2018. október 26., 21:38

Képeken a legtisztább levegőjű európai nagyvárosok - Kerékpárra cserélték az autókat

Követendő példát jelentenek a következő európai nagyvárosok.

fővárosok levegőminősége
Galéria
+9 kép a galériában
Fotó: femina.hu

A főváros szó hallatán sokaknak ugrik be elsőként a hömpölygő tömeg, a közlekedési dugó és a rossz levegő, pedig a Greenpeace 2018-as tanulmányából kiderül, nem törvényszerű, hogy így legyen.

A közlekedési infrastruktúra fenntartható módon történő fejlesztése megoldást jelenthet arra, hogy ne legyen teljesen hétköznapi élmény a metrón a szardíniafíling, a felszínen való közlekedés tempója meghaladja a 10 km/h-s sebességet, valamint a város szívében is jó érzés legyen a levegőbe szippantani.

A legtisztább levegőjű európai nagyvárosok

A Ranking of European Cities in Sustainable Transport - Európai városok fenntartható közlekedés szerinti rangsora - című vizsgálat során górcső alá vették a városok levegőminőségét, az utak biztonságát, a tömegközlekedést, a kerékpáros és gyalogos infrastruktúrát. Bebizonyosodott, hogy azoknak a városoknak tisztább a levegője, ahol az autót könnyebb kerékpárra cserélni a bicikliút-hálózat fejlettsége miatt.

A Greenpeace tanulmánya szerint, bár Budapesten jó a tömegközlekedés, a légszennyezettség igen magas. A magyar metropolisz a 13 fővárost vizsgáló tanulmány összesített listájának nyolcadik helyén végzett, a levegőminőség tekintetében pedig csupán Párizst és a 12 milliós Moszkvát sikerült megelőznie. Az alábbiakban megmutatjuk a legtisztább levegőjű európai fővárosokat, és azt is, mely városokkal végzett még holtversenyben Budapest.

Norvégia fővárosa az összesített listában csak a harmadik helyet szerezte meg, de a levegőminőség tekintetében Oslo abszolút első lett.

Fotó:  femina.hu

Ha a budapestinél tisztább levegőre vágysz, hétvégi kiruccanáshoz ideális választás a szomszédos Bécs városa, mely levegőminőség tekintetében a második helyen végzett.

Fotó:  femina.hu

Brüsszel nevezetességeit - például a Cinquantenaire parkot - kerékpárra pattanva érdemes megnézni. A belga fővárosban szinte bárhol lehet biciklit bérelni.

Fotó:  femina.hu

A svájci nagyváros levegőminőség szempontjából a második helyen osztozik Bécs, Brüsszel és Koppenhága városával, ami nem meglepő, hiszen Zürich egy abszolút biciklibarát város, sok-sok kerékpárúttal.

Fotó:  femina.hu

Koppenhága az összesített lista első helyezettje lett, levegőminőség szempontjából pedig a második helyet szerezte meg, megosztva a már említett három fővárossal.

Fotó:  femina.hu

Hollandiában több a bicikli, mint az ország lakossága. Amszterdam levegőminőség szempontjából a hatodik helyen végzett, az összesített listán pedig második lett.

Fotó:  femina.hu

Madridban a nap 24 órájában lehet kerékpárt kölcsönözni. A spanyol főváros területe valamivel nagyobb, mint Budapesté, de levegőminőség szempontjából megelőzött minket: a hetedik helyen végzett.

Fotó:  femina.hu

Róma is felkerült a listára, ám valójában az olasz főváros levegőminősége már hagy némi kívánnivalót maga után: csak a nyolcadik helyet sikerült megszereznie.

Fotó:  femina.hu

A nyolcadik - nem túl előkelő - helyen végzett még Budapest, Berlin és London is. Ezen városokat levegőminőség szempontjából már csak Párizs és Moszkva követi a listán.

fővárosok levegőminősége
Galéria
+9 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.