2019. július 21., 13:00

Almágy, a Medves-vidék egyik központja

A Medvesalja tőszomszédságában fekvő Almágy község gazdag történelmi múltra tekint vissza. Első írásos említése „Almag” alakban 1275-ből származik, de bizonyos források szerint már a 11. században is létezett.

Almágy
Galéria
+4 kép a galériában

Csodás természeti környezetben, dombokkal szegélyezett völgyben fekszik a mintegy hétszáz lélekszámú, zömében magyarok lakta gömöri település. A falu büszkesége a dombon magasodó római katolikus templom, amely a térség legősibb temploma. Valószínűleg még a tatárjárás előtt, 1220 táján épülhetett plébániatemplomként. Stratégiai ponton található, ahonnan az egész Medves kistérséget belátni, így vélhetően megfigyelői és védelmi célokat is szolgált. Védőszentjei Abdon és Szeren, két perzsa, vértanúhalált halt ifjú. A templom legbámulatosabb építészeti eleme a mennyezete. A 86 festett kazetta 1703-ból származik. A több mint 300 éves kazetták hét év restaurálás után tavaly kerültek vissza eredeti helyükre. Ezt követően a templom kívül-belül megújult. Ebben nagy szerepe volt a katolikus egyháznak, illetve Agócs Gyula polgármesternek, aki jelenleg a harmadik ciklusát tölti a település élén.

Bár Almágyban nagy a munkanélküliség, a községbe érve mégsem az elhanyagoltság látszik, hanem a fejlődés, a tenni akarás. Az elődje indította el ugyan a térrendezési projektet, ám amikor Agócs Gyula lett a polgármester, még bőven akadt tennivalója. Így 2013-ban kezdődhetett meg a tényleges munka.

A tavalyi év során átadták a teljeskörűen felújított óvodát is, amely a Kárpát- medencei óvodafejlesztési program keretében újult meg, mintegy 165 ezer eurós magyarországi támogatással. A felújításnak köszönhetően az óvoda a környék egyik legmagasabb színvonalú intézményévé vált. Az Almágyi Alapiskola és Óvoda 40 évvel ezelőtt jött létre, az óvoda 25 éve része az intézménynek. Az alapiskola teljes szervezettségű, tizenkét faluból tanulnak itt a gyerekek. Az épületen a kisebb javításokat az önkormányzat a saját forrásaiból finanszírozza. Így az előző években megújultak a szociális helyiségek, a belső terek és az osztálytermek. Jelenleg közel 300 négyzetméteren végeznek padlócserét. De megújult a közvilágítás is a faluban, mondja Agócs Gyula.

– A modernizáció során 110 darab régi világítótestet cseréltünk le. A költségek kizárólagosan a megtakarított villamos energia árából térülnek meg, így a községnek nem került pénzbe a felújítás. Ráadásul ennek köszönhetően a kamerarendszer látótávolsága is javult. További két sikeres uniós projektnek köszönhetően a közeljövőben megújulnak az alapiskola szaktantermei, és energiatakarékosabbá válik a községi hivatal épülete. A szaktantermek felújítására irányuló projekt összköltségvetése 193 ezer euró, ebből 5%-ot az önkormányzat finanszíroz. A projekt keretében megújul a fizika-, a kémia- és biológiaterem, valamint a politechnológiai műhely és a számítógépes szaktanterem, illetve új segéd-eszközöket tudunk beszerezni.

Nagy középületek

A polgármester elmondja, hogy az iskola épületének teljes körű felújítására is égetően szükség lenne, beleértve a tornatermet is, de hiába próbálkoznak, erre egyelőre nem sikerült forrást biztosítani. A községháza felújítására a gazdasági minisztériumnál pályázott a község, amelynek célja az energiaigény csökkentése. 445 ezer eurót nyertek, ennek az önrésze, az 5% sem elhanyagolható összeg.

– Az épületen külső szigetelést végzünk, megvalósul a nyílászárók cseréje, tetőcsere, lecseréljük a gázkazánokat, és energiatakarékos izzókat szerelünk be. A felújítás idején az épületben lévő kultúrház nem üzemel, ezért a kulturális események ideiglenesen máshol kapnak helyet. A fejlesztések várhatóan a nyár folyamán indulnak.

A további tervek között szerepel a szabadtéri színpad és a halottasház felújítása, a mellékutak, járdák rendbetétele. A polgármester azt mondja, minden lehetőséget megragadnak a pályázatok terén, előrelépést azonban csak folyamatos munkával tudnak elérni.

Almágyban a kulturális élet is említésre méltó, ennek a hajtóereje az alapiskola mellett a Csemadok helyi szervezete. Kétévente, egymással váltakozva, a nyár folyamán rendezik a Gortva-völgyi Hagyományőrző Ünnepséget és a Mesterségünk címere elnevezésű hagyomány-őrző gyerekfesztivált. S hogy ősszel se maradjanak program nélkül, tavaly októberben a magyar és a roma kultúrát ötvözve, Együtt a kultúráért címmel magyar–roma kulturális ünnepélyt tartottak a faluban, amelyet szintén kétévente szeretnének megrendezni. Mindezek mellett nagy hangsúlyt fektetnek a nemzeti ünnepek megünneplésére, májusfát állítanak, megemlékeznek az I. és II. világháború áldozatairól, falunapot tartanak, jó kapcsolatot ápolnak a testvértelepüléseikkel, Egerszalókkal és Hangonnyal, csoportjaik rendszeresen fellépnek egymás rendezvényein, és a sor korántsem teljes.  

Öt hagyományőrző csoport

A népdaléneklésnek évtizedes hagyománya van a községben. Van népdalkörük, asszonykórusuk, és férfikórusuk is. Az iskola berkeiben működik a citerazenekar Kovács Árpád vezetésével, de sikeresek a népmesemondóik, népdalénekeseik is, illetve az önkormányzat fenntartásával az intézmény mellett működik a Heuréka Magán Művészeti Alapiskola. Így az iskolai csoportokkal együtt öt hagyományőrző csoport működik a faluban.

Július 1-jétől megszervezték a roma polgárőrséget is, amely 4 embernek biztosít megélhetést. Az önkormányzat rajtuk kívül további 10 embert foglalkoztat, akik a kisebb javításokat, kőművesmunkákat, felújításokat végzik a községben.

– Régen a mezőgazdasági termelés volt a jellemző Almágyban, főként dohánytermesztéssel foglalkoztak itt az emberek, ami sokak megélhetését biztosította. Ez utóbbi mára teljesen megszűnt. A járási munkanélküliségi arány Almágyra is érvényes, több mint 30 százalékos. Sokan ingáznak, s talán még többen mennek külföldre munka után. Az egyedüli megoldás továbbra is a mezőgazdaság lehetne, állítja a polgármester, hozzátéve, az önkormányzat keresni fogja a lehetőséget arra, hogy ebben az irányban is elmozduljanak. 

Megjelent a Magyar7 hetilap 2019/29. számában.         

Almágy
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.