2018. április 9., 15:05

Növekszik a hazatérők száma

A pénzügyminisztérium mellett működő Pénzügy-politikai Intézet kommentárja szerint növekszik azok száma, akik visszatérnek Szlovákiába, és egyben csökken azoké, akik külföldön keresik a megélhetésüket.

munkás
Fotó: TASR

Az elmúlt két évben végre pozitívba fordult Szlovákia migrációs mérlege, ami utoljára 2009-ben fordult elő. Nő a hazatérők száma és nő az idegen állampolgárságú beköltözők száma. A bevándorlás jóval elmarad, mind az EU, mind a V4 országok mértékétől. A külföldiek elsősorban azokba a régiókba vándorolnak, amelyek munkaerőhiánnyal küzdenek. Ez pedig rámutat a hazai munkaerő mobilitásának hiányára. A hazai állampolgárok a kevésbé fejlett régiókba költöznek, és a hosszabb távra tervezik az ittlétüket.

Szlovákiába beérkezők száma 2016-ban meghaladta a kiköltözőkét, mintegy hatezerrel, és 2017-ben a többlet tovább nőtt 15 ezerre, köszönhetően az idegen állampolgároknak. Tavalyelőtt a beköltözők harmada idegen állampolgár volt, elsősorban Ukrajnából és Szerbiából, illetve az Európán kívülről Vietnamból, Kínából és Kóreából.

A visegrádi országokkal összehasonlítva, arányaiban, Szlovákiában csupán negyedannyi imigráns él, mint a többi országban, pedig számuk az elmúlt tíz évben megduplázódott. Míg Csehországban mintegy 500 ezer külföldinek van legális tartózkodási engedélye, addig Szlovákiában csupán 100 ezer. Az EU fejlettebb országaiban pedig még magasabb az imigránsok aránya.

A 2010-2015 közti időszakban évente mintegy 28 ezer szlovák állampolgár tért vissza. 2016-ban számuk már 14%-al nőtt 32 ezerre.

A 18-28 év közöttiek generációjában a kivándorlók száma még mindig meghaladja a bevándorlókét. A fiatal kivándorlók között sokan vannak, akik épp befejezték a középiskolai vagy főiskolai tanulmányukat.

A bevándorlók 61%-a 24 és 60 év között van és a munka után költöznek a fejlettebb régiókba. A fizetésük pedig nem tér el érdemben a hazai munkavállalóktól.

A pénzpolitikai Intézet tanulmánya kitér arra is, hogy a hazai egyetemeken 2016-ban mintegy háromezer külföldi diák tanult, ami a diákok 8%-a. Körülbelül a fele származott az EU területéről. Legtöbb diák Ukrajnából (22%), Szerbiából (9%) és Norvégiából (5%)  érkezik.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.