2026. július 8., 13:41

A pénz követi a beteget – megújult a lévai kórház

Az AGEL csoport által működtetett lévai kórházban 2026 júniusában befejeződött az intézmény 78 millió eurós rekonstrukciója. Az egészségügyi intézmény lezárta a fekvőbeteg-pavilon komplex felújítását, a központi műtőblokk, az intenzív terápiás ágyak, a laboratóriumok és az új ambuláns helyiségek kialakítását. 

AGEL kórház
Fotó: Kaszmán Zoltán

A nagyszabású beruházással tulajdonképpen egy új, modern, monoblokk típusú kórház jött létre, amely egyedülálló a régióban. A projekt megvalósításában jelentős szerepet vállalt az AGEL csoport, amely saját forrásból több mint 27 millió eurót fektetett be a kórház modernizációjába. A projekt számára a Szlovák Köztársaság Helyreállítási és Ellenállóképességi Tervéből megközelítőleg 51 millió eurót biztosítottak.

Kórház
Fotó:  Kaszmán Zoltán
Modern infrastruktúra, képzett egészségügyi dolgozók
A lévai kórház rekonstrukciója jelentős lépést jelent a szlovákiai egészségügyi ellátás modernizációjában. Örülök, hogy sikerült egy olyan modern kórházi környezetet kialakítanunk, amely magasabb komfortot biztosít a betegeknek, jobb körülményeket az egészségügyi dolgozóknak és színvonalasabb egészségügyi ellátást az egész régiónak. Ez a bizonyítéka annak, hogy az egészségügyi beruházásoknak van értelmük, és konkrét eredményeket hoznak a betegek és a jövő generációi számára"

– fogalmazta meg Michal Pišoja, az AGEL csoport igazgatótanácsának elnöke.

Amint Tomáš Lučkai, az AGEL csoport ügyvezető igazgatója, a Helyreállítási Tervből társfinanszírozott projektek vezetésével megbízott felelős hozzátette, ez a beruházás magába foglalja a C fekvőbeteg-pavilon, valamint az A és B épületek részeinek teljes felújítását. 

– Prioritásunk nemcsak a modern infrastruktúra, hanem a kellő számú, képzett egészségügyi dolgozó is, akiknek a fejlődésén szisztematikusan dolgozunk. Azt is kifejtette, hogy ez a szlovákiai egészségügyi intézmények történetének eddigi legnagyobb volumenű rekonstrukciója, amelyet a kórház teljes működése mellett hajtottak végre.

Felelős befektetés

A komplex felújítást Kamil Šaško egészségügyi miniszter is pozitívan értékelte. 

– Ez a bizonyíték arra, amit hivatalba lépésemkor megígértem, hogy az egészségügybe áramló pénz követni fogja a beteget. Léva a bizonyíték arra, hogy közpénzből nőtt ki egy új, modern kórház, amelynek nincs párja a régióban. Így kell kinéznie az egészségügybe való felelős befektetésnek, hogy abból profitáljon a beteg és a régió, ma és a következő generációk is – fogalmazott a miniszter.

Átadó
Fotó:  Kaszmán Zoltán
A teljes modernizált terület meghaladja az 50 ezer négyzetmétert; 259 ágy ment át teljes felújításon, amelyek mindegyikéhez az európai szabványoknak megfelelően saját szociális helyiség is tartozik. Az eredeti projekten felül – az egészségügyi minisztériummal való együttműködésnek és a projekt kibővítését jóváhagyó módosítási eljárásoknak köszönhetően – sikerült 89 új ágyat kialakítani, miközben a beruházásra szánt támogatási keretet nem lépték túl.

– A kórház öt modern műtőt és egy új, 18 ágyas intenzív osztályt kapott, ami jelentősen növelte a kritikus állapotú betegek ellátásának a kapacitását. Az egészségügyi technológiába történő, közel 5 millió eurós beruházás magába foglalja a legmodernebb ultrahang-készülékeket, a röntgentechnikát, a mammográfot és a komplex műtéti felszerelést – részletezte Ján Belanský kórházigazgató.

Az összes munkahely monoblokkba történő központosításával alapvetően megváltozott a kórház működése. Összekapcsolták a sürgősségi betegellátót, a műtőket és a kórház összes fő osztályát.

Csúcstechnológiás felszerelés

A befejezett rekonstrukció részét képezi egy új generációs szülészet is. A modern terek a csúcstechnológiás orvosi felszerelést ötvözik a szülő nők intimitásának és egyéni igényeinek előtérbe helyezésével. A szülészet, az újszülött osztály, a gyermekágyas osztály, a szülészeti-nőgyógyászati osztály és a gyermekgyógyászat most egyetlen tömbben összpontosul, amely közvetlen összeköttetésben áll a műtővel.

A kórháznak a projektből egyéb jelentős beruházásokat is sikerült finanszíroznia: a CORI robotizált műtéti rendszert, valamint a kórház külső területének felújítását.

A CORI robotrendszer a pontosság új szintjét hozza el kórházunkba az ízületi protézisek beültetése során. Az ízület háromdimenziós modelljének közvetlenül a műtét alatt történő létrehozásával lehetővé teszi a sebész számára, hogy a beavatkozást a beteg egyéni anatómiájához igazítsa és elérje az implantátum optimális elhelyezését. A rendszer védi a lágyrészeket, jobban kiegyensúlyozza azok feszülését az implantátum körül, ezáltal hozzájárul a pótlás nagyobb stabilitásához és várhatóan hosszabb élettartamához. A betegek számára ez kisebb műtét utáni fájdalmat, rövidebb kórházi tartózkodást és a mindennapi tevékenységekhez való gyorsabb visszatérést jelent"

– mondta el Peter Macho igazgatóhelyettes.

Ezzel párhuzamosan sikerült felújítani a kórház külső területeinek egy részét is, kiépíteni a hozzáférési utakat, a parkolót, valamint megújítani a zöldfelületeket.

A kórház az ország legnagyobb járásának több mint 160 ezer lakosa számára biztosít egészségügyi ellátást, s egyben Nyitra megye egyik legjelentősebb egészségügyi központja.

Megjelent a Magyar7 2026/27. számában.

Megosztás
Címkék