2011. július 19., 09:12

Tovább növelik a nyugdíjkorhatárt

POZSONY. A szociális tárca már dolgozik a nyugdíjkorhatár 65 évre emelésén. Úgy tervezi, 2016-tól évi 50 nappal növekedne a korhatár a jelenlegi 62 évről 65-re. A javaslatot tárcaközi egyeztetésre bocsátották.

Ez valamivel benevolensebb, mint a 2004-es Kaník-reform volt. Akkor ugyanis évi 9 hónappal növekedett a korhatár, s gyakorlatilag tizenkét év alatt mindenkit elér.

A tárca a növekvő átlagéletkorral indokolja döntését. Kiszámolták, hogy jelenleg egy nő átlagosan 25 évig kapja a nyugdíjat, egy férfi 16,3 évig, és mivel az OECD-országokban az átlag 17,5 év ( a nőknél 21,9), Szlovákiának is ehhez kell közelítenie. Azért is, mert a tagállamok közül csupán hatban van 65 év alatti nyugdíjkorhatár.

Szlovákiában június végén 360,66 eurót tett ki az átlagnyugdíj. Öregségi nyugdíjat 953 512 személy kapott, 500-zal kevesebb, mint májusban. A korengedményes nyugdíj átlaga 359,19 euró (36 600 fő), a rokkantnyugdíjaké 321,61 (részleges rokkantság esetén 184,21 euró). Rokkantnyugdíjat 218 700 fő kap.

Összesen 1,3 millió ember kap nyugdíjat, és növekszik a külföldre folyósított járadékok száma is (több mint 15 ezer). Mivel egy személy több jogcímen is kaphat nyugdíjat (öregségi + özvegyi, árvasági), a Szociális Biztosító havonta 1,6 millió járadékot folyósít.

Az özvegyi nyugdíj átlagos összege 221,26 euró, nem egészen 300 000 nőnek folyósítanak ilyen járadékot. Az özvegy férfiak átlagosan 168,88 eurót kapnak, a számuk 37 200. Árvasági ellátásban 28 500-an részesülnek, átlagosan havi 125,76 eurót kapnak.

Megosztás