lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2022. október 22., 13:55

Amatőr dokumentumfim-sorozattal mutatja be Gömör történetét Hudár Zoltán

Amatőr dokumentumfim-sorozat útján mutatja be az egykori Gömör vármegye történetét és annak látnivalóit Hudár Zoltán tanár, aki a sorozat első részében szülőfaluja, Csoltó történetét ismerteti. Az első rész bemutatóját október 25-én tartják.

csoltó
Galéria
+2 kép a galériában
Hudár Zoltán
Fotó: Fábián Gergely

Hudár Zoltán történelem–magyar nyelv és irodalom szakos tanár, a rozsnyói Fábry Zoltán Alap- és Szakközépiskolában. A dokumentumfilmek forgatásának ötlete a 2019-es II. Rákóczi Ferenc-emlékév kapcsán merült fel benne, arra gondolt, megpróbálja bemutatni azokat a helyszíneket, ahol annak idején a fejedelem járt. A munka során jött rá, hogy ez összetettebb feladat, mint ahogy eredetileg képzelte, rengeteg kutatásra van szükség, és a koronavírus-járvány is közbeszólt, így az első rész csak most készült el.

Megpróbáljuk teljes egészében bemutatni Csoltót, történetét, az első írásos említéstől napjainkig.

Kiragadtuk belőle azt a pillanatot, amikor 1706. november 25-ről 26-ra virradóra a rozsnyói országgyűlésre igyekezve II. Rákóczi Ferenc a faluban, pontosabban a Basó-kúriában töltött egy éjszakát. Ezenkívül próbálunk megragadni minden nagyobb történelmi momentumot, olyanokat, amelyekhez sikerült anyagot, forrást találni. Itt meg kell jegyeznem, hogy nagyon kevés a forrás. Az a szerencsém, hogy amikor egyetemre jártam, a szakdolgozatomat a Sajó mente régiójának történetéből írtam, vagyis már akkor is folytattam kutatást Csoltó és a környék településeinek történetéről – magyarázta Hudár Zoltán.

Hozzátette, fő forrásuk egyébként a pelsőci krónika, de merítettek például a csoltói vagy a gömörhorkai krónikából, továbbá történelemkönyvekből és más forrásokból is. A kutatás után következett a forgatókönyv megírása, majd maga a forgatás. Mint megjegyezte, amatőr, mobiltelefonnal forgatott filmről van szó, amit egy öttagú baráti társaság készített saját pénzéből. Az első rész bemutatója Csoltón lesz 2022. október 25-én, de már további részeken is dolgoznak.
hudár zoltán
A csoltói Basó-kúria
Fotó:  Fábián Gergely

Az eredeti elképzelés némileg módosult, az egyes részek nem követik szigorúan II. Rákóczi Ferenc útvonalát a régió-ban, viszont a nagyságos fejedelem életútja mintegy keretet ad a sorozatnak. A kulturális, történeti és politikai kitérők után az utolsó rész a kassai dómot, a fejedelem nyughelyét mutatja be. Csoltót követően olyan helyszíneket is bejárnak majd, mint a bejei és a betléri kastély, a krasznahorkai, a füleki vagy a tornai vár.

Már mindegyik helyszínhez megvannak az alapok, de ezeket még forgatókönyvvé kell dolgozni.

Három már elkészült, ezek esetében csak a forgatás van hátra, a többi forgatókönyvet még meg kell írni. Úgy néz ki, mindez kicsit tovább fog tartani, mint elképzeltem. Annak kapcsán, hogy mikor fognak ezek megjelenni, pontos időpontot nem merek mondani, de a közeljövőben várhatóak – mondta Hudár Zoltán.

Minden részhez terveznek egy-egy bemutatót, vagy az adott helyszínen, vagy valamilyen eseményhez társítva. Emellett a filmek az internetre is felkerülnek, egy saját You Tube-os csatornát terveznek létrehozni.

– Fontosnak tartom, hogy életünk során értékeket képviseljünk, védjünk és értékeket hozzunk létre. Ezzel a sorozattal nemcsak egy-egy falut, helyszínt szeretnék bemutatni, hanem az egész egykori Gömör vármegye történetét. Azt gondolom, fel kell lendítenünk a régiónkban a kultúrát és a turizmust, ehhez pedig fontos, hogy ismerjük a múltunkat, amelyre építhetünk. Ezekkel a rövid dokumentumfilmekkel szeretnénk megmutatni az embereknek környékünk történelmét és szépségeit.    

Megjelent a Magyar7 2022/42. számában.

hudár zoltán
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.