Befejeződtek az első ütem munkálatai Borsiban
A Teleki László Alapítvány május 7-én sajtótájékoztatót tartott Borsiban, a Rákóczi-kastély felújítása első ütemének lezárása alkalmából. Az esemény déli 12 órakor sajtóbejárással kezdődött, amelyet Wittinger Zoltán és Pásztor Péter, a felújítás tervezői vezettek. Elmondták, hogy a kitűzött célt kissé megcsúszva sikerült teljesíteniük, ezért menet közben szerződésmódosításra került sor. A faanyag beszerzése, illetve a téli hideg okozta a csúszást.
Ezután bemutatták a tető, a födém, a restaurátori munkák, illetve a második ütemhez szükséges előkészületek eredményeit. A bejárattól jobbra elhelyezkedő szárnyban néhány teret egybenyitottak, ahol szükséges volt, ott acélgerendákkal erősítették meg a mennyezetet. Elégedettek az elvégzett munka színvonalával, a famunkák is inkább asztalos, mint ács minőségűek.
Ebben a szárnyban a földszintre múzeumpedagógiai foglalkoztatót, az emeletre pedig előadótermet is terveznek, ez utóbbi külső lépcsőkön illetve mozgássérültek számára készült lifttel is megközelíthető lesz. Szeretnék láthatóvá tenni az épület belső közlekedési rendszerét is.
A sajtótájékoztatón Földvári Gábor, az örökségvédelmi ügyekért felelős miniszteri biztos elmondta: az első ütem munkálatai április 30-án befejeződtek, és Magyarország kormánya februárban már jóvá is hagyta a második ütemhez szükséges támogatást 1 milliárd 250 millió forint értékben.
Hörcsik Richárd országgyűlési képviselő szerint ennek a kastélynak két küldetést kellene teljesítenie: egyrészt történelmi zarándokhelyül szolgálnia, másrészt turisztikai központként üzemelnie, hiszen az egykori istállók helyén emelt szárnyban szálló és étterem kap majd helyet.
Diószegi László, a felújítást bonyolító Teleki László Alapítvány igazgatója ugyanakkor hozzátette: nincs megállás, a munka folyamatosan halad, már elkezdődtek a 2. ütem keretébe tartozó munkálatok is. Még e hónapban találkozni fognak a Moholyi Művészeti Egyetem képviselőivel, hogy meghatározzák az itt bemutatandó majdani kiállítás koncepcióját. Már most is gyűjtik a Rákóczi-emlékeket, a sárospataki Rákóczi-vár raktáraiban is találhatóak ki nem állított darabok. Ha minden terv szerint halad, 2020 közepén birtokba vehető lesz a kastély.
Kiemelték, hogy kitűnő kapcsolatot ápolnak a kassai műemlékvédőkkel és a pozsonyi restauráló céggel. Arra a kérdésre, hogy önfenntartó lesz-e az épület, nem tudtak egyértelmű választ adni. Azt szeretnék, ha a kastély eltartaná önmagát, de szeretnének készíteni ezzel kapcsolatban egy fenntarthatósági tanulmányt is.
Végezetül elhangzott az a bejelentés is, hogy a Szlovák Kulturális Minisztériumtól 1 millió €-s támogatást kértek a restaurátori munkák kivitelezéséhez.
Furcsa módon a szlovák nyelvű sajtó egyetlen képviselője sem vett részt a sajtótájékoztatón.