2019. február 16., 07:25

A dolgozó anyukák segítsége: a komáromi bölcsődék

A rendszerváltás után országszerte fokozatosan megszűntek az állami bölcsődék. Miközben egyes városokban még működnek városi fenntartású, ám szintén fizetős intézmények, az eltelt időszakban többnyire egyházi és magánbölcsődék jöttek létre.

bölcsőde
Galéria
+3 kép a galériában

Komáromban tíz éve fogadja a kicsiket a belvárosi Manócska, továbbá a VI. bástya közelében található Bambi-klub Magánbölcsőde. A magyar kormány Kárpát-medencei óvodafejlesztési programjának köszönhetően pedig ősszel két bölcsődei csoportot hoznak létre az új Csillag Óvodában.

Manócska Magánbölcsőde a belvárosban 

A bölcsődenyitás és -működtetés szigorú feltételeiről, valamint saját tapasztalatairól a Manócska Magánbölcsőde Villanytelep úti székhelyén annak tulajdonosát, Vida Krisztinát kérdeztük.

– Mivel tíz éve a baráti körömben is több kisgyermekes anyuka fontolgatta, hogy a család anyagi helyzetén javítandó, átjárna dolgozni a dél-komáromi ipari parkba, belevágtam a hiánypótló vállalkozásba – mondja a kezdetekről. – A bölcsődék működését a regionális közegészségügyi hivatalok felügyelik. A Manócska megnyitásakor még az óvodai törvény előírásainak kellett eleget tennünk. A helyszín kiválasztásakor például egy-egy kicsire 4, míg az étkezdében 1,7 négyzetmétert kellett biztosítanunk. Azt is megszabták, hogy egy nevelő legfeljebb hány gyermekkel foglalkozhat, illetve milyen meleg legyen az egyes helyiségekben. A tavaly augusztustól hatályos bölcsődei  törvény értelmében ezen intézményeket besorolták a szociális szolgáltatásokat nyújtó létesítmények kategóriájába.

Az új törvény szigorításokkal járt. Egy gondozó például azóta csak négy gyermekre ügyelhet. Ő a négy alkalmazottjával együtt általában 18-20 kicsivel foglalkozik.

– Míg korábban a kollégák esetében megfelelő végzettségnek számított a gyermekgondozói tanfolyam elvégzése, újabban mindnyájuknak érettségi vizsgával is rendelkezniük kell. Tulajdonosként a felsőfokú közgazdászvégzettségem és a pedagógiai minimum megszerzése után nekem is el kellett végeznem a gondozói tanfolyamot. Az egykori Zväzarm-épületet akadálymentesíteni kellett, és további elvárásoknak is meg kell felelnünk. A Manócskát például nyilvántartásba kellett venni a Nyitrai Kerületi Hivatalban.

Az 1–3 éves „manócskák“ között olyanok is vannak, akik csak fél napot töltenek náluk. Ott sajátítják el az alapvető készségeket, megtanulnak beilleszkedni a közösségbe, önállóan étkezni és egyebeket. Nagyon magas szinten foglalkoznak a motorikus és nyelvi fejlesztésükkel, amit az óvodai visszajelzések is igazolnak: gyakran dicsérik az innen kikerült kicsik szókincsét. Magyar és szlovák gyerekeket egyaránt fogadnak, sőt arab és ukrán kicsik is vannak a bölcsiben. Nagy hangsúlyt fektetnek a testmozgásra. Itt erősödik meg az immunrendszerük, s mivel a szokványos gyermekbetegségeket korán elkapják egymástól, ezért az óvodában már ritkábban betegeskednek.

A központi szabályozás ellenére a bölcsődék közvetlen állami támogatásban nem részesülnek. Ha azonban a gyermekgondozási szabadságát önként megszakító anyuka dolgozni megy, akkor az addigi családi pótlék helyett gyermeke 3 éves koráig havi 280 eurós gondozási pótlékot igényelhet a járási munkahivatalban. Ebből az uniós támogatásból fedezheti a bölcsődei költséget, a havi bérét pedig a családjára költheti. A Manócskában ez az összeg elegendőnek bizonyul, mert egy napra 10 eurót kell fizetni a gondozásért, 3 eurót az étkezésért.

Amikor a túlparti Nokia üzemet bezárták, több észak-komáromi anyuka is munkanélkülivé vált. Kénytelenek voltak kivenni gyermekeiket a bölcsődéből. A csökkenő gyermeklétszám miatt Vida Krisztinának mellékállásokat kellett vállalnia, hogy az alkalmazottai bérét ki tudja fizetni. Mi tagadás, az intézmény bezárását is többször fontolóra vette, de azt valahogy mindig sikerült megúszni. Megmaradt tehát a Manócska, ahol munkanapokon 7.00-től 16.30-ig biztosítják a szolgáltatást.

Kertvárosi Bambi-klub

A Hajmássy Zuzana által működtetett Bambi-klub Magánbölcsőde kertvárosi környezetben, a bástyabeli római lapidárium közelében található. A Szinnyei utca egyik családi házában működő kisebb bölcsődéhez gyermekközpontú, biztonságos játékelemekkel felszerelt játszókert is tartozik. Az egészségügyi és óvodapedagógusi végzettségű gondozók 6 hónapos kortól 3 éves korig foglalkoznak a kicsikkel, munkanapokon 7.00-től 16.30-ig. Az ellátásért itt havi 320 eurót kell fizetni.

Az intézmény honlapján megtudhatjuk, hogy pedagógiai programjuk a mozgáskultúra fejlesztésére és a párhuzamos magyar–szlovák nyelvi nevelésre épül. Az egészségeséletmód-programjuk biztosítja a rendszeres testmozgást és nagy hangsúlyt fektetnek az egészséges táplálkozásra. A gyermekek kiváló körülmények között, játékosan tanulhatnak. Fokozatosan Montessori-elemeket tartalmazó foglalkozásokat vezetnek be.

Tavasszal nyílik a Csillag Óvoda és Bölcsőde

Fekete Vincétől, a Komáromi Református Egyházközség főgondnokától megtudtuk, hogy áprilisban kellene átadni a magyar kormány Kárpát-medencei óvodafejlesztési programjában létesülő Csillag Óvoda és Bölcsőde épületét.

– Azt követően előfordulhat, hogy a Nyitrabánya (Handlová) utcai óvoda még a tanév végén átköltözik az új helyszínre. Annak munkaközössége 2019. január 1-től már az egyházközségünkhöz tartozik, mivel minisztériumi jóváhagyással Komárom várostól átvettük az alapító-fenntartói jogkört. A megfelelő végzettségű bölcsődei személyzet felvétele még folyamatban van. Egyházunk központilag pályázott a fennhatósága alá tartozó 16 felvidéki református óvoda berendezésére. Korszerű, a tűzvédelmi, biztonsági és higiéniai szabványoknak megfelelő bútorok és eszközök kerülnek majd ebbe az intézménybe, amely terveink szerint három óvodai osztállyal és két, 12 fős bölcsődei csoporttal kezdi meg a működését a Szövetkezet utcában.

Megjelent a Magyar7 hetilap 2019/7. számában.      

bölcsőde
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.