2019. október 26., 17:54

A kommunizmus évei és bukása

Mi volt 1989 előtt? címmel nyitottak kiállítást Rozsnyón, a Bányászati Múzeum galériájában a bársonyos forradalom 30. évfordulója alkalmából. A tárlat plasztikusan mutatja be a kommunizmus évtizedeit és bukását.

Mi volt 1989 előtt? - Kiálltás Rozsnyón
Galéria
+12 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergő

A bársonyos forradalom kerek évfordulójáról Kassa megye kulturális intézményeiben rendezvénysorozattal emlékeznek meg. Ennek képezi részét a Rozsnyói Bányászati Múzeum és a Kassai Állami Levéltár együttműködésében létrejött kiállítás, amelynek fővédnöke Rastislav Trnka, Kassa megye elnöke. A tárlatot Daniel Rusnák, Kassa megye alelnöke, Pavol Lackanič, a Rozsnyói Bányászati Múzeum igazgatója és Horváth Pál, a kiállítás kurátora nyitotta meg.

Pavol Lackanič bevezetőjében kiemelte, hogy nagyon aktuális témájú kiállításról van szó, ugyanis egy hónap múlva ünnepeljük a rendszerváltozás kezdetének harmincadik évfordulóját. Egy olyan eseményét, amely lezárta a tárlaton bemutatott korszakot. A szocializmus éveire természetesen mindenki másként tekint, de azt elmondhatjuk, hogy nagy hatással volt arra, ahogyan ma élünk, és ahogyan működik a társadalmunk, fogalmazott az igazgató, aki szerint hasznos dolog áttekinteni a tényeket, és megtekinteni azokat a tárgyakat, amelyek dokumentáljak ezt a kort. Hozzátette, bár a megnyitón kevés fiatal vett részt, reméli, később sokan eljönnek, hiszen számukra ez a kiállítás egy kiváló történelemóra lesz egy elmúlt korszakról.

Daniel Rusnák emlékeztetett arra, hogy az 1989-es események évfordulója kapcsán a megye kulturális intézményeiben gazdag rendezvényeket tartanak, kiállítások, happeningek, beszélgetések, vitaestek várják az érdeklődőket. Rusnák hangsúlyozta, hogy az 1948 és 1989 közötti időszak történelmünk meghatározó része volt, s a fiatalokat meg kell ismertetnünk ezzel a korszakkal, hogy megtanulják, és ne felejtsék el, hogyan éltünk ebben az időszakban, milyen volt az élet, mit hoztak ezek az évek, itt, Rozsnyón is.

Fotó:  Fábián Gergő

– Meggyőződésem, hogy a kiállítás teljesíti a hozzá fűzött elvárásokat, ugyanakkor számos lehetőséget ad kérdések feltételére, gondolkodásra – jegyezte meg Daniel Rusnák.

Horváth Pál, a múzeum munkatársa, a kiállítás kurátora elmondta, hogy a bemutatott anyaggal egyfajta keresztmetszetet kíván adni az 1948 februárja és 1989 novembere közötti időszak történéseiről az egykori Csehszlovákia területén, külön hangsúlyt fektetve Rozsnyóra és a városban lezajlott eseményekre.

A tárlat három egységből épül fel. Az első a kommunista ideológiával foglalkozik, a második a mindennapi életet mutatja be. A kurátor elmondása szerint olyan alapvető témákat igyekezett kiragadni, amelyek a legnagyobb mértékben befolyásolták a mindennapi életet, például a közlekedés és a földművelés fejlődését, illetve a város építészeti fejlődését. Mint tudjuk, az ’50-es években sok történelmi épületet leromboltak a város területén, amelyeket a szocialista realizmus stílusában épült modernebb épületek váltottak fel. A harmadik egység az Elnyomástól a szabadság felé címet viseli, és a korszak legfontosabb eseményeit dokumentálja, amilyen az 1968-as megszállás volt, vagy maga a bársonyos forradalom.

A látogatók megtekinthetik egyebek mellett Lenin mellszobrát, az 1917-es októberi orosz forradalom egyik jelképévé vált Aurora cirkáló vagy egy T–34-es tank nagy méretű makettjét, katonai egyenruhákat, fegyvereket, különböző korabeli dokumentumokat, fényképeket vagy a korszak bútorait, használati tárgyait.

Horváth Pál lapunknak elmondta, a kiállított tárgyak többsége a rozsnyói Bányászati Múzeum gyűjteményéből származik, egy részük az 1977-ben bemutatott munkásmozgalmi tárlat részét képezte. Sok anyagot az állami levéltár kölcsönzött, mint például politikai plakátokat, míg további tárgyak a saját gyűjteményéből, illetve a város lakóinak magángyűjteményéből érkeztek. A legérdekesebb darabnak az Auróra makettjét tartja, amely a már említett munkásmozgalmi tárlat része volt, s amelyet most több évtized után láthat ismét a közönség.

A kurátor hozzátette, a kiállításhoz több kísérőrendezvény is társul. November 15-én például emléknapot tartanak a forradalom kapcsán, de lesznek előadások, beszélgetések, dokumentumfilm-vetítés, illetve a fiatalokat a már hagyományosnak mondható múzeumi-pedagógiai programok is várják majd.

A kiállítás a Rozsnyói Bányászati Múzeum galériájában tekinthető meg jövő február 10-ig.  

Megjelent a Magyar7 2019/43.számában. 

Mi volt 1989 előtt? - Kiálltás Rozsnyón
Galéria
+12 kép a galériában
Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.