2018. december 14., 10:20

A határon átnyúló támogatásokról Szepsiben

A Csoóri Sándor Alap, a Nemzeti Kulturális Alap és a Nemzeti Együttműködési Alap pályázati lehetőségeit mutatták be, illetve a pályázatok megírásához és benyújtásához adtak gyakorlati tanácsokat magyarországi szakemberek Szepsiben, a Magyar Házban.

img_1618.jpg
Galéria
+13 kép a galériában
Fotó: Fábián Gergő

A debrődi Forrás civil szervezet szervezésében megvalósult képzésen Gergely Papp Adrianna, Debrőd polgármestere rámutatott, néhány éve már a „pályázatírás korát éljük”, ennek ellenére kevesen akadnak, akik jó pályázatot tudnak írni, s azt el is tudják számolni. „Ezért is kell minél több ember ebben a szektorban, hogy ne egymásra legyünk utalva, hanem ezeket a forrásokat, amelyek Magyarországról irányulnak a határon túli magyarsághoz, az egész Kárpát-medencébe, sikeresen le tudjuk hívni, fel tudjuk használni” – fogalmazott.

Köteles László, a Csemadok országos alelnöke köszönetet mondott az előadóknak, és rámutatott, hogy a rendezvény helyszínéül szolgáló épület is részben magyarországi támogatásnak köszönhetően ad otthont öt magyar szervezetnek. „A mi felelősségünk, hogy azoknak, akik a déli országrészt magukat elsősorban magyarnak vallóként lakják, hatékonyan tudjuk a megtartásukra, felemelkedésükre fordítani a támogatásokat” – mondta.

Sikeresebb pályázatok

Kovács-Pifka Péter, az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő stratégiai tervezésért és európai uniós projektekért felelős főigazgató-helyettese röviden ismertette aza Magyarországra beérkező pályázatok mennyisége, mind a minősége terén jelentős előrelépést tudunk majd elérni intézményt, tevékenységi körét. Bemutatta a különböző támogatásokat, elsősorban azokat, amelyek a teljes Kárpát-medencéből, illetve sok esetben azon túlról is pályázhatók magyar szervezetek számára, de szót ejtett a támogatáskezelő európai uniós fejlesztéseiről is. Reményét fejezte ki, hogy mind . „Elsősorban az a célunk, hogy önök sikeresebben pályázhassanak hozzánk. Ezt szeretnénk erősíteni” – húzta alá, s mindenki figyelmébe ajánlotta az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő honlapját (emet.gov.hu), ahol egyebek mellett elérhetők a pályázatokkal kapcsolatos információk és a kiírások.

Kovács-Pifka Péter
Kovács-Pifka Péter
Fotó:  Fábián Gergő

Landi Julianna, Csoóri Sándor Alap programiroda-vezetője elmondta, az általa képviselt alap főként a népi kultúrára fókuszál, a népzene, néptánc, hagyományok megőrzésére és továbbadására, az ezzel kapcsolatos különböző szakmai tevékenységekre. A Csoóri Sándor Alap tavaly kezdte meg működését, s nagyon népszerű. 2017-ben több mint 10 kategóriában lehetett pályázni, összesen 2,34 milliárd forintra. Az idén 4,36 milliárd forint állt rendelkezésre, kétezernél több pályázat érkezett be, s nagyrészük sikeres volt – emelte ki.

Hajas Gizella, a Nemzeti Kulturális Alap pályázati referense elmondta, az alapot 1993-ban hozták létre a magyarországi és határon túli magyar kulturális élet finanszírozására, célja a nemzeti és egyetemes értékek létrehozásának, megőrzésének és terjesztésének a támogatása. Ismertette a forrásokról döntő 21 szakmai kollégiumot, bemutatta a támogatott kulturális programokat, praktikus tanácsokat adott és lépésről lépésre elmagyarázta a pályázás menetét. Végezetül felhívta a figyelmet, hogy ne hagyjuk utolsó pillanatra a pályázati adatlap kitöltését, a pályázati anyag összeállítását. Egyúttal arra biztatta a külhoni érdeklődőket, hogy bátran pályázzanak. „Mióta az NKA létezik, mindig is fontosak voltak a határon túli pályázók. Ha előnyt nem is élveznek, de mindig odafigyelnek rájuk, próbálják őket támogatni” – mondta.

Révész Nikolett, a Nemzeti Együttműködési Alap pályázati referense kifejtette, a NEA civil szervezeteket támogat, működésüket és szakmai programjaikat, célja a civil társadalom megerősítése. Öt kollégiuma van, ők hozzák a benyújtott pályázatokkal kapcsolatos döntéseket. Beszélt a pályázati lehetőségekről, illetve részletesen bemutatta az Elektronikus Pályázatkezelési és Együttműködési Rendszer (EPER) működését.

Illyés Szabolcs József, az Európai Uniós Projektigazgatóság társadalomtudományi kutatásvezetője szintén gyakorlati tanácsokkal látta el a képzés résztvevőit, elsősorban a költségvetés-tervezet összeállításával kapcsolatosan.

Lesz folytatás

Gergely Papp Adrianna lapunknak nyilatkozva elmondta, a képzésnek lesz folytatása, a pályázati kiírások megjelenése után, várhatóan április vagy május folyamán. „Szeretnénk egy újabb találkozót, amikor már a pályázatok benyújtását követően újabb konkrétumokról tudunk beszélni” – jelentette ki.

Gergely Papp Adrianna
Gergely Papp Adrianna
Fotó:  Fábián Gergő

A Magyar Közösség Pártja Kassa-vidéki járási elnöke hozzátette, egyre többen keresik meg őt a magyarországi támogatásokkal kapcsolatban. „Tudják, hogy van keret kultúrára, hagyományőrzésre, kulturális örökség megóvására, sok más dologra. Az emberek szeretnének élni ezzel a lehetőséggel, csak hát nincs róla fogalmuk, hogyan, hova és miként kell pályázni. Sokan vagyunk, akik tudjuk, de nekünk sem elég az információnk és a kapacitásunk. Az a lényeg, hogy minél több olyan ember legyen a környékünkön, aki képes egy pályázatot megírni, beadni és lebonyolítani, és ne egy-két emberre háruljon ez a feladat, mert az leszűkíti a lehetőségek skáláját” – fejtette ki.

img_1618.jpg
Galéria
+13 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.