2023. március 16., 16:20

Az idő igaz, s eldönti, ami nem az - KÉPEKKEL

Petőfi Sándor bicentenáriuma alkalmából Petőfi 200 címmel tablókiállítás nyílt a rozsnyói Rákóczi Magyar Házban.

Rozsnyó
Galéria
+3 kép a galériában
A tárlat megnyitója Rozsnyón
Fotó: Fábián Gergely

A kiállításmegnyitó előtt megkoszorúzták Petőfi Sándor emléktábláját Rozsnyó főterén, ahol Beke Zoltán önkormányzati képviselő, a Rákóczi Magyar Ház alelnöke felidézte a táblaállítás előzményeit. Petőfi Sándor ugyanis szoros barátságot ápolt a rozsnyói származású Pákh Albert ügyvéddel, s 1845-ös utazása során látogatást tett annak szüleinél, Iglón. Amint a költő Útirajzok című könyvében is olvashatjuk, innen indult útnak Rozsnyóra, majd végigjárta a város és vidéke történelmi és természeti nevezetességeit.

Rozsnyón az akkori Fekete Sas szállóban lakott, ennek az épületnek a falán található az emléktábla, amely a helyi Pákh Albert Társaság kezdeményezésére, a Csemadok területi választmányával együttműködve közadakozásból készült, s amelyet 1992. október 6-án avattak fel. Azóta, immár három évtizede itt emlékezik meg a város és a környék magyarsága az 1848–1849-es szabadságharcról, illetve Petőfi Sándorról, születésnapján, január elsején.
rozsnyó
Fotó:  Fábián Gergely
Képzeletbeli utazás

A koszorúzást követően a résztvevők átvonultak a Rákóczi Magyar Házba, ahol annak vezetője, Palcsó Zsóka emlékeztetett, a magyar országgyűlés Petőfi-emlékévvé nyilvánította a 2023-as évet. Ehhez kapcsolódóan jutott el Rozsnyóra a Petőfi 200 tablókiállítás is Magyarország kassai főkonzulátusa jóvoltából.

Hetey Ágota főkonzul rámutatott, 2023-ban számos évfordulót ünnepel a magyarság: 190 évvel ezelőtt volt a Bánk bán ősbemutatója Kassán, 200 évvel ezelőtt született Madách Imre Alsósztregován, 200 évvel ezelőtt tisztázta le Kölcsey Ferenc a Himnusz szövegét, és még sokáig sorolhatnánk a jeles évfordulókat. Mind közül azonban kiemelkedik Petőfi Sándor születésének évfordulója.

A Petőfi-kultusz az évszázadok viharát túlélve ma is erős, itt, a Felvidéken is, ahol számos településen őrzi emlékét szobor vagy emléktábla, neveztek el róla utcát, teret, vette fel nevét művészeti csoport vagy intézmény

– emelte ki a főkonzul.

 – A Petőfi Irodalmi Múzeum, névadója tiszteletére, vezető szerepet vállalt a bicentenáriumi ünnepségsorozat előkészítésében és megvalósításában. Nagy öröm számomra, hogy elsőként Rozsnyón mutathatjuk be a múzeum Petőfi 200 tablókiállítását, megemlékezve ezzel arról, hogy a költő 1845-ös felvidéki útja során Rozsnyóra is ellátogatott – tette hozzá.

A kiállítás a látogatókat egy képzeletbeli utazásra hívja, amely feleleveníti Petőfi életének egy-egy állomását, olyan tárgyak segítségével, mint édesapja, Petrovics István mészárosbárdja vagy a Szendrey Júliától kapott gyöngyhímzéses pénztárca. Ezek a költő életét meghatározó kapcsolatokat, keresztutakat idézik meg, amelyekhez irodalomtörténeti érdekességek, portrék, kéziratok, idézetek kapcsolódnak, illetve felidéznek jól ismert Petőfi-verseket is.

– Ki ne emlékezne vissza örömmel iskolai tanulmányaiból a János vitézre vagy a Szeptember végén című versre. Rövid, de termékeny alkotói pályája során Petőfi a mindennapi élet örömeit és búját, a magyar táj szépségét örökítette meg a nép nyelvén. Alkotásai korrajzként elevenítik meg a korabeli mindennapokat. Szállóigévé vált sorai – mint például „a szerelem sötét verem” vagy „az álmok nem hazudnak” – gyakran idézzük anélkül, hogy belegondolnánk, ez egy részlet valamelyik Petőfi-versből.

A költő Petőfi mellett, az 1848–49-es forradalom és szabadságharc 175. évfordulójához közeledve megemlékezünk a hős forradalmárról is, aki a legdrágábbat, életét adta hazájáért és a szabadságért”

– mondta Hetey Ágota.

Beszédét egy Petőfi-idézettel zárta: „az idő igaz, s eldönti, ami nem az.”

– Az ő igazát az idő már bizonyította, mert ameddig magyar ember él a földön, Petőfi a nemzet költője marad – mondta, hozzátéve, a 2023-as esztendő Magyarország kassai főkonzulátusa életében is a Petőfi-emlékév jegyében telik, számos programot valósítanak meg, sőt, még egy új emléktáblát is avatnak a költő tiszteletére. 

Megjelent a Magyar7 2023/11. számában.

01-1_petofi-sandor-rozsnyoi-emlektablajanak-megkoszoruzasa_foto_fabian-gergely
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.