2011. április 22., 11:26

Zajacék támogatására sem számíthat az euroval 2

POZSONY. Peter Zajac elképzelhetőnek tartja, hogy a négy konzervatív képviselő nem támogatja az állandó stabilitási mechanizmus /ESM/ parlamenti ratifikációját. Korábban a Szabadság és Szolidaritás közölte fenntartásait: nem akarják, hogy értelmetlen célokra kivonjanak az országból 600 millió eurót.

Megfogalmaztuk aggályainkat, a végső politikai döntés azonban még nem született meg, tájékoztatott Peter Zajac pártelnök. A Most-Híd parlamenti frakciójában politizáló négy konzervatív politikus hangsúlyozta, az euroval 2-nek is nevezett állandó mechanizmus támogatásáról nem a frakciók, hanem az egyes pártok döntenek. Természetesen az ügyről konzultálnak a Most-Híd vezetőivel is. Peter Zajac nem tart attól, hogy az euroval 2 elutasítása veszélybe sodorná Szlovákia helyzetét az Európai Unióban. „Már a görög kölcsönt is elutasítottuk, ami szintén helyes döntés volt. Nem hiszem, hogy az euroval 2 elutasítása valami különleges esemény volna – mondta Zajac, aki szerint az is figyelemreméltó, hogy egyelőre a német alkotmánybíróság sem nyilatkozott az állandó európai stabilizációs mechanizmus jogosságáról.

Korábban a Szabadság és Szolidaritás közölte fenntartásait. Richard Sulík, az SaS elnöke azt mondta, arra törekszik, hogy a szlovákiai adófizetők pénzéből 600 millió eurót értelmetlen célokra ne vonjanak ki az országból. A SaS úgy gondolja, a bajba jutott országoknak az irányított államcsőd lehetne a jó megoldás, amely megakadályozná, hogy folytatódjék a közpénzekkel való felelőtlen gazdálkodás. Sulíkék az adófizetők pénzével való hazardírozásnak tartják, hogy Szlovákia 600 millió eurót különítsen el olyan célra, amely csak a nagy nyugat-európai bankok érdekeit szolgálja. Az egész mechanizmus felállítását elhibázottnak tartják. „Elsősorban polgáraink érdekeit kell szem előtt tartanunk, nem a külföldi bankokét, amelyek hatalmas nyereségekhez jutottak a most bajban lévő országoknak nyújtott korábbi hitelek révén”, jegyezte meg Sulík.

Martin Chren parlamenti képviselő szerint az SaS azért is helyezkedett elutasító álláspontra, mert Görögország, Portugália, Írország pénzügyi gondjainak megoldására elegendő a már működő uniós védőmechanizmus. „Amennyiben Spanyolország és Olaszország is bedőlne, akkor viszont a tervezett stabilizációs mechanizmus sem lenne elég”, tette hozzá a gazdasági minisztérium egykori államtitkára. Az uniós stabilizációs mechanizmusban való szlovák részvételt elutasítják az „Egyszerű Emberek” is, ám a Smer képviselőinek támogatásával ratifikálhatja a szlovák parlament.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.