lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. október 19., 14:37

A legfontosabb a megelőzés

Horváth Pavlík Orsolya és Fehér Kornél a Dunaszerdahelyi járásban praktizáló fiatal fogorvosok, akik nemcsak a fogorvosi műszerek és berendezések tekintetében naprakészek, hanem modern, páciensközpontú szemléletet is képviselnek.

fogorvos
Fehér Kornél a rendelőjében
Fotó: Magyar7/Archív felvétel

Talán nem is gondolnánk, de egy-egy fogorvos átlagosan több ezer pácienst kezel a Dunaszerdahelyi járásban, így ne csodálkozzunk, ha hiány van belőlük. A vásárúti Horváth Pavlík Orsolya és a nyárasdi Fehér Kornél pályafutásában nemcsak a fogorvosi szakma a közös, hanem az is, hogy mindketten a Vámbéry Ármin Gimnáziumban érettségiztek és mindkettőjüket másodjára vették fel a Comenius Egyetem Orvostudományi Karára. Mivel Orsi majdnem tíz évvel fiatalabb, így neki már a kezdeteknél módja volt a fogorvosi szakirányt választani. Kornél viszont még a klasszikus orvosit kezdte el, ahonnan fogorvosnak szakosodott. Orsi az egyetem negyedik évétől kezdve már fokozatosan elkezdett asszisztálni, illetve, amennyit a gyakorlat engedett, önállóan dolgozni.

Ezenkívül szinte az egész nyarat, iskolai szüneteket és szombatokat szakmai gyakorlattal töltöttem, ami egy hatalmas plusz volt. Az utolsó záróvizsgámat követően azonnal munkába is álltam Nagymegyeren, ahonnan szülési szabadságra mentem, de részmunkaidőben elég korán visszatértem. Hajtott a tenni akarás és fejlődni akartam. Az sem volt mellékes, hogy a fogorvosi szakma olyan gyorsan fejlődik, hogy pár év kihagyás is sokat számíthat

– kezdte Orsi, aki Vásárútra ment férjhez, így kézenfekvő volt, hogy a helyi egészségügyi központban bérel helyiségeket, hogy megkezdje az önálló praktizálást.

– A Covid alatt is dolgoztunk, hiszen fájós fog akkor is volt, továbbá új rendelővel, friss pacientúrával úgy éreztem, nem hagyhatom cserben az embereket. A modern rendelő egyik alapismérve, hogy minden van benne, ami a páciens kiszolgálásához szükséges, továbbá igyekszik lépést tartani a fejlődéssel – húzta alá Orsi.

fogorvos
Horváth Pavlík Orsolya a rendelőjében
Fotó:  Magyar7/ Archív felvétel

Kornélt harmadikos gimnazista korában győzte meg a család baráti körének egyik tagja, hogy ő is erre a pályára lépjen.

– Mivel édesapám fogtechnikus volt, így a fogászathoz való kötődés már alapból megvolt. Később, az egyetemen mi voltunk az első évfolyam, akik már fogszakorvosokként végeztünk. Az egyetem alatt és után a családi barát édesapjánál gyakorlatoztam, majd 2011-ben saját rendelőt nyitottam – mesélte Kornél.

Érezzük magunkat komfortosan

Egy modern fogorvosi rendelőben már nyoma sincs a vészjóslóan fehér színnek, a talán még az ötvenes évekből itt felejtett, az ülésbe épített köpőcsészének, a klasszikus orvosi vasszekrénynek, melynek üvegajtaja mögött a polcokon veszedelmesebbnél veszedelmesebb fogók, szikék, méretes orvosi tűk, injekciós fecskendők és borzalmas színű, latin betűs gyógyszeres dobozok sorakoznak. Gyerekkoromban a fogorvosi fúró még úgy szólt, mint a légkalapács, és maga a művelet is olyan volt, mintha a fogak helyett aszfaltot törtek volna a szájüregben.

A 21. században és főleg az utóbbi két évtizedben már szerencsére másként mennek a dolgok. Az idősebbek is levethetik magukról a fogorvosokkal szemben táplált félelmet, ellenszenvet és előítéleteket, ha csak egy kicsit változtatnak a hozzáállásukon, és nemcsak végszükség esetén keresik fel a fogorvost, hanem szükséges időközönként rászánják magukat a megelőző vizsgálatra.

– Ha picit visszanézünk az időben, akkor a diagnosztika és a kezelés szempontjából nem volt annyi lehetőség és nem volt annyi modern eszköz, mint manapság. Ez is az oka annak, hogy az idősebb kollégák zöme általában a fogóhoz nyúlt olyan esetekben is, amelyeknél manapság már biztosan nem húznánk fogat. Ebből kifolyólag az emberekben alapból kialakult a rossz érzés és a félelem. Manapság azonban már nagyon nagy figyelmet fordítanak a prevencióra – mondta Kornél.

Már a pályám elején megfogalmazódott bennem, hogy ha egyszer lesz egy saját rendelőm, azt mindenképp a lehető „legotthonosabban” szeretném berendezni. Nekem is jobb, mivel kellemes, meleg színek vesznek körül, amit a páciensek is értékelnek

– hangsúlyozta Orsi.

Szakmai képzések

Mint minden szakma, így a fogászat is rohamos léptékekkel fejlődik. A Szlovák Fogorvosi Kamara a fogorvosok szakmai továbbképzését az egyetem elvégzése után ötéves ciklusokra bontja. Minden ciklus alatt legalább 150 kreditpontot kell megszerezniük a fogorvosoknak ahhoz, hogy szakmailag értékelhetők legyenek. Mivel általában a képzésekért 10-15 kreditpont jár, ez éves lebontásban nagyjából 3-4 képzést feltételez, ami kötelező ahhoz, hogy az illető praktizálhasson. Egy-egy képzés 4-500 euróba kerül, amit az orvos természetesen saját zsebből fizet ki.

Sajnos néhány csehországi képzésen kívül a szlovák kamara nem ismeri el a külföldi képzéseket, ennek ellenére mégis sokat járok Budapestre és Bécsbe, mivel ott olyan dolgokat tapasztalhat meg az ember, amilyenekre máshol nincs lehetőség. A feleségem is fogorvos, Győrben, s már jó pár éve együtt járunk a budapesti Dental World konferenciákra, ahol csúcselőadók ismertetik a szakmai világ legújabb dolgait.

Rengeteg modern anyag, műszer kerül bemutatásra, valamint a kiállítótér közepén üvegfalakkal körülvett kezelőhelyiségben elismert sebészek, fogorvosok élő műtéteit és kezeléseit tekinthetjük meg. Műtét közben a bemutatott technikával kapcsolatban magyaráznak is, illetve a műtét után lehetőség nyílik kérdéseket feltenni. Ilyet például Szlovákiában még nem tapasztaltam – jegyezte meg Kornél, akinek a „kedvenc” szakterülete az esztétikai fogászat és a pótlások.

fogorvos
Horváth Pavlík Orsolya fogászati kezelés közben
Fotó:  Magyar7/ Archív felvétel
A fogorvosi székben

A fogápolás akkor kezdődik, amikor az első tejfog kibújik a pici gyermek szájában.

Soha nem hazudhatunk a gyerekeknek. Nem mondhatjuk azt, hogy a fogorvos majd „csak megnézi”. A fogorvos sem hazudhat, igaz, virágnyelven, de elmondja az igazságot. Nem szabad a gyereket rémisztgetni a fogorvossal, mert egyszer úgyis el kell mennie, akkor is, ha jók a fogai. A fogvesztés (főleg a fiatalkori) önértékelési gondokat idézhet elő, hiszen az egészséges testkép része az ép fogsor, de az ínyproblémák, a kellemetlen lehelet vagy a beszédproblémák is kiválthatnak hasonló érzéseket. Ne feledjük, hogy a gyerek mindig a szülőt utánozza, a fogápolásban sincs ez másképpen. Orsinak a gyerekfogászat az egyik szívügye, és a fejlődése szempontjából ebbe fekteti a legtöbb energiát.

– Nem a gyerekeket, hanem a szülőket tanítjuk meg fogat mosni! Egy 4-5 éves gyerek még írni sem tud. A fogmosás egy hasonlóan nehéz feladat, amihez az ilyen korú gyereknek a kellő finommotorikai képessége még nincs meg. Nem azt mondom, hogy ne kísérletezzenek, ne próbálkozzanak, de a szülő dolga az, hogy ellenőrizze és átmossa a gyermeke fogait. Sok fogorvos nem szívesen fogad gyerekeket, de engem kimondottan örömmel tölt el, amikor a megfelelő hozzáállással sikerül egy nem együttműködő gyerekből együttműködőt varázsolni. Az a célom, hogy legalább a saját pácienseim körében egy egészségesebb generációt „neveljek ki”.

Azt Horváth Pavlík Orsolya és Fehér Kornél is megfigyelte, hogy a gyerekek táplálkozási szokásai nagyon rossz irányban változtak. Ez az oka annak, hogy a szájhigiéniára ötször annyi figyelmet kell fordítani, mint pár évtizede. Fontos tehát a pozitív szokások megerősítése a családban.

Kornélnak a fogyatékkal élő páciensek kezelése is a szívügye. Siketnéma pácienseivel a kezdetekben nehéz volt megértetnie magát, kézzel-lábbal magyaráztak egymásnak, és az instrukciókat írásban közölte velük. Nyilván mindkét részről hallatlan türelem és empátia szükségeltetik a kommunikációhoz, de ez a többszöri találkozás után már tökéletesen működött. Down-szindrómás és más, fogyatékkal élő páciense is volt már, s igaz, hogy velük lassabb a munka, de megy. Ugyanez érvényes a hiperaktív gyerekek esetében is, vannak trükkök, fortélyok, amelyek segítségével közelebb lehet kerülni hozzájuk. 

Megjelent a Magyar7 2023/41. számában.

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.