lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2019. szeptember 23., 14:46

A japán nagykövet Komáromban

Hétfő délelőtt Komáromban járt Simmi Dzsun, Japán szlovákiai nagykövete. Hivatalos programja keretében tárgyalt Keszegh Béla polgármesterrel, meglátogatta a komáromi erődöt, majd a Selye Egyetem vezetőségével is találkozott.

japan-komarom.jpg
Galéria
+2 kép a galériában

Simmi Dzsun sajtótájékoztatóján megköszönte a lehetőséget Bastrnák Tibornak – aki a parlamentben működő Szlovák-Japán Baráti Társaság elnöke –, hogy először látogathatott el Komáromba.

Elmondta, Szlovákiában jelenleg 70 japán vállalat működik, amelyek több mint tízezer embert alkalmaznak.

Kár, hogy még japán vállalat nem telepedett le Komáromban, de a polgármesterrel pont arról tárgyalt, miképp lehetne elkezdeni a gazdasági kapcsolatok kialakítását.

A nagykövet úr arról is beszámolt, hogy jövőre, 2020-ban ünneplik a japán és (cseh)szlovák diplomáciai kapcsolatok felvételének századik évfordulóját, amelynek apropóján több kulturális rendezvényt készítenek elő. Simmi szeretné, ha Komáromba is több programot elhozhatnának.  

Simmi Dzsun kiemelte a komáromi kapcsolódásokat Japánhoz. Például azt, hogy jövőre Tokió rendezi az olimpiát, ahova a szlovák küldöttséggel több komáromi kajakos és kenus is érkezik. Megemlítette azt a komáromi kislányt is, aki idén márciusban megnyerte a szlovákiai japán nyelvi versenyt. Dicsérte a 16 éves Eva Christína Sokolová nyelvi tudását, és azt, hogy mindezt magánszorgalomból érte el.

A nagykövet elmondta azt is, hogy Japánban egyetlen könyv kapható, amelyet szlovákból fordítottak le japánra. Ez a könyv a komáromi születésű Daniela Kapitáňová műve, a Könyv a temetőről.

Ezért az az érzése, hogy bár Komárom globálisan kicsi, de talán a legismertebb szlovákiai város Japánban.

Kérdésünkre, hogy vannak-e Komárom iránt érdeklődő vállalatok vagy ágazatok a nagykövet azt válaszolta, ilyen messze még nem jutottak. A polgármesterrel való találkozójuk után megállapították, hogy igény volna a város részéről a high-tech technológiák és a smart city (okos város) megoldások iránt. Ezt egy jó kiindulási pontnak tartja, és a nagyköveti feladatköréből kifolyólag tolmácsolni fogja a japán cégek felé ezt az igényt.

A nagykövet kifejezte örömét, hogy a Selye Egyetemnek kiválóak a kapcsolatai a Tokiói Waseda University Szlavisztikai-és Kelet-Európai Intézetével, ahonnan rendszeresen jönnek kutatók a komáromi konferenciákra előadni, és ezt az együttműködést a továbbiakban ő is támogatni szeretné.

Bastrnák Tibor a sajtótájékoztató végén még elmondta, hogy a nagykövet úr vállalta, hogy a jövő évi Komáromi Napok keretében végigfutja az Észak- és Dél-Komárom közötti hagyományos tíz kilométeres versenyt.

japan-komarom.jpg
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.