2018. április 1., 17:13

A magas munkanélküliség a Losonci járás legnagyobb problémája

LOSONC. Január végén 9,85 százalékos munkanélküliség volt a Losonci járásban, ezzel a legnagyobb gondot okozva Besztercebánya megye déli térségében - szögezi le a szociális-gazdasági helyzet időszerű elemzésében az illetékes megyei hivatal regionális fejlesztéssel foglalkozó osztálya.
201803291253560.nezam01.jpg

„Itt aránylag sok lakos él anyagi szükséghelyzetben, ők januárban az összlétszám 7,43 százalékát képezték. Az álláskeresők 90 százaléka hátrányos helyzetben van. E járásban nagyon kevés munkahelyet kínálnak a szakképzett, főleg főiskolai végzettség munkaerőknek. Emiatt romlik a demográfiai görbe, mivel ezek az emberek távoznak a járásból“ – magyarázta az elemzés kapcsán az adott osztály szakreferense, Emília Kodríková.

Bár a Losonci járás Besztercebánya megyében a 4. legfejlettebb járásnak számít, az ipari árbevétel személyenkénti értékelése során a 10. helyet foglalja el. „A vállalkozói aktivitás szempontjából is a megye rosszabb járásai közé tartozik, ahol 1000 lakosra 43 vállalkozó jut, miközben a megyei átlag 57“ – szögezte le Kodríková azzal, hogy a járásban többségben vannak a legfeljebb 20 alkalmazottal működő kisebb cégek, míg a 20-nál több alkalmazottat foglalkoztatók száma 2016-ban 24-et ért el.

Jelenleg nem is a mezőgazdasági termelés számít húzóágazatnak, holott a járás korábban ezzel tűnt ki. „Bár Nógrád a gazdálkodáshoz nagyon jó feltételekkel rendelkezett, eddig azonban nem sikerült felújítania a gyümölcs- és zöldségtermesztését, ami a feldolgozó- és élelmiszeriparhoz kötődik“ – tette hozzá a referens.

A Losonci járás 2015-ben a legkevésbé fejlett járások közé tartozott, amely támogatására kidolgozták a kormány által később jóváhagyott fejlesztési akciótervet. Annak keretében e régió számára csaknem 4,3 millió eurós támogatást hagytak jóvá, illetve 2020-ig hozzávetőleg 1440 munkahely létesítését ígérték meg.

Megosztás