2017. szeptember 6., 16:55

Újabb sztrájk fenyegeti a VW gépkocsigyárat Szlovákiában

POZSONY. Ez alkalommal a sztrájk lehetőségét a személyzeti ügynökségek által foglalkoztatott alkalmazottak helyezték kilátásba. Annak esetleges meghirdetését azzal indokolják, hogy ugyanolyan mértékű béremelést akarnak elérni, mint amekkorában a Volkswagen Slovakia vállalat számára közvetlenül dolgozó törzsalkalmazottak részesülnek.
201709061442410.0000000000000000000000000000001a_wv.jpg

„A személyzeti ügynökségekkel folytatott tárgyalások folyamatosan a béremelés kérdésében kapnak léket. Ez az egész kedvezőtlen helyzet nyugtalanít bennünket, s az esetben, ha nem kerül sor pozitív fordulatra, akkor hajlandóak vagyunk olyan lépéseket tenni, amelyek a közeljövőben jelentős mértékben korlátozzák majd a Volkswagen Slovakián belüli gyártási folyamatot“ – mondta el a Modern Szakszervezetek vezére, Zoroslav Smolinský. Úgy véli, hogy a DHL alkalmazottainak esetleges sztrájkja képes lesz a termelés leállítására a Volkswagen egész pozsonyi üzemében. Ráadásul az általa vezetett szakszervezet az Autovision társaság alkalmazottait is képviseli, ugyanakkor a céggel a tárgyalások a szakszervezetek szerint egyelőre pozitív irányba mutatnak, s egy közös megállapodás aláírásához is vezetnek.

„A DHL alkalmazottai logisztikailag a Volkswagen Slovakia gyártósorait is ellátják, s az esetleges sztrájkjuk képes a gyártás leállítására. Bízunk abban, hogy az alkalmazottaknak nem kell majd élniük a sztrájkjogukkal, s végül közös megállapodás születik“ – tette hozzá Smolinský. Éppen az általa irányított Modern Szakszervezetek állnak a VW Slovakia törzsalkalmazottainak júniusi 6 napos sztrájkja mögött. Az akkori munkabeszüntetés a vállalat vezetőségét arra kényszerítette, hogy meghátráljon, és írjon alá egy megállapodást a szakszervezetekkel. A gépkocsigyár alkalmazottainak történelmileg első gyártásleállítása 16 hónap alatt a tarifabérek 14,2 százalékos emelését eredményezte. Emellett az alkalmazottak a júniusi bérükhöz egyszeri 500 eurós jutalompénzt is kaptak.

A szakszervezetek arra figyelmeztetnek, hogy a jövőben a szlovákiai sztrájkokat korlátozhatja az egészségügyi tárca által javasolt, egészségügyi ellátásról szóló törvénymódosítás. Annak ugyanis biztosítania kell azt, hogy a szakszervezetek valamennyi olyan alkalmazottuk után egészségügyi járulékokat fizessenek, akik részt vesznek a sztrájkban. Manapság a sztrájkolással töltött napokért fizetendő egészségügyi járulékokat maguk az alkalmazottak térítik meg, a szakszervezetek ugyanis többnyire nem rendelkeznek elegendő pénzeszközzel a járulékok átfizetéséhez.

„Semmi esetre sem célunk a szakszervezetek működésképtelenné tétele“ – reagált az egészségügyi tárca szóvivője, Zuzana Eliašová. Szerinte sokkal inkább céljuk az adminisztratív terhek csökkentése, s az egészségügyi tárca is pártolja a további vita megtartását, amely során a tervezett módosítások is terítékre kerülnének.

Hazai gazdasági viszonylatban a pozsonyi gépkocsigyár hosszú ideje az egyik legsikeresebb cégnek számít, s legújabban beindította a luxusjárgánynak számító SUV Porsche Cayenne teljeskörű gyártását is. A vállalatnak 2016-ban 7,6 milliárd eurós forgalma volt, adózás előtti nyeresége pedig 234,1 millió eurót ért el. Az üzemben a 2017-es év végéig 13¤700 törzsalkalmazott dolgozik, további többezren pedig ezentúl is a különféle személyzeti ügynökségeknek dolgoznak. A következő hetekben vagy hónapokban a gyártósorokról majd lekerül a teljesen új járműnek számító Audi Q8, s az új modellnek számító Volkswagen Touareg gyártását is tervezik.

Megosztás