2018. június 8., 16:20

Zidane történelmi fejese után az olaszok negyedik győzelme

A 2006-os világbajnokságot az olaszok nyerték. A Németországban rendezett torna döntőjében Zidane lefejelte Materazzit, ami után kiállították a franciát. Olaszország ezen a tornán - a korábbi évektől eltérően - kiválóan rúgta a tizenegyeseket a döntőben, míg a hazaiaknak meg kellett elégedniük a bronzzal is. A legjobb négy közé pedig csak európai válogatottak jutottak be.

Labdarúgó világbajnokság 2006
Fotó: TASR/AP

A 2006-os torna rendezési jogáról az ezredfordulón döntöttek. Az öt pályázó közül Brazília három nappal a szavazás előtt visszalépett. A megmaradtak közül az első körben Marokkó esett ki, a másodikban Anglia, a harmadikban pedig egy voks döntött Dél-Afrika ellen Németország javára. A 12:11 arányú döntést azonban beárnyékolta némi botrány is.

A selejtező egyik érdekessége volt a spnayolok kijutása is, amikor a pótselejtező első meccsén 5:1-re ütötték ki gyanús körülmények között játékvezetői segédlettel a szlovákokat. A tornáról lemaradtak a 2004-es Európa-bajnok görögök, a 2004-es Ázsia-kupa győztesei, a kínaiak, de a 2006-os Afrikai Nemzetek Kupája-győztes egyiptomiak is.

Angola, Elefántcsontpart, Csehország, Ghána, Szerbia és Montenegró, Togo, Trinidad és Tobago és Ukrajna először kvalifikálták magukat a vb-re, igaz, a csehek Csehszlovákia, a szerbek és a montenegróiak Jugoszlávia, az ukránok pedig Szovjetunió néven már részt vettek korábban is a tornán.

A világbajnokságot június 9. és július 9. között rendezték tizenkét városban, Berlin, Dortmund, München, Stuttgart, Gelsenkirchen, Hamburg, Frankfurt, Kaiserslautern, Köln, Hannover, Lipcse és Nürnberg. Az aranygól szabályt eltörölték ezen a tornán, a címvédőnek azonban már selejtezőt kellett játszania, csak a hazaiak vehettek részt automatikusan a vb-n.

Az A csoportot három győzelemmel zárták a németek, az ecuadoriak, a lengyelek és Costa Rica előtt. A B csoportból Anglia a svédekkel együtt jutott tovább, Paraguay és Trinidad és Tobago búcsúztak. A C csoportot tartották a legnehezebbnek, de Argentína és Hollandia könnyedén léptek tovább, az elefántcsontpartiak és a dél-amerikaiak által 6:0-ra kiütött Szerbia és Montenegró utazhattak haza. A D-t a portugálok húzták be pontveszteség nélkül, Mexikó jutott még tovább, Angola és Irán keveset adott hozzá a tornához.

Az E csoportban az olaszok végeztek az élen, a ghánaiak, a csehek és az amerikaiak előtt. Az olaszok úgy érkeztek a tornára, mint 1982-ben. A játékvezetők megvesztegetési botránya a Juventust érintette a legmélyebben, kizárták őket a Serie A-ból, és két bajnoki címüket is elvették. Az F pontveszteség nélkül a braziloké lett, Ausztrália volt a második, a horvátok és a japánok csomagolhattak. A G csoportban a svájciak gólt sem kapva jutottak tovább, a franciák azonban csak nehezen, Dél-Korea és a togóiak mehettek haza. A H jelű négyesben a spanyolok pontveszteség nélkül végeztek az élen, viszont az első fordulóban 4:0-s vereséget szenvedő ukránok utána kétszer is győztek, és ők jutottak még tovább, a tunéziaiak és a szaúd-arábiaiak kárára.

A nyolcaddöntőben a hazaiak Lukas Podolski két góljával ejtették ki Svédországot, az argentinok csak hosszabbításban tudták legyőzni a mexikóiakat, az angolok pedig Beckham szabdarúgásból szerzett találatával az ecuadoriakat. A portugálok és a hollandok harca a világbajnokságok legtöbb sárga és piros lapját eredményezte, tizenhat sárgát és négy pirosat osztott ki az orosz játékvezető, aki elveszítette az irányítást a meccs felett. Egy gól döntött a portugálok javára.

Az olaszok emberhátrányban egy könnyedén befújt tizenegyessel győztek 1:0-ra percekkel a rendes játékidő letelte után az ausztrálok ellen. A svájciak és az ukránok összecsapása a torna legunalmasabb mérkőzését hozta.

Gól nélküli döntetlen után büntetőkkel nyertek a kelet-európaiak, a svájciak pedig úgy estek ki a vb-ről, hogy gólt sem kaptak, ami elsőzör fordult elő a világbajnokságok történetében. A brazilok 3:0-val küldték haza a ghánaiakat, Ronaldo tizenötödik gólját szerezte a vb-ken, ezzel ő lett a legeredményesebb góllövő. A franciák megfordították az eredményt, és 3:1-re győztek a spanyolok ellen.

A negyeddöntőben a németek az argentinokat győzték le tizenegyesekkel. A dél-amerikaiak vezettek, és José Pékerman úgy gondolta, kivédekezik az egygólos előnyt. Lecserélte az együttes eszét, Riquelmét, utána Crespót is, Miroslav Klose pedig egyenlített. Az olaszok könnyedén jutottak tovább, 3:0-val ejtették ki az ukránokat. Az Anglia-Portugália gól nélküli dötetlennel zárult, a tiznegyeseket a portugálok nyerték, a bűnbak Wayne Rooney lett, akit a 62. percben kiállítottak. A franciák csak 1:0-ra nyertek a brazilok ellen, de jól játszottak.

Az elődöntőbe 1982 után ismét kizárólag európai alakulatok kerültek. A hazaiak az olaszokkal küzdöttek. A hosszabbításban már úgy tűnt, a tizenegyesekre gondolnak a felek, majd a 119. percben a balhátvéd Fabio Grosso rúgott egy gyönyörű gólt Jens Lehmann kapujába, a 121. percben pedig Alessandro Del Piero egy ellentámadás végén tekerte a labdát a felsőbe. A franciák a portugálokat 1:0-ra győzték le, Ricardo Carvalho buktatta Thierry Henryt, Zidane pedig értékesítette a tizenegyest. A bronzmeccsen 3:1-re nyertek a hazaiak, Klose pedig 5 góllal a gólkirályi címet is megszerezte.

A döntőben Marcello Lippi negyedik világbajnoki címéhez vezette Olaszországot. A hazájában nem kedvelt Raymond Domenech elsődlegesen Zinédine Zidane-ra számított. A franciák szereztek vezetést, Marco Materazzi a játékvezető véleménye szerint buktatta Florent Maloudát, Zidane a felső lécre vágta a labdát, onnan azonban a gólvonal túlra pattant. Andrea Pirlo szöglete után Materazzi fejesével egyenlítettek az olaszok. Ismét Pirlo szöglete következett, Luca Toni azonban a felső lécre fejelt.

A franciák a második félidőben egy újabb tizenegyeshez juthattak volna, de elmaradt a sípszó, Toninak pedig volt egy lesgólja is. A hosszabbításban Zidane fejesénél Gianluigi Buffon a keresztléc alól tornászta szögletre a labdát, majd a 110. percben Zidane lefejelte Materazzit, és pirossal mehetett le a pályáról. Materazzi az egész meccs folyamán piszkálta Zidane-t, majd Zidane nővérére tett megjegyzést, a pletykák szerint. A büntetőpárbaj első körében Pirlo és Wiltord is betalált, Materazzi szintén, Trezeguet viszont a lécre rúgta a labdát. De Rossi, Abidal, Del Piero és Sagnol is belőtte, majd Grosso következett, és az olaszok világbajnokok lettek.

Olaszország-Franciaország 1:1 (hosszabbítás után), 5:3 (11-esekkel).