2024. augusztus 21., 15:37

Az új kenyér ünnepe és emlékfalavatás a királyfiakarcsai Cserkészligetben

A Petőfi Baráti Társulás a királyfiakarcsai Cserkészligetben ünnepelte a magyar államalapítás napját és az új kenyér ünnepét. A társulás elhunyt tagjainak a nevét ábrázoló emlékfalat is felavattak.

a-szinpad
Galéria
+18 kép a galériában
A színpad
Fotó: Lacza Gergely

Az eseményen jelen volt Wurczell Zoltán, Királyfiakarcsa polgármestere és Horváth Csaba, a község alpolgármestere, Mórocz Péter, Egyházkarcsa polgármestere, a testvértelepülés, Győrság polgármestere, Ferenczi Zsolt, Feldman László, Dabas város képviseletében, továbbá Csibi Krisztina, a budapesti Magyarság Háza igazgatója és a Szent György Lovagrend tagjai.

az-emlekfal
Az emlékfal
Fotó:  Lacza Gergely

A 2021-ben felavatott Karcsai Magyarság Házának falára felkerült a Petőfi Baráti Társaság elhunyt tagtársainak neve, melyet Lakasz Gabriella és ifj. Nagy Dániel speciális módon, egyedi betűtípussal festett fel. Az emlékfalat, amelyen 25 név szerepel, Balogh Károly egyházkarcsai plébános áldotta meg.

a-fo-kapu
A fő kapu
Fotó:  Lacza Gergely

Kérdésemre Erdős Péter, a Petőfi Polgári Társulás elnőke kifejtette, hogy társulásuk 2001-ben alakult abból a célból, hogy a falu kulturális életét fellendítsék.

Azt gondolom, hogy ez sikerült is, mivel azóta nagyon sok rendezvényünk volt, nagyon sok kirándulást, megmozdulást szerveztünk, nem kevés vendég érkezett hozzánk, és nagyon sok ismert személyiséget tudtunk fogadni itt a környezetünkben. A teljesség igénye nélkül felsorolnék néhány nevet: Makovecz Imre, Koltay Gábor, Vizi E. Szilveszter, Balczó András, Rókusfalvy Pál. De járt nálunk a példul Varga Miklós vagy a Kormorán együttes is.”
karcsai-magyarsag-haza
Karcsai Magyarság Háza
Fotó:  Lacza Gergely

A cserkészliget közel egy hektáros területe valamikor szeméttelep volt, ahonnan régen a vályogot szedték a házak építéséhez, és az így kialakult kráterbe a lakosság visszahordta a szemetet. A területet megvásárolták, komoly munkával rendbe hozták és átalakították. Az akkor ültetett nyárfák már hatalmasra nőttek, s oltalmazó árnyékot vetnek a ligetre. Az évtizedek alatt maga a liget is kiépült, a jurtától kezdve, a szabadtéri színpadon és a székházon kívül a Karcsai Magyarság Háza az, ami azonnal bevonzza a tekintetet, de a konyha, a hagyományos szabadtéri kemence, a kerekes díszkút, a kegyhely, a nagy kereszt vagy a tábortűz is gondosan megtervezett részei a cserkészligetnek, melynek épületeire az organikus stílus és a hagyományok tisztelete jellemző, így a komplexum építményei stílusában és funkcionálisan is szerves egységet alkotnak. A természettel való együttélés a magyar hagyományokban is benne van, és az építményekre tekintve sok olyan elemet is látunk, ami a népművészetre, illetve a szakralitásra is utal.

a-kemence
A kemence
Fotó:  Lacza Gergely
A tagjaink közül vannak, akik ültetnek nemes fákat. Ezek a fák meg vannak jelölve kis táblácskával, hogy milyen fáról van szó, ki ültette, és akkor a látogató egy kicsit el tud barangolni közöttük, meg tudja nézni. Egy kis arborétumot hoztunk létre”,

meséli Erdős Péter.

a-nyarfak
A nyárfák
Fotó:  Lacza Gergely

A főbejáratot és a kemencét régi, jelölt bontott téglákból építették meg, tehát mondhatni az elmúlt századok történelmét is őrzik. A téglákat a tagtársak, barátok és támogatók szedegették össze. A színpad multifunkciós kialakítású, hiszen koncertek, beszélgetések és szabadtéri misék lebonyolítására is megfelelő.

m.-kiss-marta-kepzomuvesz-petofi-eletutjat-festette-meg-a-kiskorosi-szulohaztol-egeszen-a-segesvari-csataig
M. Kiss Márta képzőművész Petőfi életútját festette meg a kiskőrösi szülőháztól egészen a segesvári csatáig
Fotó:  Lacza Gergely

A Petőfi Polgári Társulásnak jelenleg nagyjából 220 tagja van, nemcsak karcsaiak, vannak tagjai a környékről, Magyarországról és a Burgerlandból is.

m.-kiss-marta-kepzomuvesz-petofi-eletutjat-festette-meg-a-kiskorosi-szulohaztol-egeszen-a-segesvari-csataig_
M. Kiss Márta képzőművész Petőfi életútját festette meg a kiskőrösi szülőháztól egészen a segesvári csatáig
Fotó:  Lacza Gergely

A frissen felavatott és megáldott emlékfalon a társulás elmúlt 23 évében elhunyt tagjainak a neve szerepel.

Úgy gondoltuk, hogy emléket állítunk nekik és tiszteletünket, kegyeletünket rójuk le. Minden évben, mindenszentek előestéjén szoktunk összejönni itt a nagykeresztnél, és egy közös imával, gyertyagyújtással rájuk emlékezni.”
erdos-reczai-lilla
Erdős Péter
Fotó:  Reczai Lilla

Az emlékfalra az elhunytak nevét, születési és elhalálozási dátumát illetve lakhelyét Lakasz Gabriella és ifj. Nagy Dániel festette fel, s lényegében szabad kezet kaptak az alkotás elkészítését illetően.

A vakolatot és természetesen a betűfesték színét is úgy választottuk ki, hogy illeszkedjen a környezethez. A betűtípust sokáig vadásztuk, de aztán rátaláltunk egyre, amit megfelelőnek íréltünk meg és némi módosítással azt használtuk. Pontosan ezer karaktert kellett felvinni a falra, de ez nem jelenti azt, hogy ezer betűről van szó, hiszen először sablont kellett gyártanunk, s azt kivágnunk. Ezután következett az alap felfestése, a szöveg véglegesítése, és az esetleges hibajavítás. A nagyságot és a szöveg elhelyezkedését természetesen előtte digitálisan megterveztük, de maga a munka teljesen analóg módon, kézzel történt. Mindezt nagyjából egy munkahét alatt kellett kiviteleznünk”,

összegzett ifj. Nagy Dániel.

az-emlekfal_
Az emlékfal
Fotó:  Lacza Gergely

A rendezvényen a Szent György Kórus mellett fellépett még Kovács Koppány és Derzsi György, a Samaria Klezmer Band, továbbá Rafael Henrietta és Óvári Péter.

m.-kiss-marta-kepzomuvesz-petofi-eletutjat-festette-meg-a-kiskorosi-szulohaztol-egeszen-a-segesvari-csataig
Galéria
+18 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.