2019. január 31., 20:08

Akik örökre eltávoznak életünkből

Kihez forduljunk, ha családunkban meghal valaki? Mikor van szükség boncolásra? Mennyi az ára egy átlagos temetésnek? Bodrogközben mi számít vezető haláloknak, és mennyire jellemző az öngyilkosság a régióra? Szűrös Balázs temetkezési vállalkozót kérdeztük, aki gyakorlatilag belenőtt a temetkezéssel kapcsolatos feladatokba, szülei ugyanis évtizedek óta ezzel foglalkoztak. Miután befejezte tanulmányait a kassai kereskedelmi akadémián, és lediplomázott a Selye János Egyetem Gazdaságtudományi Karán, visszatért szülőföldjére, és folytatta szülei munkáját.

temetkezesi vállalkozó

A halál egyre kevésbé természetes része a mindennapjainknak. Jól látszik ez abból, hogy sokan nem is tudják, kihez forduljanak, ha családjukban meghal valaki.

Elsőként az orvost kell értesíteni a halál tényéről, aki megállapítja, hogy az illető természetes vagy erőszakos halállal halt-e meg. Ha diagnosztizált betegség állt a bekövetkezett halál hátterében, és az illető már betöltötte a 80. életévét, akkor nem kell őt boncolni, de hirtelen halál vagy baleset esetén, esetleg ha az idegenkezűség sem egyértelműen kizárható, akkor a boncolás elengedhetetlen. Amennyiben boncolásra nincs szükség, akkor az orvos megállapítja a halál időpontját, ezt követően két óra múlva tudjuk a testet a helyszínről elszállítani, temetésére pedig 48 óra elteltével kerülhet sor.

Mi minden megszervezését vállalja magára a temetkezési vállalkozó?

Valójában a temetés szervezési oldalát vállaljuk fel: szállítás, öltöztetés, koporsó kiválasztása, koszorúk, virágok elkészítése és a temetőbe történő kiszállítása, felravatalozás, a sírhely előkészítése, de maga a szertartás megszervezése, a pappal történő egyeztetés már a hozzátartozó feladata.

Milyen viszonyban áll fiatalemberként a halállal?

Ha a szüleim nem ezzel foglalkoztak volna, ma valószínűleg én is más területen dolgoznék, de ennyi évi tapasztalat után teljesen természetesnek találom azt, hogy a halál szerves része az emberi életnek. Ebben a munkában az a legnehezebb, hogy non-stop készenlétben kell lenni. Nem félek a haláltól, bár mindent megteszek azért, hogy esetemben ez minél később következzék be. Ha valaki fiatalon, váratlanul, felkészületlenül távozik a földi világból, az nyilván megrendítő, a családban, baráti körben történő esetekről nem is beszélve! Eltemettem már édesapámat és az egyik legjobb barátomat is, aki ráadásul öngyilkossággal vetett véget életének.

Ez, mármint az öngyilkosság mennyire jellemző régiónkban?

Sajnos jelen van, évente mintegy 30 alkalommal találkozom vele. A legnépszerűbb módszerek: az akasztás, az érfelvágás, illetve a vonat elé ugrás. Gyilkosságok is előfordulnak évi 2-3 alkalommal, ilyenkor már a helyszíneléskor is jelen kell lennem.

Tapasztalom szerint, amely persze egyáltalán nem mérvadó, manapság mintha több, fiatalon bekövetkezett halálesettel találkozom. Egyáltalán nem azt tapasztalom, hogy csak az idősek mennek el.

Igen, ezt én is alátámaszthatom: az elmúlt 10 év tapasztalata alapján elmondható, járásunkban valóban rövidül az emberi élet. Talán úgy tudnám mindezt szemléltetni, hogy 10 temetésből 6 elhunyt 35 és 70 év közötti, 3 halott 70 év feletti és egy 35 évnél fiatalabban távozik el.

Egy családtag vagy közeli hozzátartozó halálának jelentős anyagi vonzata is van. Mennyi az ára egy átlagos temetésnek?

250-300 euróból már lehet egy szerényebb temetést szervezni, de nálunk egyre növekszik a szociális esetek száma. Sok embernek egyáltalán nincs megtakarítása, ilyenkor a városi vagy a községi hivatal kényszerül az illetőt eltemetni. Az idősek esetében ez ritkábban fordul elő, hiszen ők korukból adódóan is készülnek a halálra. Az, hogy ki milyen temetést rendel, véleményem szerint összefügg a családi viszonyokkal. Azok, akik szeretetben éltek, azzal is igyekeznek kifejezni a elhunyt személyhez fűződő érzelmeiket, hogy mindenből a drágábbat választják, míg rossz családi kapcsolatok esetén nagyon meggondolják, mennyit költsenek az elhunytra. Egyébként a Szlovák Takarékpénztárban van már olyan biztosítási forma, amelyet ha megnyit valaki - kezes meghagyása mellett -, félretehet saját temetésére, és a halotti bizonyítvány felmutatásával az összeget eltemetője megkapja.

Bodrogközben mi számít vezető haláloknak?

Egyértelműen a daganatos megbetegedések, legalább az elhunytak fele ebben hal meg.

Munkája nagyfokú empátiát követel meg...

A halálozás és a temetés között eltelt három napon mindenkihez igyekszünk részvéttel, tapintattal és együttérzéssel fordulni. De ez természetes, hiszen az emberek szeretteiket bízzák ránk erre az időre. 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.