lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2020. október 19., 20:44

A párkányi gimiben vírusjárvány idején

A koronavírus okozta járvány második hullámát éljük. A párkányi gimnázium épülete szokatlanul csendes, azonban nem teljesen üres. Egészen furcsa módon a tanárok ülnek a tantermekben a katedrán, magyaráznak a számítógépbe, szemben velük a padokra felrakott székek lábai meredeznek rájuk. Mocsi Beáta igazgató asszonnyal a távoktatásról és az iskola helyzetéről beszélgetünk.

Hogyan reagáltak a kollégáik a helyzetre?

Pedagógusaink nagyon rugalmasak, hiszen sokat dolgozunk számítógépen és a világhálón. Ennek ellenére megvolt a félsz, az aggodalom, hogyan fog ez az egész működni. Megmondom őszintén nem volt egyszerű ráállni a távoktatásra, hiszen nem voltak kidolgozva olyan feladatok, amelyeket a gyerekek online megoldhattak. A tananyag magyarázatát is folyamatosan alakítani kell.

párkányi gimi 2
Uzsák Éva tanárnő és Mocsi Beáta igazgató

Három éve mindent digitalizáltunk, van edupage oldalunk, amin keresztül tudunk tanítani. Ezen kívül használtuk a facebook üzenőfalát, a zoomot és a meet-et is. A tavaszi távoktatás egészen jól beindult, minden tanulónk csatlakozni tudott az oktatóoldalhoz. Tudunk házi feladatot adni, felmérőt íratni, akár feleltetni is. Ebben a második hullámban már nem is az online oktatás miatt aggódtunk, hanem hogy elég gyors lesz-e az internet, nem fog-e szakadozni, elég modernek e a számítógépek. Mondhatom, kisebb zökkenőkkel, szépen elindult az oktatás.

Tény és való, hogy ez a második távoktatási időszak váratlanul ért, bár már augusztusban figyelmeztettek, kell erre készülni. Felmértük, a diákok milyen szinten vannak ellátva számítógépes technikával, bár tudtuk nagy baj nem lehet, hiszen a tavaszi időszakban is minden rendben ment. Ez a fajta oktatás a diákok zömének tetszik, bár az iskolába járást nagyon hiányolják. Ha minden a legjobban megy is, akkor se lehet visszaadni azt, amit egy osztályban a tanár képes átadni a gyereknek.

Az órarend szerint oktatunk, gyereknek, tanárnak már reggel 8-kor ott kell ülnie a gép előtt. Mi tanárok, bent vagyunk az iskolában - külön tantermekben ülünk és mindenki viszi a saját óráját. Írjuk a hiányzókat, aki nincs jelen, annak igazolnia kell a távolmaradását.

párkányi gimi 3
Csicsay Károly tanár irodalomórát tart

Úgy tudom, a gimnázium egy időben létszámhiánnyal küszködött, de kilábalt a gondokkal terhelt időszakból. Egyre több a tanuló, csak hajszál hiányzik ahhoz, hogy teljes szervezettségű iskola legyen.

Megyei fenntartású iskola vagyunk, 101 tanulóval. Az idén 73 jelentkezőnk volt 27 helyre két osztályba. Tudjuk, a tanulók két helyre is beadhatják jelentkezésüket, de a túljelentkezés így is egyértelmű. A lényeg, hogy tudtunk nyitni egy magyar és egy szlovák osztályt. 2017-ben úgy vettem át az iskolát, hogy volt négy magyar osztály – minden évfolyamban egy, és egy kifutó szlovák osztály. Most úgy áll a helyzet, hogy minden évfolyamban van egy magyar osztály és első, második és harmadik szlovák osztály. Sokat változtunk. Nagyon jó a kapcsolatunk az alapiskolákkal.

A gimnázium épületén 2019 decemberében ablakcserékre került sor. Egy minisztériumi pályázatból 163 ezer euró támogatást kapott az iskola, melyből segédeszközöket vásárolunk. Áll már a két kinti pingpongasztal, a tornaterembe is vásároltunk eszközöket. Diákjaink is táborozhatnak a projekten keresztül. Egyhetes Erasmus+ programjaink a lengyelekkel és az észtekkel vannak. A legutóbb angol nyelvű teszteket oldottak meg a program résztvevői, amelynek célja felkészíteni a fiatalokat egy esetleges vállalkozás felépítésére. Az Ősök Napján Bugacon jártak diákjaink, iskolai alkotótáborunkban pedig Gál Tamás volt a főelőadó.

Eldicsekedhetek azzal, hogy minden órát szaktanár tanít, ami ritkaság, főleg ilyen kis létszámú iskolában. A kis létszámnak az is előnye, hogy minden tanulónk családi körülményeit ismerjük, a gyerekek be mernek jönni hozzám és elmondani a problémáikat. Talán a jó viszony a magyar és szlovák osztályok tanulói között is a kis létszámból adódik.

Tudvalévő, a gimnáziumok általános műveltséget nyújtanak, egyetemre készítenek fel. Tőlünk is mindenki továbbtanul. A szlovákiaiak mellett népszerűek a magyar, cseh és angliai felsőfokú iskolai intézmények, de ment már diákunk Erdélybe is tanulni. Már nem is azt figyeljük kit vettek fel, hanem azt, ki az, aki el is végzi. Mondhatom, ebben is átlagon felül teljesítünk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.