lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2024. március 11., 14:23

A köztársasági elnök feladata nem az, hogy a társadalomban meglévő árkokat tovább mélyítse

Forró Krisztián kampánykörútja során egy nap két keleti régió lakosaival is találkozott. Ung-vidék központját, Nagykapost követően a bodrogköziek a királyhelmeci kultúrház majdnem teltházas nagytermében üdvözölhették  a Magyar Szövetség köztársaságielnök-jelöltjét.

Forró keleten
Galéria
+11 kép a galériában
Fotó: Molnár Gabriella

Királyhelmecen a megjelenteket Furik Péter, a Magyar Szövetség tőketerebesi járási, közelmúltban megválasztott elnöke köszöntötte, hansúlyozva az elkövetkező két fontos választáson való részvétel jelentőségét. 

Az est házigazdájaként  Forró Krisztiánnal mindkét helyszínen Drab Melinda, európai parlamenti képviselőjelölt beszélgetett. Röviden ismertette vendége életútját és politikai szerepvállalásának eddigi állomásait, aki ezt követően  elmondta: mindig szívesen jön a Bodrogközbe, mert rendre meglepi az itteni szívélyes fogadtatás és a keletiek kedvessége, közvetlensége, mindig öröm számára a velük való találkozás és beszélgetés. A bemutatását annyival egészítette ki, hogy röviden szólt a 10 éve, feleségével alapított, a szépkorúakat segítő Megbecsültek Társasága polgári társulás tevékenységéről. Reményének adott hangot, hogy az eltelt idő alatt, egyelőre csak az ország nyugati régiójának 5 járásában működő szervezetüket belátható időn belül a keleti végekre is kiterjeszthetik, színesebbé és érdekesebbé varázsolva ezzel az itteni szépkorúak mindennapjait.

Forró keleten
Fotó:  Molnár Gabriella

Forró Krisztián a politikába 20 évvel ezelőtti belépését azzal indokolta, hogy fiatal vállalkozóként magyarként szeretett volna érdemben tenni közösségünk fejlődéséért. A járási elnökválasztáson több terület gondjait felölelő programmal indult, ami meghozta győzelmét egy tapasztalt politikussal szemben. Aláhúzta, hogy

jelenleg már csak a Magyar Szövetség  képviseli egyedüli releváns magyar pártként felvidéki közösségünket. Ez az új út kezdete, amin ismét megerősíthetjük közösségünket. Egy olyan képviseletet kell kialakítanunk, amire méltán lehetünk büszkék érdekeink megfelelő védelméért.

Jó példaként hozta fel erre a valamikori egységes MKP-t, amikor a parlamenti jelenlétének köszönhetően déli régióink legsikeresebb éveiket tudhatják magukénak, az erős képviseletünknek köszönhetően egész közösségünk megerősödött, mindig segítettük az ország előrelépését. Hangsúlyozta, hogy újra erőt és eredményeket kell felmutatnunk.

Forró Krisztián arra a kérdésre, miért tartotta fontosnak pártja, hogy személyében a felvidéki magyarságnak saját köztársasági elnök-jelöltje lehessen, azt válaszolta, hogy

szeretném, ha a közösségünk megerősödne. Ez a köztársaságielnök-választás kiváló alkalom arra, hogy ez megtörténjen. Megmutathatjuk, hogy igenis van bennünk annyi erő, hogy tudunk saját jelöltet indítani a megmérettetésben. A 11 jelölt közül miért ne lehetne egy, aki a 8,5%-os felvidéki  közösség erejét megmutatva jelzi, hogy itt vagyunk még akkor is, ha valószínűleg nem most lesz az országnak magyar köztársasági elnöke. Ezért kell a március 23-ai választás első körében megmutatnunk, hogy itt vagyunk, ha azt akarjuk, hogy komolyan vegyenek minket.

Majd azon meggyőződésének adott hangot, hogy biztosan két fordulója lesz az idei választásnak, ugyanis a választási törvény értelmében ahhoz, hogy az első fordulóból kerüljön ki a leendő elnök, a választásra jogosult polgárok  több, mint felének azonos jelöltre kellene szavaznia. Ez teljesen kizárható, figyelembe véve a 11 jelölt indulását. Forró véleménye szerint tehát elmondható, hogy igazi tétje az első fordulónak csak a magyarok számára van, hiszen mi az első körben, ha akarjuk, meg tudjuk mutatni, hogy hányan vagyunk, mekkora súllyal bírunk. A 10 évvel ezelőtt úttörő szerepet vállaló Bárdos Gyulát említve Forró azon reményének adott hangot, hogy a jövőben, ő utána is lesznek olyan bátrak, akik felvállalják, hogy tovább viszik ezt az üzenetet. S a jól ismert, évtizedek óta megoldatlan problémáinkat, jogfosztottságunkból adódó sérelmeinket említve, véleménye szerint ezeket a politikusok helyett közös szándékkal a történészeknek, jogászoknak kellene végre valahára rendezni és megoldani azért, hogy a két nemzet egymással békességben élhessen, közösen építsük az országot.

Ha gólt akarunk rúgni, ahhoz ott kell állnunk a pályán, nem pedig a nézőtéren szotyolázni. Mi ugyanúgy akarjuk építeni ezt az országot, mint a többségben lévők, mert tartozunk ezzel a szüleinknek, nagyszüleinknek, akik sokkal nehezebb időkben kitartottak, megmaradtak magyarnak. Itt fizetjük adónkat, ne tekintsen ránk senki biztonsági kockázatként, mi partnerek akarunk lenni! Azt szeretnénk, ha unokáink is itt maradnának, és a jobb megélhetés reményében nem mennének el elődeik szülőföldjéről, a déli régiók falvaiból, városaiból. Most, sokkal könnyebb időkben a dolgunk csak annyi, hogy nyerjük vissza önbecsülésünket, a hitünket, fogjunk össze, álljunk ki egymásért! S ha ez most sikerül, akkor egészen biztos, hogy a következő megmérettetésen, az európa uniós választásokon, június 8-án nagyon jó eredményt érhetnek el jelöltjeink  

– mondta Forró Krisztián, felelevenítve azt, hogy 5 évvel ezelőtt, a megosztott pártokkal is, csupán 400 szavazat hiányzott ahhoz, hogy bejuttassuk őket.

Forró keleten
Fotó:  Molnár Gabriella

Drab Melinda arra is kíváncsi volt, vajon hogyan látja Forró Krisztián a mindenkori elnök lehetőségeit, milyen szerepe van és milyen kellene, hogy legyen ez a szerep a jövőben, hogyan tud majd bármit tenni a köztársasági elnök a közösségünkért is.

A kérdésre válaszolva a jelölt emlékeztetett rá, hogy a Szlovák Köztársaság elnöki hatáskörei mandátumához képest korlátozottak. Mint mondta, a közvetlen választás során, a polgárok szavazatai alapján győztes egyén nagyon erős felhatalmazással bír, ezzel szemben hatásköreinek zöme szimbolikus.

Természetesen a bírák és az alkotmánybírák, a nagykövetek kinevezése, a nemzetközi szerződések aláírása s nem utolsó sorban a hadsereg főparancsnoki tisztségének lenni mind fontos hatáskörök. A tisztség szimbolikája az, ami valójában erős, hiszen egy adott régióba ellátogatva, egy adott közösséget meglátogatva, megjelenéseivel, megnyilvánulásaival országos szinten felhívhatja és valójában minden egyes alkalommal illene is felhívnia a figyelmet pozitív vagy éppen negatív jelenségekre. A köztársasági elnök feladata nem az, hogy a társadalomban meglévő árkokat tovább ossza, mélyítse, az egyik vagy másik oldal pártját fogja. Pozíciójából adódóan a feleket közelítenie kellene egymáshoz, megbékítenie, integrálnia, csökkenteni a feszültségeket. Bízom benne, hogy ilyen köztársasági elnökünk lesz, aki nem csak belpolitikai, de külpolitikai szinten is az együttműködések lehetőségeit fogja keresni.

Az első forduló utáni eseményeket érintő kérdésreválaszolva Forró Krisztián elmondta, megelégedéssel töltené el őt, ha sikerülne elérni a remélt - a 8,5%-os magyarság tekintetében teljesen reális - 4% fölötti támogatottságot, mert az az erős közösség bizalmát jelentené. Az első kör eredménye véleménye szerint a második körbenmutathatja meg a súlyunkat, azaz a második fordulóba jutott jelölttől megkérdezhetjük, mi az, amivel segíteni tudják a zömében felvidéki magyarság által lakott régióinkat. Az adott válaszok függvényében dől majd el, hogy támogat-e és vajon kit a Magyar Szövetség.

Forró keleten
Fotó:  Molnár Gabriella

A több, mint másfél órás királyhelmeci est végén Forró Krisztián a jelenlévők számos kérdését megválaszolta, az elhangzottakon túl egyéb témák is szóba kerültek. Az elnökjelölttel való kötetlen beszélgetésre a kultúrház kistermében, állófogadás keretén belül nyílt lehetőség.

Forró keleten
Galéria
+11 kép a galériában

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.