A magas munkanélküliség a Losonci járás legnagyobb problémája
„Itt aránylag sok lakos él anyagi szükséghelyzetben, ők januárban az összlétszám 7,43 százalékát képezték. Az álláskeresők 90 százaléka hátrányos helyzetben van. E járásban nagyon kevés munkahelyet kínálnak a szakképzett, főleg főiskolai végzettség munkaerőknek. Emiatt romlik a demográfiai görbe, mivel ezek az emberek távoznak a járásból“ – magyarázta az elemzés kapcsán az adott osztály szakreferense, Emília Kodríková.
Bár a Losonci járás Besztercebánya megyében a 4. legfejlettebb járásnak számít, az ipari árbevétel személyenkénti értékelése során a 10. helyet foglalja el. „A vállalkozói aktivitás szempontjából is a megye rosszabb járásai közé tartozik, ahol 1000 lakosra 43 vállalkozó jut, miközben a megyei átlag 57“ – szögezte le Kodríková azzal, hogy a járásban többségben vannak a legfeljebb 20 alkalmazottal működő kisebb cégek, míg a 20-nál több alkalmazottat foglalkoztatók száma 2016-ban 24-et ért el.
Jelenleg nem is a mezőgazdasági termelés számít húzóágazatnak, holott a járás korábban ezzel tűnt ki. „Bár Nógrád a gazdálkodáshoz nagyon jó feltételekkel rendelkezett, eddig azonban nem sikerült felújítania a gyümölcs- és zöldségtermesztését, ami a feldolgozó- és élelmiszeriparhoz kötődik“ – tette hozzá a referens.
A Losonci járás 2015-ben a legkevésbé fejlett járások közé tartozott, amely támogatására kidolgozták a kormány által később jóváhagyott fejlesztési akciótervet. Annak keretében e régió számára csaknem 4,3 millió eurós támogatást hagytak jóvá, illetve 2020-ig hozzávetőleg 1440 munkahely létesítését ígérték meg.
