alapján bekerült a várhosszúréti születésű Ulman István fafaragó, és a Gömöri Kézművesek Társulása, amelyet Nagy György képviselt. Ulman István immár több, mint két évtizede dolgozik együtt Baffy Lajos faműves mesterrel. Szobraikkal, domborműveikkel, kopjafáikkal, szoborfáikkal, kapuikkal, faragott bútoraikkal, tornácaikkal tele van szórva Gömörország, de az országon túl is sokfelé található alkotásaikból.

A díjazott Ulman István szerint nagyon fontos, hogy az emberek tegyenek sok mindent és Gömört hozzák vissza a régi fényébe. Elmondta, Baffy Lajossal nem azért dolgoznak, hogy majd egyszer felállhassanak a dobogó magaslatára és érmet akasszanak a nyakukba. Azért végzik már évtizedek óta a munkájukat, mert úgy érzik, erre születtek.

Fotó:  Majoros Jácint

Ulman István barátaival együtt házat kezdett építeni, de igazi hazát faragott, vésővel és gondolattal. Hazát a kézműveseknek, a gömöri magyaroknak és mindenkinek, aki Várhosszúrétre tér, akár egy pillanatra is, hangzott el Badin Ádámtól, aki méltatta a gömöri fafaragót, ill.  a Gömöri Kézművesek Társulását. A magyar népművészet életben tartásáért és továbbörökítéséért végzett tevékenységéért, áldozatos közösségformáló munkája elismeréseként tavaly a Magyar Művészeti Akadémia is elismerő oklevelet adományozott a Gömöri Kézművesek Társulása részére. A Magyar Örökség díjat a szintén gömöri gyökerekkel rendelkező  Sunyovszky Szilvia színművésznő adta át, aki B. Kovács Istvánnal karöltve az elbíráló bizottság tagja is egyben. 

Fotó:  Majoros Jácint

B. Kovács István szerint, amit Ulman István, Baffy Lajos és a Gömöri Kézművesek Társulása végez, egyszerre művészet, egyszerre közösségépítés, egyszerre a nemzet iránti és a szülőföld iránti elkötelezettségnek egy nagyon szép, tájainkon ritkán tapasztalható példája.

Jelenleg több, mint 500-an büszkélkedhetnek a Magyar Örökség díjjal. A Magyar Tudományos Akadémia dísztermében június 23-án Magyar Örökség díjban részesült továbbá a Cédrus Táncegyüttes hagyományőrző tevékenysége, Aknay János festőművészete, Ágh István író munkássága, a több, mint 400 éves Egyetemi Könyvtár valamint az Óbudai Danubia Zenekar kultúrmissziója. 

ulman_díj
Galéria
+8 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.