2019. október 26., 20:00

Hulladékmentes háztartás?

Divathullám, a 21. század hóbortja? Vagy valóban fontos, hogy megpróbálkozzunk a hulladékmentes háztartás vezetésével és a szelektív hulladékgyűjtéssel? A Felvidéken is egyre nagyobb teret kap a hulladékmentes életmód.

hulladékmentes
Galéria
+3 kép a galériában

Honlapok, közösségek és klubok szerveződnek a zerowaste (hulladékmentes) téma köré, ahol bloggerek, lelkes kismamák és kezdeményezők osztják meg egymással tapasztalatai-kat a környezetbarát életmóddal kapcsolatban. Olyan, ma már idejét múlt tárgyak kerülnek vissza a háztartásokba, mint a jó öreg horgolt cekker, a textil zsebkendő, a patronos szódagép vagy a méhviaszos csomagolókendő. Sok fiatal utasítja már el a fast fashion (szabadon fordítva: gyorsdivat) termékek vásárlását, és áll át tudatosabb életmódra. Sok esetben azzal a jelenséggel is találkozunk, hogy valaki a saját poharát, evőeszközét, ételhordóját is magánál hordja, elutasítva ezzel a műanyag étkészletek és szívószálak használatát. Ők tartják magukat azon elvhez, hogy nem a szelektálás, hanem a szemét termelésének megelőzése lehet a valódi válasz a Földet veszélyeztető szeméthegyek problémájára. A vállalkozók pedig egyre nagyobb üzleti lehetőséget vélnek felfedezni a csomagolásmentes és kimérős termékek, vagy a természetbarát produktumok eladásában.

A hulladékmentes mozgalmak vezetői szerint a tenni akarás, illetve a hulladékmentes háztartás érdekében való cselekvés főleg a húszas-harmincas korosztálynál észlelhető, annál a generációnál, amelyre az 1989-es rendszerváltás után hirtelen rászakadt a korlátlan termékhalmozás és a fogyasztói életmód lassan ható mérge. Főleg a férfiak tekintenek hóbortként a zerowaste és a szelektálás témájára, és többen női mániaként, szükséges rosszként könyvelik el a hulladékmentességet és a szelekciót.

A Felvidéken nagy lendülettel és sikerrel működő Cseperedő program koordinátora, Berky Angelika is felfigyelt a témára, és felismerte, hogy a kismamákat, fiatal háziasszonyokat valóban érdekli ennek a gyakorlati oldala, de többen nehezen igazodnak el a hulladékcsökkentés szövevényes világában. A Cseperedő program keretében ezért új előadássorozat indult el a Felvidéken Hulladékmentes háztartás a gyakorlatban címmel. A téma iránt érdeklődő közönséggel Szegi Aranka, a komáromi KompAkt társulás alapító tagja és a 480 elnevezésű kampány segítője beszélget. Az első előadásra a mátyusföldi Galántán, a másodikra a közeli Nagymácsédon került sor, de Aranka  októberben–novemberben bejárja a témával a mátyusföldi és a csallóközi Cseperedő-helyszínek többségét.

Szegi Aranka kétgyermekes édesanya, egy komáromi panellakásban él a családjával. Mélységesen hisz a civil szektortól, az alulról jövő példamutatásban, abban, hogy egy fecske is csinálhat nyarat. Azért is lépett a hulladékmentesség felé vezető útra, mert szeretné, ha nem borítaná el a természetet a szemét. Jó lenne, ha a leendő unokái is sétálhatnának a tiszta erdőkben, elmehetnének a nagypapával horgászni egy olyan környezetbe, ahol nem gázolnak hulladékban. Jobban érzi magát egy olyan háztartásban, amelyet nem lepnek el a műanyag flakonok, zacskók és bevásárlótáskák, papírszalvéták, törlőkendők és arctisztító pamacsok halmai.

A kampány, amelynek aktív segítője és szószólója, azért kapta a 480 elnevezést, mert egy ember egy évben 480 kg szemetet termel. Így egy átlagos családban 2000 kg hulladék is termelődhet évente, miközben az emberek által felhalmozott szemétnek csak a 18%-át hasznosítjuk újra, a többi lassan ellep bennünket. Aranka eddigi előadásaira sokan érkeztek, hiszen a gyakorlati tanácsok mindenkinek jól jönnek, még akkor is, ha tisztában vannak azzal, hogy a hulladéktermelés nullára redukálását lehetetlen elérni. A kezdő lépések azonban sokat számítanak. 

Kezdésként az előadó az 5R szabály (refuse, reduce, reuse, recycle, rot) betartását javasolja. A hulladékkeletkezés megelőzésének legegyszerűbb módja, ha elutasítjuk azokat a termékeket, amelyekből később hulladék válik, például nemet mondunk a szórólapokra, műanyag zacskókra, bevásárlótáskákra.

A féktelen fogyasztás közben figyelembe kell venni azt is, hogy a mai vásárlásunk a holnap szemete lesz, át kell gondolni, szükség van-e az ötödik pulóverre, vagy új készülékekre. Attól, hogy valami elromlik, még nem kell, hogy egyből a kukában landoljon. Helyette próbáljuk inkább megjavítani és tovább használni. Minden egyes új termék gyártása rengeteg energia, víz és nem megújuló erőforrás igénybevételével jár.

Mivel a háztartási hulladék majdnem fele biológiai eredetű, Aranka javasolta az otthoni komposztálást. Náluk otthon egy házilag előállított vermi komposztálóban trágyagiliszták végeznek a biohulladékkal mint a saláták, gyümölcs-, zöldség- és tojáshéj. Aranka megjegyezte, arany középút a szezonális étkezés és a töméntelen húsfogyasztás csökkentése. A kozmetikumok terén is lehet sokkal tudatosabban élni, be lehet szerezni jó minőségű házi szappant, kemény sampont és fogmosóport is. Az arctisztító pamacsok helyett a tiszta pamutból horgolt verzió is használatos, hatásos tisztítószerként pedig javasolt a marha-epe szappan.

A témát érintve az is fontos, hogy tanuljuk meg helyesen osztályozni a hulladékot. Ezzel a kérdéssel már a gyermekeink is találkoznak az óvodában és az iskolában, de a háztartások nagy részében még mindig gyerekcipőben jár a dolog. Tudatosítani kell, hogy a szelektált szemét visszakerül a körforgásba, nyersanyag lesz belőle, így nem szabad piszkosan semmit a szelektívbe dobni: a zsíros vagy piszkos papírtörlők, papírzsebkendők nem valók az osztályozott szemétbe, ugyanúgy, mint a maradéktól terhes joghurtos dobozok, tejesdobozok sem, ezeket ki kell mosni és összelapítani szelektálás előtt.

Aranka a példamutatást és a cselekvést tartja megfelelő eszköznek. Szerinte nem beszélni kell a zerowaste-életmódról, hanem neki kell fogni és csinálni, az ember a gyakorlatból és a hibákból tanul.          

hulladékmentes
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.