2014. december 18., 14:56

Oktatásügy: Bővül az iskolák természettudományi tárgyainak oktatása

POZSONY. A megújított Állami Képzési Program szerint az alapiskolák harmadik osztályától bevezetik az angol nyelv kötelező oktatását, bővül a természettudományi tantárgyak, a fizik, biológia, kémia, matematika és informatika óraszáma, s az alapiskolák alsó és felső tagozatán ismét visszatérnek a környezetismeret órák.

A megújított programot Juraj Draxler oktatási miniszter ismertette, egyúttal bejelentette, hogy a alapiskolák az Állami Képzési Program (ŠVP) két változata között választhatnak.

„Az állami képzési programok a kerettananyagot évfolyamok szerinti bontásban taglalják. A tananyag évfolyamok szerinti bontása hosszú távú követelménye az oktatásügynek. Ennek ellenére a tanterveknek egy nyitott változatát is tartalmazzák. Az iskoláknak tehát lehetőségük nyílik, hogy az óránkénti támogatási keretet, illetve az általános oktatási szabványokat úgy határozzák meg, ahogy nekik leginkább megfelel” – magyarázta Draxler. Véleménye szerint a bemutatott változat flexibilis, megfelel a pedagógusok által támasztott igényeknek.

Az angol nyelv a harmadik osztálytól kötelező tantárgy lesz. Hetedik évfolyamtól új idegen nyelv társul hozzá, mely azonban nem bír majd kötelező jelleggel. „Tudatosítani kell, hogy hazánkban - sok esetben - a gyermek számára következő nyelvként már csak a szlovák nyelv jöhet számításba, mivel az otthoni környezetben teljesen más nyelven kommunikálnak. Ezektől a gyermekektől azt követelni, hogy az angol nyelven kívül még egy idegen nyelvet tanuljanak az alapiskolákban, valóban nem lenne megfelelő“ – magyarázta az oktatási tárca vezetője. Az iskolák számára azonban kötelező lesz egy következő idegen nyelv oktatásának kínálata, melynek során több, német, orosz, francia, olasz, illetve spanyol nyelv közül választhatnak.

Az új képzési program erősíti a gyakorlati oktatást is az alapiskolák alsó és felső tagozatán. A minisztérium e téren szeretné az európai pénzalapok segítségét is igénybe venni és két-három éven belül megfelelő szerszámokkal ellátni az iskolai műhelyeket. Abban az esetben, ha az adott iskola nem rendelkezik műhellyel, a pénzügyi műveltség fejlesztése érdekében bevezetheti a háztartástan oktatását is. Az Állami Képzési Program az iskolák alsó tagozatán erősíti a testnevelést, valamint a zenei és képzőművészeti nevelést is. Az új program szerint kevesebb lesz az iskolák szabadon alkalmazható óráinak a száma.

„Az Állami Képzési Program célja, hogy az ismeretek megszerzése céljából erősítse az oktatási - kutatási tevékenységet. Aktív ismeretek és készségek megszerzésére törekszik” - szögezte le Draxler.

A dokumentum kidolgozását 2012 májusában kezdték, s a közeljövőben kívánják nyilvánosságra hozni az Állami Pedagógiai Intézet (ŠPÚ) honlapján. Az Állami Képzési Program 2015. szeptemberében lép hatályba.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.